Frezowanie – czym jest i ile może kosztować?
Frezowanie wykorzystuje się do nadawania kształtu i obrabiania płaszczyzn, gwintów, kół zębatych, rowków, a także innych przedmiotów i powierzchni i nieregularnych kształtach. Cały proces opiera się o wykonywanie ruchu obrotowego narzędzia wokół własnej osi. Obrabiany przedmiot zaś jest wprawiany w ruch posuwowy, by móc nim dowolnie obracać.
Różne rodzaje frezów – różne ceny
Rodzaje frezowania można podzielić na kilka grup, z których każda związana jest z innymi kosztami. I tak można zwrócić uwagę na kształt owych frez – walcowy, tarczowy, kątowy, ślimakowy oraz czołowy, palcowy, trzpieniowy. Są to najczęściej wykonywane rodzaje tych procesów. Co więcej, można je również podzielić ze względu na kształt geometryczny ostrzy: trzystronne, tarczowe, walcowe, a także naprzemianstronne, jednostronne i kątowe. Frezowanie dzieli się również pod względem materiału, z jakiego będzie wykonanie. Tutaj z kolei można wskazać frezy ze stali szybkotnącej (HSS), frezy ze stali kobaltowej (HSS–E, HSS–Co), frezy z węglika spiekanego (HM), frezy z płytką diamentową (PKD, DIA), a także frezy ze stali proszkowej (PM). Każda grupa charakteryzuje się inną metodyką działania i przeznaczana jest do różnych celów.
Każda z grup różni się także pod względem cen za daną usługę. Głównym kryterium jest tutaj materiał, który ma być poddany frezowaniu. Koszty z tym związane wahają się od kilku do nawet kilkuset złotych. Prawdopodobnie największe koszty poniosą mieszkańcy Warszawy. Tutaj o tym, jakie ceny proponują formy oferujące frezowanie w Warszawie: http://www.mireko.pl/frezowanie/.
Artykuł sponsorowany
Komentarze