Potencjalny wandal w oku kamery
Od kilku miesięcy trwają prace związane z rewitalizacją błoni nad Sanem. Aby uchronić ten teren przed dewastacją zostaną zainstalowane 33 kamery monitoringu.
Rewitalizacja obejmie aż 45 ha terenów zielonych, począwszy od wjazdu na błonia przy oczku aż po galerę VIVO!. Pomysł na zagospodarowanie tego terenu przewiduje, że każdy mieszkaniec znajdzie tam coś dla siebie. Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas powstanie boisko do piłki nożnej o nawierzchni trawiastej oraz boisko wielofunkcyjne do gry w piłkę plażową. Nie zabraknie także plenerowej siłowni. Tego typu instalacje cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Powstanie także ścieżka zdrowia zaopatrzona w elementy dla biegaczy i trenujących nordic walking z wyznaczonymi trasami biegowymi o długości 1km, 2km i 3km. Dla amatorów dwóch kół przygotowana będzie ścieżka rowerowa.
Projektant nie zapomniał o mieszkańcach, którzy kochają spacery. Z myślą o nich budowana jest ścieżka edukacyjna. Idąc nią będzie można zobaczyć m.in. hotel dla owadów, budki lęgowe, piękną roślinność. W południowo- zachodniej części terenu, nad brzegiem Sanu, stworzona zostanie piaszczysta plaża o powierzchni prawie 2 tys. m2. W jej pobliżu wybudowany zostanie drewniany taras wypoczynkowy o szerokości 3 m, a obok niego staną leżanki z siedziskiem. Na tym terenie zostaną też ustawione elementy małej architektury takiej jak: ławki, stojaki na rowery czy tablice informacyjne. Coś dla siebie znajdą również najmłodsi, bo z myślą o nich powstaną 2 place zabaw.
Realizacja tej inwestycji konszuje około 10 mln zł. Zadanie jest dofinansowane w 85% z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
By uchronić się przed potencjalnymi aktami wandalizmu ten duży teren, który zupełnie zmieni oblicze błoni nadsańskich, będzie monitorowany. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na wykonanie oświetlenia oraz instalację monitoringu. W zakres prac wykonawcy wejdą m.in.: roboty w zakresie okablowania oraz instalacji elektrycznych, instalowanie okablowania komputerowego, instalowanie linii energetycznych, roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych, instalowanie drogowego osprzętu oświetleniowego, instalacja 33 kamer.
Niejednokrotnie zdarzało się, że wandale przystępowali do dewastacji niedługo po tym jak do użytku oddawane było jakieś miejsce rekreacji. Tak było m.in. w Parku24, na placu zabaw w parku miejskim. Niemal na porządku dziennym w Stalowej Woli jest niszczenie ławek i pisanie sprayem lub flamastrami po elementach zabawowych znajdujących się na placach zabaw. Miejmy nadzieję, że kamery odstraszą chuliganów.
Komentarze
Wow niesamowite !!!
Ciekawe kto będzie dbał o utrzymanie tych terenów? Pracownicy miejscy czy jakaś zewnętrzna firma zalapie się na "koszenie pieniądza",bo kosić będzie trzeba. Jeżeli ma być to przyjazne przyrodzie to nie ma mowy o używaniu tego"cuda" na chwasty. Czas pokaże!
To jest miś na skalę naszych możliwości.
jacky108 ma racje. Kamery w Parku Miejskim są tak słabej jakości, że nie ma szans nawet rozpoznać czy to dziecko czy dorosły, a tym bardziej czy kobieta czy mENszczyzna (wszystko wyżej zwane wandalami)
Pod warunkiem że ktoś w te kamery będzie patrzył. W parku miejskim przecież też jest monit i co z tego.
Najczesciej wandalami sa kibice miejscowego klubu którzy tak odreagowują stres po kolejnych wyczynach ich idoli!!!!!!!