10 lat Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2
Już od 10 lat pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 w Stalowej Woli dzielą się sercem ze swoimi podopiecznymi.
– Tym co dajemy najcenniejszego to czas i drugi dom. Czas to rozmowa, bycie obecnym przy każdym z naszych uczestników, niesienie pomocy, wspieranie. A dom to miejsce, gdzie codziennie chce się wracać – mówiła Marta Król-Handzlik dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 w Stalowej Woli.
Senator RP Janina Sagatowska podkreśliła, że cały zespół ośrodka z Panią dyrektor na czele wkłada ogromne serce w swoją pracę. – Matka Teresa mówiła, że czyn jest na końcu. Mówiła: zatrzymaj się, w zatrzymaniu zrodzi się cisza, z ciszy powstanie modlitwa, z modlitwy miłość, a z miłości czyn. I ten czyn wtedy jest najpiękniejszy, bo zrodzony z modlitwy, zatrzymania, z serca. Wy tak właśnie działacie tworząc dom dla swoich podopiecznych – mówiła senator Sagatowska.
Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli podziękował dyrektor Król-Handzlik za to, że jest osobą niezwykle skromną, ale o ogromnym sercu oraz całemu zespołowi za zaangażowanie z radością i uśmiechem we wspólne projekty.
– To jest niesamowite, że Państwo ze swojej służby czerpiecie taką siłę, którą dzielicie się z innymi – mówił włodarz Stalowej Woli.
Prezydent miasta zwrócił także uwagę na niezwykłą rolę samych podopiecznych w budowaniu atmosfery Domu.
– Dziękujemy Wam drodzy uczestnicy, bo to Wy budujecie ten dom, codziennie go tworzycie swoim zaangażowaniem. Poprzez swoje działania pokazujecie piękno swoich serc, swoich dusz, wspólnoty, którą tworzycie, tym jak codziennie się o siebie troszczycie, jak poświęcacie się sobie nawzajem. To jest wspaniałe. Tego u Was nie brakuje. Dom żyje radością, wzajemnym zrozumieniem, wsparciem – mówił Lucjusz Nadbereżny.
Środowiskowy Dom Samopomocy nr 2 w Stalowej Woli dla osób z zaburzeniami psychicznymi został założony na mocy uchwały Rady Miejskiej z dnia 14 grudnia 2007 roku. Do sierpnia 2013 roku dyrektorem placówki był Piotr Pierścionek (obecnie dyrektor Miejskiego Domu Pomocy Społecznej), a po nim Marta Król-Handzlik. Początkowo ośrodek dysponował 25 miejscami statutowymi. Na chwilę obecną posiada 34 miejsca i taką samą liczbę osób objętych wsparciem. Z usług ośrodka przez okres 10 lat skorzystało łącznie 75 osób.
Środowiskowy Dom Samopomocy nr 2 świadczy usługi w zakresie zajęć zespołowych i indywidualnych. Są to przede wszystkim: wspieranie umiejętności społecznych, indywidualne i grupowe wsparcie psychologiczne, socjalne, terapeutyczne i socjologiczne, rehabilitacja, niezbędna opieka i pomoc, wycieczki krajoznawcze, imprezy integracyjne, udział w przeglądach twórczości, spartakiada osób niepełnosprawnych, konkursy i wiele innych.
Komentarze