Czy rozwadowskie kamienice zyskają nowe elewacje?

Image

Rewitalizacja Rozwadowa „nie wejdzie” na tereny prywatne. Oznacza to, że właściciele kamienic zlokalizowanych wokół Rynku nie muszą wyjść naprzeciw zmianom.

Jak wyglądają obecnie kamieniczki stojące wokół rozwadowskiego Rynku, wszyscy wiemy. Gdy w Rozwadowie dokona się rewitalizacja, niewyremontowane kamienice będą „gryźć się” z resztą krajobrazu. Już w 2015 roku miała miejsce dyskusja na temat co zrobić, by właściciele budynków zajęli się wyglądem elewacji. Ponad 3 lata temu mówiło się też o założeniu stowarzyszenia rozwadowskich właścicieli kamienic, które to mogłoby ubiegać się o jakieś dofinansowanie do remontów. Miasto z unijnych środków na renowację prywatnych kamienic nic przecież nie dostanie. Budynki nie należą do gminy, a ta nie może komuś nakazać remontu póki obiekt nie zagraża zdrowiu i życiu obywateli. Dodatkowo problemem może być fakt, że kamienice są stare, a więc jeśli zostaną określone jako zabytkowe, wówczas ich remont będzie musiał odbyć się pod okiem konserwatora zabytków. Każdy, najmniejszy nawet detal będzie musiał być otworzony z należytą starannością, a to będzie słono kosztować. Co dopiero mówić o kolorze elewacji czy wymianie drzwi i okien na takie, jakie pasowałyby właścicielowi.

Problem remontu elewacji to ciężki orzech do zgryzienia. Dodatkowo nie wszystkie kamienice mają uregulowany status prawny. Jak więc prywatnie ubiegać się o pieniądze nie będąc prawnym właścicielem obiektu? Na pewno to trudne. Prezydent liczy na to, że zmiany w Rozwadowie sprawią, że ożywi się handel i rzemiosło. Miasto chce zmian i chce pomóc. Jeśli ktoś będzie zarabiał dzięki kamienicy, będzie mógł liczyć na wsparcie finansowe.

- W tej chwili, w ramach współpracy z instytucją rządową, przygotowujemy projekt historycznych elewacji odnowienia całości Rynku dla wszystkich kamienic, które znajdują się w obrębie Rynku. Za sprawą wsparcia podatkowego, albo jeżeli kamienice będą wpisane do rejestru zabytków, poprzez bezpośrednią dotację z budżetu miasta, będziemy wspierać tych prywatnych inwestorów, którzy będą chcieli odnowić elewację trzymając się wskazań, które będą w tym projekcie zawarte. Zdajemy sobie sprawę z tego, że taką pełną rewitalizację osiągniemy wtedy, kiedy będzie dokonana odnowa elewacji, i to nie tylko i wyłącznie w jakiejś tam dowolnej termomodernizacji, tylko trzymając się pewnych wytycznych historycznych, kolorystycznych i estetycznych dla poszczególnych kamienic. Nie będzie to proces łatwy- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent liczy na to, że mieszkańcy Rozwadowa ujrzawszy jak duża inwestycja jest prowadzona w Rynku uwierzą, że ich kamienice „mogą zarabiać”. Czas pokaże, czy uda się zmobilizować wszystkich.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =