Rok 2018 rokiem harcerstwa
Radni miejscy uchwalili rezolucję, na mocy której rok 2018 ustanowiony zostaje Rokiem Harcerstwa Stalowowolskiego.
- 1 listopada 2018 roku przypada setna rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Od początku powstania ZHP służba harcerska jest budowana na fundamentach istotnych i uniwersalnych wartości ważnych dla państwa i jego obywateli. Ruch harcerski, jeszcze przed oficjalnym powstaniem ZHP, włączył się aktywnie między innymi w działanie zmierzające do odzyskania niepodległości Polski w 1918 roku. Kolejne pokolenia harcerzy brały udział w walce zbrojnej okresu II wojny światowej, w tworzeniu ruchu oporu i struktur polskiego państwa podziemnego. Brali też czynny udział w powstaniu warszawskim, a także w akcjach odbudowy kraju po wojnie. Po 100 latach kolejne pokolenia polskiej młodzieży podejmują kontynuowanie dzieła założycieli harcerstwa, a także tych, którzy w 1918 roku nadawali tej działalności nowy wymiar. Dziś Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza i pozostałe organizacje harcerskie są gotowe do działania i służby na rzecz państwa, lokalnej społeczności i drugiego człowieka. W Stalowej Woli działa kilka organizacji harcerskich, Hufiec Lasowiacki Stalowa Wola ZHP oraz Stalowowolsko- Rozwadowski Związek Drużyn Harcerek Tarnina i Stalowowolski Związek Drużyn Harcerzy Ostoja, oba skupione w ZHR- odczytał podczas sesji treść rezolucji przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj.
Rok 2018 obwołany rokiem harcerzy to uznanie zasług i roli w wychowaniu młodego pokolenia dawniej i teraz. Szereg przedsięwzięć związanych z obchodami będzie swoistego rodzaju propagowaniem dobrych wartości i zachętą do działania.
Radny Zbigniew Paszkiewicz nie do końca zgodził się z tym, że harcerstwo liczy sobie 100 lat, bo przecież tak naprawdę ma już lat 107.
- Bo gdybyśmy mówili o setnej rocznicy anulowalibyśmy cały dorobek działalności tworzenia harcerstwa we Lwowie w 1911 roku. Wtedy już powstały pierwsze drużyny harcerskie. Wówczas Andrzej Małkowski opracował prawo harcerskie i przyrzeczenie. Jest więc to 107 rocznica, a po odzyskaniu niepodległości to był już dalszy ciąg działalności Andrzeja Małkowskiego i Olgi Drahonowskiej, później Małkowskiej. Oni tworzyli we Lwowie pierwsze drużyny harcerskie, na początku to się nazywało skauting. Małkowski nadał polski charakter skautingowi i stąd nazwa- harcerze- przypomniał historię harcerstwa Zbigniew Paszkiewicz.
Pierwsza drużyna nosiła imię Emilii Plater co nawiązywało do historii i nadawało związkowi polski charakter. Radny przypomniał, że to właśnie głównie dla młodych ludzi, dla harcerzy od 10 lat organizuje uroczystości mające na celu wspomnienie tego dnia, gdy Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała 17 września 1939 roku Polskę. Zgodnie z radziecko- niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop- Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski.
Radny spytał jakie są oczekiwania wobec miasta ZHP i ZHR w związku z tą rezolucją i jak samo miasto zamierza nawiązać bliższe kontakty z harcerzami?
Przedstawiciel harcerstwa powiedział, że wstępne rozmowy z prezydentem już się odbyły. Ustalono podczas nich plan obchodów rocznicowych. O tym co znajdzie się w nim społeczeństwo będzie informowane na bieżąco. Odczytany też został list komendanta Lasowiackiego Hufca ZHP w Stalowej Woli.
Prezydent przypomniał, że harcerstwo w mieście istnieje tyle samo co Stalowa Wola, czyli 80 lat (choć w Rozwadowie nieco dłużej). Wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie są bezcenne. Włodarz zaapelował do szkół, instytucji edukacyjnych, kulturowych by ten rok harcerstwa miał szczególną promocję w naszym mieście. Przypomniał też, że to harcerze są ważnym partnerem miasta przy realizacji wszystkich imprez patriotycznych i kulturowych.
Komentarze
to w ramach kampanii wyborczej podstarzałego harcerza?