Konsorcjum stacji pogotowia ratunkowego za 2 lata
W mieleckim starostwie powiatowym na uroczystym podpisaniu umowy o utworzeniu Konsorcjum spotkali się w środę przedstawiciele placówek świadczących usługi z zakresu ratownictwa medycznego oraz samorządów z: Mielca, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Nowej Dęby i Kolbuszowej. Konsorcjum to przystąpi do kontraktowania usług z NFZ w ramach jednej umowy. Historycznego kroku pogratulowała obecnym Wicemarszałek Ewa Draus.
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakłada powstanie za dwa lata samodzielnych (odłączonych od szpitali) stacji pogotowia bezpośrednio podlegających Ministerstwu Zdrowia. Już teraz wskazało ono placówkom w całej Polsce trzy możliwości realizacji umowy z NFZ w zakresie ratownictwa medycznego: mogą to robić samodzielnie, w konsorcjum oraz w ramach podwykonawstwa. Zasada jest prosta: jeden rejon operacyjny – jedna umowa. Rejon, jaki obsługuje mielecka dyspozytornia medyczna obejmuje powiaty: mielecki, stalowowolski, tarnobrzeski, kolbuszowski. Umowę o konsorcjum podpisali 9 stycznia 2019 roku dyrektorzy szpitali i stacji pogotowia w obecności wicemarszałek Ewy Draus. Swój podpis złożyli: dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Mielcu Maria Napieracz, lider konsorcjum, a także Andrzej Komsa, zastępca dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, Wiktor Stasiak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu, Zbigniew Strzelczyk, dyrektor SPZOZ w Kolbuszowej, Marta Piskór, dyrektor SPZ ZOZ Nowa Dęba. Zaproszenie starosty mieleckiego Stanisława Lonczaka przyjęli ponadto: Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski, Jerzy Sudoł, starosta tarnobrzeski, Józef Kardyś, starosta kolbuszowski.
Łącznie w mieleckim rejonie operacyjnym jest 17 zespołów ratownictwa medycznego.
– Mielec, jako że posiada dyspozytornię, staje się Liderem i będzie podpisywał umowę z NFZ, reprezentując przy tym pozostałych Uczestników Konsorcjum– wyjaśnia Maria Napieracz, dyrektor mieleckiego pogotowia.
- Podpisanie umowy konsorcjum to historyczny moment, związany z nowym sposobem funkcjonowania ratownictwa medycznego. Chciałbym serdecznie podziękować dyrektorom poszczególnych stacji pogotowia, szpitali oraz starostom powiatów za sprawne przeprowadzenie wszelkich działań– mówił starosta mielecki Stanisław Lonczak.
Władze samorządowe powiatu reprezentował także wicestarosta mielecki Andrzej Bryła. Starostowie zgodnie potwierdzili, że praca nad utworzeniem konsorcjum przebiegła efektywnie.
- Mieliśmy wiele obaw odnośnie tego, czy uda nam się dojść do porozumienia w tak krótkim czasie. Cieszymy się, że ustalenia były rzeczowe, konstruktywne i prowadzone w atmosferze zrozumienia. Wspólnymi siłami zrobimy to co do nas należy, czyli zapewnimy dobrą opiekę z zakresu ratownictwa medycznego mieszkańcom powiatu mieleckiego– mówili.
Wicemarszałek Ewa Draus zaakcentowała, że dążenie ogólne, również rządu, jest takie, aby tam, gdzie nie powstały duże samodzielne pogotowia, dążyć do ich odłączenia od szpitali i utworzyć jedno samodzielne pogotowia na cały rejon operacyjny.
– Wszystko to ma jeden cel: podniesienie poziomu usług medycznych w zakresie ratownictwa. Chodzi o to, by pomoc docierała jeszcze szybciej, ratownictwo było coraz nowocześniejsze, bo takie są oczekiwania społeczne. Podpisanie umowy, ale i wszystkie rozmowy wokół ratownictwa, przełożą się na jego rozwój– powiedziała, życząc wysokich kontraktów z NFZ oraz zapewniając ze swojej stronie o chęci pomocy i otwartości.
Komentarze