8 lat po katastrofie w Smoleńsku
Mija 8 lat od katastrofy smoleńskiej. Dziś dwoma autokarami pojechano do Warszawy na odsłonięcie pomnika. A jak Stalowa Wola uczci ten dzień?
W całej Polsce Prawo i Sprawiedliwość organizuje uroczystości rocznicowe. Zdawać by się mogło, że na Podkarpaciu, w bastionie PiS odbywać się będą marsze, wieczornice, spotkania i odczyty, że odsłaniane będą kolejne pomniki i tablice. Tymczasem, jak sprawdziliśmy, pamięć wciąż żywa o katastrofie będzie pielęgnowana bardzo uroczyście jedynie w kilku miejscowościach. I tak o godzinie 10:00 miały miejsce połączone obchody rocznic mordu katyńskiego i katastrofy w Krośnie, gdzie znajduje się obelisk upamiętniającym oba wydarzenia (złamane skrzydło samolotu), modlono się i recytowano poezję sybiracką. O godzinie 11:00 w Rzeszowie przed pomnikiem ofiar tragedii (przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego) złożono kwiaty, a w Mielcu o godzinie 12:00 w Bazylice pod wezwaniem Świętego Mateusza odprawiona została Msza Święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i Polaków pomordowanych w Katyniu. Później złożone zostały kwiaty przy ścianie katyńskiej. Kolejnym punktem obchodów było nawiedzenie na Cmentarzu Komunalnym grobu śp. Leszka Deptuły oraz Pomnika Sybiraków.
W Stalowej Woli nie przewidziano szczególnych obchodów 8 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Magistrat przypomniał na swoim facebook’u o takowej rocznicy i o tym, że mamy w mieście dwa ronda noszące imiona tragicznie zmarłych w katastrofie osób: prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
Polecać Bogu dusze tragicznie zmarłych 96 osób będą za to stalowowolscy księża. Do modlitwy w intencji tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem zachęcano między innymi w rozwadowskiej Farze. W tym roku, chyba po raz pierwszy, nie będzie Mszy Świętej w konkatedrze z udziałem władzy. Za to do Warszawy na centralne uroczystości rocznicowe wyjechały 2 autokary. Wyjazd zorganizowała jedna z parafii. Do mieszkańców dołączyło kilku radnych.
W katastrofie, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku zginął prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.
Stalowa Wola
Warszawa
Komentarze