Brakuje krwi na Podkarpaciu
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje o oddawanie krwi. Zapasy niektórych grup mocno stopniały.
Sezon letni to okres wyjazdów, urlopów, wycieczek dłuższych czy krótszych. Latem dochodzi do wielu wypadków, bo w okresie wakacyjnym więcej podróżujemy, korzystamy z basenów, akwenów wodnych, zwiedzamy i organizujemy wyprawy. O wypadki nie trudno. Podczas wakacji wyjeżdżają również krwiodawcy, a co za tym idzie, rzadziej zaglądają oni do centrów, by oddać krew. A krwi potrzeba zawsze.
W czasie wakacji, ze względu na wyjazdy, do stacji zgłasza się mniej krwiodawców. Sprawdziliśmy jakich grup jest najmniej, jeśli chodzi o zapasy krwi.
Najbardziej brakuje 0 Rh plus, 0 Rh minus, A Rh plus i B Rh minus. Stan średni odnotowano przy dwóch grupach: A Rh minus i Ab Rh minus. Stan optymalny utrzymuje się przy grupie B Rh plus.
Szacuje się, że corocznie w naszym kraju z banku krwi korzysta ponad 2 mln chorych. Krew nie tylko wykorzystywana jest do operacji czy też przeznaczana dla ofiar wypadków, jest też bazą wielu leków. Bez krwi nie da się ich wyprodukować.
Podczas lata, na różnego rodzaju piknikach, dożynkach, imprezach plenerowych organizowane są akcje zbiórki krwi. Krew mogą oddawać osoby w wieku między 18 a 65 rokiem życia, przy wadze co najmniej 50 kg. Trzeba być także zdrowym, co oznacza, że krew można oddać przynajmniej po 2 tygodniach po przebyciu choroby. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. „Zabieg” trwa zaledwie kilka minut. Chcąc oddać krew należy koniecznie zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.
Oddając krew ratujesz życie i zdrowie drugiego człowieka. Każdorazowo, gdy oddajesz krew masz wykonywane badania laboratoryjne. W dniu oddawania krwi przysługuje zwolnienie z pracy.
W terenowym oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Stalowej Woli krew oddawać można od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00– 10.00.
Komentarze