Bezpieczne ferie 2018
Na Podkarpaciu zimowa przerwa odbędzie się w terminie od 29 stycznia do 11 lutego. Z różnych form wypoczynku będzie korzystać ponad 10 tys. uczniów.
Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zarejestrowało ok. 300 form wypoczynku. Zimowe atrakcje zostały przygotowane m.in. przez: szkoły, domy kultury, harcerzy, ośrodki sportu i rekreacji, stowarzyszenia i biura podróży. Wśród proponowanych form zajęć podczas zimowisk znajdą się zajęcia świetlicowe, turnieje, konkursy, gry i zabawy ruchowo-muzyczne, gry stolikowe, zajęcia rekreacyjno-sportowe, zabawy edukacyjne.
Na terenie województwa podkarpackiego policjanci rozpoczęli w piątek działania „Bezpieczne ferie 2018”. Podstawowym celem prowadzonej akcji jest przede wszystkim zapewnienie bezpiecznego wypoczynku wszystkim dzieciom i młodzieży. Podejmowane działania odbywać się będą na wielu płaszczyznach. Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla ich opiekunów to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa podczas tego wypoczynku.
Policjanci w szkołach i na zimowiskach
Policjanci nie tylko zadbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w miejscach ich zabaw. Odwiedzą też zimowiska. Tam będą spotykać się z ich uczestnikami oraz opiekunami. Podczas spotkań przypomną zasady związane z bezpieczeństwem i występującymi zagrożeniami. Pod ich kontrolą będą też "dzikie lodowiska" i osiedlowe place zabaw. Funkcjonariusze w ostatnich dniach, jeszcze przed rozpoczęciem ferii spotykali się z uczniami szkół naszego regionu.
Również rodzice powinni porozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Przed wyjazdem na ferie muszą mówić dzieciom o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać. Dzieci również powinny wiedzieć w jaki sposób, w razie potrzeby, wezwać pomoc.
Bezpieczeństwo na stokach
Wraz z nadejściem sezonu zimowego policjanci rozpoczęli służbę na stokach narciarskich. Mundurowi na nartach przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracają uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na nietrzeźwych narciarzy. Sprawdzają też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. W razie potrzeby mogą także udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co ważne, mundurowi patrolują nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi. Celem policjantów jest przede wszystkim zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach. Pamiętajmy również, że odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk).
Kontrole autokarów
Okres ferii zimowych wiąże się z nasileniem ruchu na drogach, dlatego podczas prowadzonych kontroli policjanci zwracać będą szczególną uwagę na autokary przewożące dzieci i młodzież.
Oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, funkcjonariusze będą szczególną uwagę będą zwracali na:
• stan trzeźwości kierowców,
• przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
• nieprawidłowe wyprzedzanie,
• stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów,
• zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
• prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.
Szczególną uwagą będą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli. Na terenie województwa podkarpackiego wyznaczono punkty kontroli autokarów w ramach działań "Bezpieczne ferie 2018". W przypadku braku wyznaczonego punktu, organizatorzy wyjazdów lub rodzice mogą zwrócić się o sprawdzenie autokarów w miejscowych jednostkach Policji, najlepiej odpowiednio wcześniej, aby uzgodnić miejsce i godzinę przeprowadzenia takiej kontroli.
Komentarze
ten na zdjęciu będzie robił resuscytację oponie???