Pierwszy Filar Programu Lucjusza Nadbereżnego- ROZWÓJ
Obecnie urzędujący prezydent Stalowej Woli ubiega się o reelekcję. Z tej okazji zaprosił dziennikarzy na konferencję prasową, by omówić pierwszy z trzech filarów jego programu.
To, co powstało jest bazą dla tego, co jeszcze powstanie
Program działania Lucjusza Nadbereżnego na lata 2018- 2023 składa się z trzech filarów: Rozwój, Przyszłość, Komfort z życia. W poniedziałek, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na nowym łączniku drogowym scalającym ul. Energetyków z ul. Grabskiego dziennikarze mieli okazję zapoznać się z pomysłami na nową kadencję. Łącznik, który już w zasadzie powstał w przyszłym tygodniu przejdzie odbiór PINB. Będzie on stanowił duże udogodnienie dla przyszłych i obecnych inwestorów. Spotkanie było okazją do podsumowania tych działań, które miały miejsce w mijającej kadencji.
- To przede wszystkim decyzja o rozgrodzeniu terenów Huty Stalowa Wola. Oprócz codziennego komfortu życia, oprócz codziennego komfortu pracowników, przedsiębiorców przynosi konkretne rezultaty gospodarcze oparte chociażby na tym, że hala Zakładów Mechanicznych, przez całe lata opuszczona, po tej decyzji znalazła inwestora, który zainwestował w nią kilkanaście milionów złotych. Już za niedługo będzie ona przynosić konkretne podatki dla miasta, ale również miejsca pracy- mówił Lucjusz Nadbereżny.
Budowane są też nowe hale i rozbudowywane zakłady pracy. To wszystko jest siłą napędową gospodarki.
140 ha ziemi pod inwestycje gwarancją rozwoju gospodarczego
Ubiegający się o reelekcję prezydent ma już opracowany plan pracy na kolejne 5 lat. Przede wszystkim zamierza poszerzyć strefę ekonomiczną i to aż o 140 hektarów. To podstawa do tego, by w ogóle miasto miało szansę na dynamiczny rozwój gospodarczy, nowe miejsca pracy.
- Ten projekt od lat jest dyskutowany w Stalowej Woli. Nigdy nikomu wcześniej nie udało się tego zrealizować. My mamy zielone światło na rozszerzenie strefy ekonomicznej o 140 ha z dedykacją dla firm z branży motoryzacyjnej, dla firm z branży nowoczesnych technologii, z branży elektronicznej. Będzie to najważniejsze zadanie przyszłej kadencji samorządu- - mówi Lucjusz Nadbereżny.
Bez infrastruktury drogowej nie byłoby inwestorów
Prezydent zauważa, że konieczne są nowe rozwiązania komunikacyjne, dzięki którym miasto otworzy się na świat. Takim oknem ma być trasa ekspresowa S-74 przebiegające nieopodal Stalowej Woli, a także obwodnica. Dobra komunikacja do dużych terenów mieszczących się w poszerzonej strefie gospodarczej jest gwarancją szybkiego rozwoju całego regionu.
Prezydent ma również duże plany co do lotniska w Turbi. Modernizacja tego obszaru przy udziale środków rządowych otworzy możliwości dla działań zarówno biznesowych, jak i sportowych. Otwarcie lotniska będzie wymagało współpracy miasta z aeroklubem i gminą.
Czas na wyznaczenie nowych szlaków gospodarczych
Gospodarka lokalna to nie tylko miejsca pracy w przemyśle. Prezydent przypomniał o rekordowo niskim bezrobociu nie tylko w Polsce, ale i powiecie i uznał, że czas wyznaczyć nowe kierunki tworzenia miejsc pracy w regionie. Chodzi o lokowanie nowych branż na terenie Stalowej Woli.
- Na bazie sukcesu, który miały miejsce w Kuźni Przedsiębiorczości, gdzie na tej nowoczesnej powierzchni biurowej powstały nowe miejsca pracy, firmy, korporacje, które tutaj, w Stalowej Woli tworzą etaty administracyjne, czas na jeszcze większy projekt, dlatego wspólnie z Miejskim Zakładem Komunalnym, przy poręczeniu przez miasto, został przejęty budynek Mostostalu. W tym tygodniu zostaną podpisane ważne umowy z Agencją Rozwoju Przemysłu, która tutaj, w Stalowej Woli będzie realizować rządowy projekt Fabryka, który polega na stworzeniu profesjonalnych, nowoczesnych powierzchni biurowych dedykowanych dla korporacji krajowych, które tutaj, w Stalowej Woli tworzą centra biznesowe, miejsca dedykowane dla outsourcing, miejsca, które będą wspierać nowoczesny, młody biznes. To kolejne ważne zadanie, które zmienić ma gospodarkę i rynek pracy w Stalowej Woli- mówi Lucjusz Nadbereżny.
Małe biznesy i duże zmiany- rozwój miasta na wielu polach
Rozwój miasta to także działania lokalne. Prezydent wśród ważnych zadań wymienił modernizację targowiska co odnosi się do tradycyjnego kupiectwa, budowę ulicy Okulickiego (boczna), rewitalizację Osiedla Fabrycznego (głównie okolice MDK i zmiany w obrębie ul. 1 Sierpnia) i przywrócenie dawnej świetności Rozwadowa (remont budynku PKP, Sokoła, Sądu, modernizacja Rynku). Wszystko to z dużym udziałem środków zewnętrznych.
- Rozwadów stanie się perełką historyczną Stalowej Woli, ale także gospodarczą. Pod względem wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców, którzy tam również będą realizować lokalne kupiectwo, tradycyjne rzemiosło- mówi prezydent.
Komentarze