Stal nierdzewna sprężynowa
Zastosowanie stali węglowych, chromowych i krzemowych do produkcji sprężyn, drążków skrętnych, resorów oraz szeroko rozumianych konstrukcji sprężynowych wymaga zapewnienia odpowiednich parametrów, zgodnych z Polską Normą PN-74/H-84032. Huty i przedsiębiorstwa oferują nam szereg rodzajów stali sprężynowej, różniącej się składem chemicznym, właściwościami oraz zastosowaniem. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając stal sprężynową i do czego stosowane są jej poszczególne rodzaje.
Mianem stali sprężynowej określa się szeroki katalog stopów stalowych. Do podstawowych rodzajów stali sprężynowych zaliczają się:
• stale chromowe – stale z dodatkiem manganu (G), krzemu (S) lub wanadu (F),
• stale niechromowe – stale manganowe, krzemowe i krzemowo-manganowe,
• stale węglowe – stale o podwyższonej zawartości węgla.
Stal nierdzewna sprężynowa może być dostarczana na rynek w postaci następujących elementów:
• sprężyny,
• pręty okrągłe ciągnione,
• taśmy sprężynowe zimnowalcowane,
• blachy zimnowalcowane,
• druty ciągnione.
Ze względu na szerokie spektrum zastosowań oraz podwyższoną wytrzymałość, szczególną popularnością na rynku cieszy się stal austenityczna 1H188N9, która podobnie jak stal X10CrNi18-8 charakteryzuje się nieco niższą zawartością węgla (ok. 0,12%). Ta z kolei wpływa na niższy stopień plastyczności stali, co poprawia jej parametry w zakresie tłoczności, ciągliwości czy podatności na polerowanie.
Blachy, taśmy 1.4310
Z kolei taśmy i blachy 1.4310 to silne właściwości antykorozyjne, które mają wymierny wpływ na zastosowanie tego gatunku stali w przemyśle spożywczym, chemicznym, motoryzacyjnym czy stoczniowym. Jednocześnie, taśmy 1.4310 wykazują odporność na działanie wielu związków i substancji chemicznych, znajdujących się m.in. w nawozach, co daje jej szerokie zastosowanie w branży warzywno-owocowej, przemyśle paliwowym czy węglowym. Warto zwrócić również uwagę na podwyższoną wytrzymałość na rozciąganie, czy współczynnik rozszerzalności termicznej, który może być różny w zależności od stanu utwardzenia taśmy zimnowalcowanej.
Stal sprężynowa AISI 301
Jeśli chodzi o wytrzymałość, jednym z najsolidniejszych stopów jest stal AISI 301. Z uwagi na fakt, że może pracować w temperaturze do 300 stopni Celsjusza, wykorzystuje się ją m.in. przy produkcji sprężyn i części do samochodów. Oferta producentów nierdzewnej stali sprężynowej jest niezwykle bogata, dzięki czemu wybór odpowiedniego stopu o optymalnych parametrach nie będzie problemem.
Artykuł sponsorowany
Komentarze
Tyś prowda tys prowda ;)
Tyś prowda tys prowda ;)
A weź sobie wyobraź to podniecenie gdy ta seksowna blondynka wymawia AISI 301 trzymając twój mikrofon w ustach.
Niesamowicie seksowny tekst, po jego przeczytaniu podnieciłem się tak że musiałem "zmarszczyć pingwina" trzy razy z rzędu. Najbardziej podnieca mnie to wyrażenie AISI 301, chciał bym je usłyszeć wypowadane przez seksowną, blondykę namiętnym głosem. Kobiety pewnie były by podniecone, gdyby AISI 301 szeptał im do ucha, umięśniony przystojniak z głosem Barrego White-a.Uuu aż sam mam ciary na plecach jak sobie to wyobrażam, gdybym usłuszał AISI 301 wypowiadane takim seksownym głosem, to mógł bym nawet zostać gejem na chwilę.
Fajnie. A która z tych stali nierdzewnych nadaje się na klingę dobrego noża kuchennego? Wymaganym jest łatwość ostrzenia, ,,trzymanie" ostrości, dopuszczenie do kontaktu z produktami spożywczymi (np.owocami mięsem) .
bo mi to trza takiego drutu co bym zrobił sprzoncke psu do hajśtruka.