Premier Mateusz Morawiecki w Stalowej Woli: bo biało- czerwona flaga nie jest ani lewicowa, ani prawicowa

Image

Zamknięte główne skrzyżowanie w mieście, nowy masz na flagę Polski, koncert Piotra Rubika, wszystkie polskie media w gotowości… czyli jak Stalowa Wola świętowała wraz z premierem Dzień Flagi.

2 maja 2018 roku do Stalowej Woli przyjechał prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki by wspólnie z mieszkańcami złożyć hołd polskiej fladze. W asyście wojskowej, w obecności parlamentarzystów, samorządowców, podejmowany przez prezydenta Stalowej Woli wziął udział w uroczystościach przy Patriocie. Wraz z nim świętowała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego z trzech rodzajów sił zbrojnych: wojsk lądowych, sił powietrznych oraz marynarki wojennej. Hymn i oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Po odśpiewaniu hymnu i wciągnięciu na 18- metrowy maszt flagi Polski przemówił Mateusz Morawiecki.

- Jestem bardzo wzruszony, że mogę w tym dniu, dniu polskiej flagi, 2 maja, tutaj uczestniczyć z państwem w tej uroczystości wciągnięcia flagi na maszt, że dzieje się to właśnie w Stalowej Woli, mieście, które w czasach II Rzeczypospolitej, pod koniec II Rzeczypospolitej symbolizowało naszą dumę, nasze marzenia, nasze aspiracje. Sama nazwa Stalowa Wola pochodzi przecież z przemówienia ministra ds. wojskowych Tadeusza Kasprzyckiego, który mówił, że stalowa wola narodu polskiego doprowadzi do nowoczesności, wzmocnienia polskiej gospodarki. Tego chcemy także dzisiaj, takie marzenia nam również dzisiaj przyświecają. Wzruszamy się, kiedy słyszymy Mazurek Dąbrowskiego, kiedy nasi sportowcy odnoszą zwycięstwo- mówił premier Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów wyraził radość z tego, że łączą nas barwy narodowe, a Dzień Flagi jest także dniem łączności z rodakami za granicą. Polakiem natomiast jest każdy, kto się nim czuje.

- Polskość to solidarność, polskość to wolność, poszanowanie wolności innych. Polskość to również walka o prawdę, to stan ducha. Każdy, kto czuje się Polakiem jest Polakiem. Polacy byli otwarci przez wieki dla narodów, dla kultur. Naszą siłą, atrakcyjnością naszej kultury sprawialiśmy, że dla wszystkich przybyszów byliśmy wzorem, a Polska była domem. Dzisiaj jesteśmy coraz silniejsi, również naszym duchem, bogactwem naszego domu, naszej kultury. Dzisiaj wywieszamy nasze flagi i będą one wisieć- tak jak zadecydowałem- do końca obchodów tego jubileuszowego roku, roku niepodległości, bo biel i czerwień wyznacza nie tylko nasza przeszłość, oznacza nasza teraźniejszość, ale również wyznacza nasza przyszłość, wyznacza zwycięstwa i uniesienia naszej przeszłości, tragedie naszej przeszłości, ale także nadzieje w tej drodze do przyszłości (…), bo biało- czerwona flaga nie jest ani lewicowa, ani prawicowa. Biało- czerwona flaga ma łączyć wszystkich nas, wszystkich Polaków, ponad podziałami i ponad poglądami- mówił premier.

Po przemówieniu premier wręczył przedstawicielom środowisk społecznie aktywnych, instytucji, służb mundurowych, świata nauki i kultury biało- czerwone flagi.

Po części oficjalnej dla mieszkańców koncert dał Piotr Rubik z zespołem. Obok sceny odbył się Piknik Rodzinny „Biało-Czerwona PL” pod honorowym patronatem szefa rządu.

Materiał video

Przewiń do komentarzy




























































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =