Znaczki - 4 rzeczy, które powinien wiedzieć początkujący filatelista
Filatelistyką zajmują się rzesze ludzi. Jedni traktują to jako hobby, przy którym miło spędzają czas, inni zbieranie znaczków uważają za dobrą inwestycję. Jedną i drugą grupę łączy jedno - specyficzne zainteresowanie, jakim można obdarzyć jedynie znaczki.
1.2. Znaczki pocztowe tylko dla cierpliwych
3.
4.
5. Polskie znaczki, znaczki z architekturą lub zwierzętami - czy są tak samo cenne?
6.
7.
8. Jak kolekcjonować znaczki?
9.
10.
11. Sklep filatelistyczny
12.
Filatelistyka to nie tylko zbieranie znaczków, ale również innych obiektów i akcesoriów, które są związane z filatelistyką. Specjaliści zajmujący się tą dziedziną zbierają znaczki badają ich pochodzenie i tematykę.
Znaczki pocztowe tylko dla cierpliwych
Zbieranie znaczków pocztowych to zajęcie dla ludzi, którzy mają duże pokłady cierpliwości. Stworzenie imponującej kolekcji wymaga czasu. Znaczki pocztowe można kolekcjonować amatorsko, wówczas wystarczy wycinać je z kopert lub zwyczajnie kupić na poczcie. Profesjonaliści wybierają inne metody. Polują na rzadkie okazy na aukcjach, w antykwariatach lub wymieniają się nimi między sobą. Nie można więc stworzyć kolekcji rzadkich i cennych znaczków w kilka dni. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, czytać o znaczkach i zdecydować o sposobie ich gromadzenia.
Polskie znaczki, znaczki z architekturą lub zwierzętami - czy są tak samo cenne?
O tym, czy konkretna kolekcja jest cenna, decyduje ilość rzadkich znaczków, które się w niej znajdują. Za cenne uznaje się znaczki, które łączą się w serie, np. trójki, pary lub inne konfiguracje, a także znaczki z błędami drukarskimi lub egzemplarze stare, ale zachowane w bardzo dobrym stanie. Trudno jest więc określić, który rodzaj znaczków jest bardziej cenny - polskie znaczki czy znaczki z architekturą, podobizną sławnej postaci lub ze zwierzętami. Ich wartość zależy nie tylko od pochodzenia i utrwalonego na nich wizerunku, ale również od wielu innych cech.
Jak kolekcjonować znaczki?
Sposób kolekcjonowania znaczków zależy w dużej mierze od właściciela kolekcji. To on decyduje o tym, czy znaczki będzie przechowywał jedynie w kopercie, czy w specjalnie do tego przygotowanym klaserze. Profesjonalni filateliści posiadają nie tylko klasery, ale również akcesoria, które pozwalają dbać o stan znaczków, np. pincety z zaokrąglonymi główkami lub lupy.
Sklep filatelistyczny
Każdy zapalony filatelista regularnie odwiedza sklep filatelistyczny. To właśnie tam można nabyć znaczki i akcesoria potrzebne do ich kolekcjonowania. W sklepie filatelistycznym pracują osoby, które znają się na filatelistyce, dlatego jest to dobre miejsce szczególnie dla osób początkujących rozpoczynających swoją przygodę z filatelistyką.
Komentarze