4 okręgi, 33 obwody wyborcze

Image

Gmina Stalowa Wola podzielona został na stałe okręgi i obwody głosowania. Podział ten wywołał dyskusję na Radzie Miasta…

Gmina podzielona została na 4 okręgi wyborcze i 33 obwodowe komisje wyborcze. 4 okręgi to wynik zgodny ze znowelizowanym kodeksem wyborczym. Ustawa wskazuje, by z jednego okręgu wywodziło się od 5 do 8 radnych. Liczba mandatów do poszczególnych okręgów w Stalowej Woli wyliczona została na podstawie liczby osób zamieszkałych w tych okręgach.

.

- Okręg numer 1: 18535 osób- 7 mandatów;

- Okręg numer 2: 14737 osób- 6 mandatów;

- Okręg numer 3: 13299 osób- 5 mandatów;

Okręg numer 4: 12637 osób- 5 mandatów.

Łącznie na 59208 osób zameldowanych końcem grudnia 2017 roku przypadają 23 mandaty radnych.

Okręg nr 1

11-go Listopada, 3-go Maja, Aleje Jana Pawła II: 26- 148 numery parzyste; 29-49 numery nieparzyste, Aleksandra Fredry, Bartosza Głowackiego, Bolesława Chrobrego, Braci Szumielewiczów, Brandwicka, Bratkowa, Broniewskiego, Bronisława Kochana, Brzozowa, Chmielna, Cicha, Cyprysowa, Czesława Niemena, Czwartaków, Dąbrowskiego, Dębowa, Dolina, Emilii Plater, Feliksa Nowowiejskiego, Franciszkańska, Fryderyka Chopina, Generała Leopolda Okulickiego: 40-56B numery parzyste; 85-123 numery nieparzyste;116-138 numery parzyste, Głogowa, Górka, Graniczna, Grochowa, Grunwaldzka, Harcerska, Ignacego Paderewskiego, Jagiellońska, Jałowcowa, Janusza Korczaka, Jaśminowa, Jodłowa, Józefa Poniatowskiego: 41-69 numery nieparzyste; 86-104 numery parzyste, Karnaty, Karola Szymanowskiego, Karpacka, Kasztanowa, Kazimierza Wielkiego, Klasztorna, Klonowa, Kochanowskiego, Kołłątaja, Komisji Edukacji Narodowej: 2-14 numery parzyste, Konopnickiej, Konwaliowa, Kopernika, Kościuszki, Kpt. Marcina Kusińskiego, Krasickiego, Krokusowa, Księżnej Anny Lubomirskiej, Kusocińskiego, Lipowa, Matejki, M. Dąbrowskiej, Michała Ogińskiego, Mieszka I-go, Mikołaja Reja, Mjr Hubala, Modrzewiowa, Moniuszki, Monte Cassino, Morelowa, Mostowa, Niemcewicza, Obrońców Pokoju, Obrońców Westerplatte, Ogrodowa, Okrężna, Orzechowa, Owocowa, Parkowa, Piaskowa, Piastowska, Pogodna, Polna, Poprzeczna, Por. Józefa Sarny, Posanie, Poziomkowa, Ppor. Tadeusza Sochy, Przemysłowa 10, Romualda Traugutta, Retmańska, Przedwiośnie, Rolna, Rozwadowska, Różana, Rynek, Rzeczna, Sandomierska, Sasankowa, Siedliska, Sikorskiego, Składowa, Sobieskiego, Sochy, Starowiejska, St. Bełżyńskiego, Stefana Batorego, Stokrotki, Strażacka, Szewska, Ściegiennego, Świerkowa, Targowa, Topolowa, Torowa, Tysiąclecia, Wieniawskiego, Wiśniowa, Witosa, Władysława Orkana, Wodna, Wojska Polskiego: 1-15 numery nieparzyste; 2-44 numery parzyste. Wspólna, Zacisze, Zielona, Ziołowa, Żurawia

Okręg nr 2

Aleje Jana Pawła II: 2-24 numery parzyste, Boczna, Czajkowskiego, Czarnieckiego: 5-13 numery nieparzyste, Działkowa, Józefa Poniatowskiego: 2- 40 wszystkie numery; 42-46 numery parzyste; 68- 84B numery parzyste, Ks. Jerzego Popiełuszki 4, Podgórna, Wałowa.

Okręg nr 3

Aleje Jana Pawła II: 1-23 numery nieparzyste, Bronisława Chudzyńskiego, Czarnieckiego: 4-24 numery parzyste; 38, Dionizego Komana, Floriańska, Generała Leopolda Okulickiego: 1A-30 wszystkie numery; 31-57 numery nieparzyste; 58-84 wszystkie numery; 86-114 numery parzyste; 142a-142f, Gen. Wł. Andersa, Henryka Trojanowskiego, Komisji Edukacji Narodowej: 3; 5-9 numery nieparzyste, Krzywa, Ks. Jerzego Popiełuszki: 1;3; 5-12A wszystkie numery; 13-17a numery nieparzyste, Ks. Józefa Skoczyńskiego, Leśna, Mariana Dziubińskiego, Mickiewicza, Narutowicza, Ossowskiego, Partyzantów, Por. Jana Rostka, Por. Michała Latawca, Por. Stanisława Sołtysa, Por. Waltera Szenklera, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Przestrzenna, Skłodowskiej, Stanisława Jaśkiewicza, Staszica, Wacława Górskiego, Wędkarska, Wiejska, Wiklinowa, Witolda Habdank Kossowskiego, Wolności, Zasanie, Żwirki i Wigury, Żytnia.

Okręg nr 4

1 Sierpnia, Akacjowa, Asnyka, Bema, Bojanowska, Centralnego Okręgu Przemysłowego, Chyły, Ciemny Kąt, Energetyków, Eugeniusza Kwiatkowskiego, Gen. Tadeusza Kasprzyckiego, Handlowa, Hutnicza, Ignacego Mościckiego, Ignacego Pieńkowskiego, Jagodowa, Jana Karola Chodkiewicza, Jana Tarnowskiego, Jana Zamoyskiego, Jeremiego Wiśniowieckiego, Juliana Tuwima, Kazimierza Mireckiego, Kilińskiego, Komisji Edukacji Narodowej: 23-51 numery nieparzyste, Komunalna, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ks. Jerzego Popiełuszki: 22-41,Kwiatowa, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Staffa, Ludwika Tołwińskiego, Łąkowa, Makowa, Malinowa, Marcelego Siedlanowskiego, Melchiora Wańkowicza, Metalowców, Miła, Niezłomnych, Ofiar Katynia, Okrzei, Orzeszkowej, Parkingowa, Piwna, Płk. Stanisława Dąbka, Podleśna, Polskiego Czerwonego Krzyża, Prusa, Przemysłowa 1a-1c, Przyszowska, Romana Dmowskiego, Sienkiewicza, Słoneczna, Słowackiego. Solidarności, Sosnowa, Spacerowa, Spokojna, Stanisława Koniecpolskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Żółkiewskiego, Stanisławy Koper, Stefana Żeromskiego, Swoły, Szkolna, Wąska, Wesoła, Władysława Grabskiego, Wojciecha Kossaka, Wrzosowa, Zaułek.

- W okręgu nr 1 wybieranych będzie 7 radnych, w 2- 6, a w okręgach 3 i 4 po 5. Zawsze w okręgu nr 1 była wybierana mniejsza liczba radnych, mniejsza niż obecnie gdzie jest podział na 4, a nie jak poprzednio na 3 okręgi. Tam są domki. Każdy wie, w domkach ludzie mieszkają, a w blokach jest dużo mieszkań wynajmowanych. Te osoby na pewno nie będą głosować. Obawiam się, że okręg nr 1 skorzystał na ilości wyborców w stosunku do okręgu nr 2 i 3. Uważam, że nie jest to podzielone sprawiedliwie i równo– mówił radny Daniel Hausner.

- Okręg nr 1, który poddał pan niepełnej analizie ma faktycznie swoją specyfikę wynikającą z połączenia okręgów o charakterze miejskim i niedużej zabudowy jaką są: Charzewice, Rozwadów, Piaski i dwóch dużych osiedli jakimi są Poręby i Młodynie. Jest to odzwierciedlenie okręgu, który funkcjonował w latach poprzednich w samorządzie miasta. On wcale nie jest większy, niż ten wcześniejszy. Jeżeli czyni pan taki zarzut w stosunku do osób, które dokonywały podziału bardzo delikatnej materii, bo rozumiem, że ma to później odzwierciedlenie w jakiejś strategii wyborczej, to proszę powiedzieć o konkretnym zarzucie, bo tworzenie okręgu wyborczego nie jest wynikiem czyjejkolwiek zachcianki, tylko wynikiem normy przedstawicielskiej, która jest bardzo precyzyjnie obliczona, wynikiem liczby mieszkańców do rozdziały terytorium– tłumaczył prezydent Stalowej Woli.

Jak powiedział włodarz gminy okręgi wyborcze zostały tak zaprojektowane żeby z jednej strony zachować spójność terytorialną i historyczną podziałów, dokonanych już wcześniej, a z drugiej strony wyznaczyć nowe granice po głównych ulicach miasta: K.E.N., Jana Pawła II, Staszica, Popiełuszki. Według prezydenta wszelkie zmiany zaburzyłyby ten podział. Przeniesienie bloku czy dwóch do innego okręgu wymusiłyby kolejne zmiany. Prezydent podkreślił, że okręg numer 1 miał i nadal będzie miał 7 przedstawicieli. Tymczasem jak zauważył radny Mariusz Kunysz kiedyś inne okręgi miały po 8, a teraz będą mieć mniej radnych. Projektu zmiany okręgów nie dyskutowali radni na komisjach.

- Nie mamy jeszcze danych odnośnie samych wyborców, a to jest również rzecz bardzo istotna, jak nie najważniejsza, bo przecież to są ci, którzy będą głosować na swoich przedstawicieli. I te właśnie osoby w poszczególnych okręgach wyborczych będą wybierać swoich reprezentantów. Ilość ma też znaczenie, ponieważ to decyduje później o efektach pracy w radzie, o przyjmowanych i ewentualnie odrzucanych uchwałach, dlatego też wydaje mi się, że powinien ten element dotyczący osób uprawnionych do głosowania być również wzięty pod uwagę chociażby nawet z takich względów o jakich mówił radny Daniel Hausner. Wiemy doskonale, że Stalowa Wola jest też miastem- widzę to też po swoim bloku- osób, które przyjechały tutaj się przenocować dlatego też, jeżeli nie będzie też tej możliwości, a myślę, że ustawa tutaj jest na tyle rygorystyczna, że zobowiązuje nas jako samorząd gminy do podjęcia uchwały do końca marca, to praktycznie rzecz biorąc, mając te dane odnośnie osób uprawnionych do głosowania, to w zasadzie nie będziemy mogli nic już w tym temacie zrobić- mówił radny Mariusz Kunysz.

Radny Daniel Hausner spytał prezydenta dlaczego teraz podzielono miasto na 4 okręgi, skoro mogły zostać 3 tak, jak to było dotychczas. Obecnie „kosztem” okręgu 2 powstał okręg 2 i 3, okręg 1 natomiast nie uległ zmianie.

- W okręgu 1 było zawsze wybieranych 7 radnych, w 2- 8, w 3- 8. Teraz można powiedzieć, że okręg Zatorza i tej części Stalowej Woli od strony Niska, czyli Energetyków i osiedle Hutnik są poszkodowani w tym przypadki, również ta część centralna, bo tam jest samo blokowisko. Dużo osób tam tylko wynajmuje, uprawnionych będzie dużo mniej, więc tych głosów też będzie dużo mniej. Proszę zwrócić uwagę, że też mają być zachowane progi wyborcze. Jeżeli wystartuje ugrupowanie, pomijając partię PiS i wiedząc, że to jest takie zagłębie PiS, w ogóle Stalowa Wola i Podkarpacie to zagłębie PiS, to nie będzie sprawiedliwe w stosunku do innych ugrupowań, które będą startować. Tam, w tych blokach jest dużo osób wynajmujących mieszkania. Powinno być to zrobione na podstawie osób, które nie są zameldowane, tylko mają prawo głosu. Znam np. jeden blok w okręgu 3, gdzie jakieś 80% osób to osoby, które wynajmują mieszkania i nie są zameldowane. One nie będą głosować- mówił Daniel Hausner.

Prezydent odpowiadają zapewnił, że decyzja jest podejmowana zgodnie z ustawą, na podstawie liczby mieszkańców i podanej normy przedstawicielskiej, nie hipotetycznej liczby wyborców, która będzie zgłoszona przed wyborami, a mniejsze okręgi wyborcze to nic innego jak „przybliżenie mandatu wyborczego do mniejszej społeczności” co jest najlepszym rozwiązaniem dla obywateli. Jak dodał prezydent liczba radnych to wynik obliczeń matematycznych, a nie manipulacji.

Za podjęciem uchwały dzielącej miasto na 4 okręgi zagłosowało 15 osób, 3 radnych wstrzymało się od głosu (Daniel Hausner, Mariusz Kunysz i Marcin Siembida).


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =