Koalicja zawarła porozumienie

Image

PO, SLD, .Nowoczesna, KOD, byli samorządowcy związani z Andrzejem Szlęzakiem podpisali porozumienie koalicyjne. Chcą wspólnie działać i wytykać błędy rządzącym.

We wtorek koalicjanci zorganizowali konferencję prasową, podczas której mówiono między innymi o deklaracji o współpracy ugrupowań opozycyjnych w odniesieniu do wyborów samorządowych 2018 r., poruszono temat oświaty, zwłaszcza odniesiono się do sprawy dyrektor PSP 11 Joanny Niwierskiej, sytuacji politycznej w Stalowej Woli i całym kraju.

Porozumienie koalicyjne: PO, KOD, . Nowoczesna, Rebelianty Podkarpackie, SLD

W porozumieniu koalicyjnym czytamy: „Kierując się przekonaniem, że tylko współpraca daje gwarancję realizacji harmonijnego i zrównoważonego rozwoju Miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego poprzez konstruktywną i zgodną współpracę przed wyborami samorządowymi i w całej kadencji po wyborach powołujemy Koalicję, która daje gwarancję poszanowania demokracji, praworządności i praw obywatelskich, będących fundamentem debaty o priorytetach i strategii rozwoju Miasta i Powiatu. Koalicja działa w poczuciu odpowiedzialności za Miasto i Powiat, na rzecz stabilnego rozwoju, ucieczki przed doraźnymi politycznymi sporami. Debata o priorytetach będzie fundamentem dla zmian, które nastąpią wraz z nadejściem kadencji samorządowej. W imię tego co powyżej, Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesna, Komitet Obrony Demokracji oraz środowiska polityczne skupione na rzecz rozwoju Miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego postanawiają: 1. Koalicjanci kierując się interesem mieszkańców Miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego w poczuciu odpowiedzialności wobec wspólnoty samorządowej, postanawiają utworzyć Koalicję przed i po Wyborach Samorządowych na kadencję 2018- 2022, 2. Przy kształtowaniu wspólnego programu oraz jego realizacji i zasad działania utworzonej Koalicji postanowiono skutecznie działać w sześciu priorytetowych obszarach: drogownictwie, edukacji, ochronie zdrowia, bezpieczeństwie i ochronie środowiska. Uzgodniono również, iż zintensyfikowane zostaną prace na rzecz rozwoju gospodarczego regionu oraz promocji jego walorów turystycznych, a także współpracy z gminami powiatu na zasadach partnerstwa i obopólnego poszanowania. 3. Koalicjanci oświadczają, że są otwarci na współpracę z organizacjami i stowarzyszeniami, które są nam bliskie programowo”.

STOP dewastacji naszego miasta

Taki baner umieszczono za plecami osób wspólnie organizujących konferencję prasową. Na spotkaniu w Sezamie obecni byli: Renata Butryn i Małgorzata Czwarno- Sieroń (PO), Jerzy Bednarowicz (Rebelianty Podkarpackie), Jerzy Augustyn (grupa byłych samorządowców skupionych wokół osoby Andrzeja Szlęzaka), Bronisław Tofil, Joanna Grobel- Proszowska, Adam Woźniak (SLD), Mirosław Stendiuch, Jerzy Florek (.Nowoczesna), reprezentant KOD Dariusz Przytuła z przyczyn zawodowych nie mógł być obecny na konferencji.

Opozycja oburzona jest wydarzeniami jakie miały miejsce w naszym mieście. Chodzi tu o sprawę dyrektor PSP 11, która na swoim profilu fb umieściła informacje na temat ONR zachęcające do wstąpienia w szeregi tej organizacji. Według Renaty Butryn jest to „dewastacja wizerunku miasta”.

- Łączy nas jedno, chcielibyśmy, żeby miasto było wspólnotą, gdzie każdy ma swoje miejsce, każdy może zabrać głos, każdy ma prawo do tego i wolność ku temu, żeby wyrazić swoje zdanie. Nie chcemy też tego, co dzieje się w naszych szkołach, a konkretnie chodzi nam o sprawę związaną z panią dyrektor Joanna Niwierską. Pani Joanna Niwierska po Marszu Niepodległości, który wzbudził dużo kontrowersji ze względu na dość ekstremistyczne i nacjonalistyczno- faszystowskie hasła, które pojawiły się niestety na tym marszu, zamieściła na swoim prywatnym fb plakat nawołujący do wstąpienia do organizacji, która w jakimś sensie jest odpowiedzialna za to, co działo się na Marszu Niepodległości. W związku z tym spotkało się to z bardzo dużą reakcją i oddźwiękiem w całej Polsce, nie tylko u nas, w Stalowej Woli. Nie tylko zareagowali rodzice, nauczyciele, ale także ci, którzy z niepokojem obserwują narastanie pewnych tendencji w naszym mieście- mówiła Renata Butryn.

Była poseł czekała w tej sprawie na reakcję prezydenta, ale jak mówi, nie doczekała się, bo ten, jak stwierdziła, unika odpowiedzialności. Konto dyrektorki, choć prywatne, to umieszczone było na portalu społecznościowym, ogólnodostępnym. Uwaga zamieszczona w komentarzu po marszu o „zdrowym nacjonalizmie” jest nie na miejscu. Prawidłową definicję nacjonalizmu, według Renaty Butryn, podał prezydent Andrzej Duda. Była posłanka skrytykowała również organizowane przez dyrektor Niwierską comiesięczne apele patriotyczne odbywające się kosztem lekcji. Patriotyzmu należy bowiem uczyć w życiu codziennym, podczas lekcji języka polskiego lub historii, nie podczas apeli. Sprawą (po emisji programu telewizyjnego na ten temat) zajęła się także była minister edukacji Krystyna Szumilas pisząc pismo do obecnej minister. Nieznana jest też reakcja kuratorium i ministerstwa.

Czy tylko nasi znajdą tu miejsce?

Renata Butryn odniosła się też do zjawiska „naszyzmu”, według którego tylko my sami możemy stanowić o sobie, swoim patriotyzmie, bez dopuszczania do głosu innych. Dzieje się tak z powodu nienawiści do obcych, innej religii, narodowości, kultury, czy orientacji seksualnej. Szefowa struktur PO w powiecie zadała także pytania Lucjuszowi Nadbereżnemu.

- Czy „naszyzm” nie powoduje tak naprawdę wykluczenia osób, które mają inne poglądy, osób, które należą do innych kościołów niż katolicki, czy chrześcijański lub są osobami niewierzącymi? Powiem szczerze, że budzi to niepokój. Czy pan Lucjusz Nadbereżny czuje się gospodarzem tego miasta, czy raczej funkcjonariuszem partyjnym, czy realizuje linię swojej partii, czy wsłuchuje się w oczekiwania, w to, czego chcą mieszkańcy miasta, rodzice, rady rodziców, nauczyciele szkół? Nam chodzi o to, żeby ze wspólnoty miejskiej, szkolnej nikt nie był wykluczany i żeby nie było zaostrzania linii, żeby nie proponować tylko takiej, a nie innej formuły patriotyzmu. Każdy ma prawo kochać Ojczyznę tak, jak był w domu wychowywany, nauczony i jak chce to robić, nie słowami, nie wierszami, nie śpiewaniem pieśni, ale czynami- powiedziała Renata Butryn.

Koalicja chce zaprotestować przed tego typu zachowaniami. Podobnie uważa Joanna Grobel- Proszowska, która przy okazji przypomniała o nadużyciach mających miejsce w innej stalowowolskiej szkole, gdzie uczeń podczas lekcji strzelania stracił oko na nielegalnie działającej w szkole strzelnicy. Jak powiedziała przedstawicielka SLD „duże wątpliwości budzi sposób dochodzenia do prawdy”. W Polsce powinno mówić się o przyszłości, a nie „tarzać się w kąpieli krwawej historii”. Za dużo myślimy o zmarłych, za mało o żywych.

Rozliczamy Lucjusza Nadbereżnego

Podczas kampanii wyborczej na prezydenta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wręczał mieszkańcom folder z hasłem „przeczytaj, zagłosuj, zachowaj, rozlicz”. Teraz opozycja uznała, że nadszedł czas podsumowania. Bronisław Tofil, który folder ten przyniósł na spotkanie uważa, że obecny prezydent za dużo lansuje się, nawet przy okazjach, które nie powinny do tego służyć. Gdy jednak dziennikarka TVN chciał z nim przeprowadzić wywiad, „stchórzył i schował się za plecami swojego rzecznika”.

- Panie prezydencie, wzywamy, żeby stanął pan przed kamerą i powiedział co pan myśli na temat przez siebie powołanej i przez siebie hołubionej pani dyrektor- mówił Tofil.

Mirosław Stendiuch z .Nowoczesnej przekonywał (w kontekście jutrzejszego artykułu o naszym mieście, który ukaże się w „Polityce”), że Stalowa Wola zaczyna być postrzegana w kraju negatywnie.

- Pan prezydent umie się tylko lansować, a w mieście zrobił jedynie igrzyska, obiecywał nowe miejsca pracy, a jakie stworzył powiemy na następnej konferencji, jak również o tym jak zmusza przedsiębiorców do płacenia coraz większych podatków, a obiecywał, że podatki będą maleć. Panie prezydencie, skąd się biorą w mieście pieniądze?- pytał Stendiuch.

Małgorzata Czwarno- Sieroń powiedziała, że opozycja będzie chciała wpłynąć na zmianę sytuacji w naszym mieście. Będąca radcą prawnym przedstawicielka PO zastanawiała się również nad oświadczeniem majątkowym prezydenta, w którym wyczytała, że nie posiada on żadnych dóbr poza samochodem za ok. 11 tys. zł, choć ma kredyty.

- Widzę tu pewną analogię. Według protestantów bogactwo nie jest grzechem, wręcz przeciwnie, Pan Bóg sprzyja tym, którzy gromadzą dobra, oczywiście zdobyte w odpowiedni sposób, a tu widzimy działania, które tylko zadłużają miasto i nie mają nic wspólnego z rozwojem- mówiła Małgorzata Czwarno- Sieroń.

Jerzy Bednarowicz z Podkarpackich Rebeliantów jest zaniepokojony tym, że prezydent, choć głośno tym nie mówi, według niego pokazuje, że jest zwolennikiem ugrupowań typu bojówkowego. Dowodem na to jest fakt nierównego traktowania obywateli. Jego ugrupowaniu nie pozwolono wynająć sali, a na pismo odpowiedziano odmownie dopiero to terminie spotkania. Równocześnie np. dla Stalowych Patriotów sala jest bezpłatnie najmowana za każdym razem, gdy zachodzi taka potrzeba. „Rebeliant” obawia się też decyzji Antoniego Macierewicza, że w każdej gminie ma być szkoła mundurowa.

- Bo patriotyzm nie polega na tym, żeby każdemu dać broń do ręki, niewyszkolonemu, niedouczonemu i kazać iść bronić Polski przed wyimaginowanym wrogiem- przekonywał Bednarowicz.

Z kolei Jerzy Augustyn jest zaniepokojony zmianami jakie mają miejsce w samorządach.

- Majstrowanie przy ordynacji wyborczej świadczy o wielkim strachu obecnie rządzących i obecnej partii, strachu, żeby ta sytuacja nie uległa zmianie. Zrobimy wszystko, żeby jednak uległa, bo samorządność to my, wspólnota, to dobro wspólne, to wzajemny szacunek, bez względu na wiek, pochodzenie, poglądy. Liczy się wolność- przekonywał Augustyn.

Jerzy Augustyn Radę Miejską nazwał towarzystwem wzajemnej adoracji i teatrem jednego aktora, monodramem.

To dopiero początek kampanii wyborczej i początek spotkań zawiązanej dopiero co koalicji. Wkrótce odbędą się kolejne, na które zaproszeni będą dziennikarze. Póki co koalicja nie wyklucza wykreowania wspólnego kandydata na prezydenta miasta.





Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Dendi

Jak patrze na te mordy zawistne i ich zniesmaczone miny to mi się niedobrze robi i obiad do gardła podchodzi...

Naprawde ambitne zadanie i napewno pomoże to polakom w codziennym życiu.

"Wytykanie błędów rządzących...."

I za to Ci ludzie dostają wypłaty? To jakiś chory żart czy ja śnie?

~Roland

Rządy PiS

"drobnostki" charakterystyczne dla działań i rządów PiS, jak:
-SKOK-i
- Berczyński i jego zachowanie jako najsłynniejszego "eksperta" wszechczasów
-"rżnięcie" Puszczy Białowieskiej
-"zamach "na niezawisłość sądów,( sam prezydent z PiS-u wetuje)
-"rozwalenie" Trybunału Konstytucyjnego
-Słynne "zwycięstwo"27:1 w głosowaniu w UE
-wypadki limuzyn rządowych
- Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo -tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla pisowych działaczy czyli "MISIEWICZÓW"
I to tylko kilka przykładów , a dopiero mamy 2 lata rządów.
Strach się bać.
WYATARCZY SPOJRZEĆ NA NASZE MIASTO

~focus

ktory ukarze sie w polityce......brawo za pisownie

~Bartek


Podatki i opłaty podniesione za rządów PO (lista niepełna) - W 2009 r. wzrosła akcyza na alkohole o 10% i akcyza na samochody o pojemności silnika powyżej 2 litrów (z 13,6% do 18,6%). - W związku z unijnymi wymaganiami od 1 stycznia 2010 r. akcyza za oleje opałowe i paliwa opałowe wzrosła z 60 do 64 zł za 1000 kg, a akcyza na gaz ziemny przeznaczony do napędu silników spalinowych i do celów opałowych - z 1,18 do 1,28 zł. Ponadto od 2012 r. z tego samego powodu wzrośnie akcyza na węgiel i koks. - Od 1 stycznia 2010 r. znacznie wzrosła opłata paliwowa na olej napędowy (z 92,61 do 233,99 zł/1000 l), a co roku wzrasta opłata paliwowa na benzynę i LPG o wysokość inflacji. - Ustawa o grach i zakładach wzajemnych z 2009 r. znacznie podwyższyła podatki i opłaty obciążające branżę hazardową. - Coroczne podnoszenie przez Ministerstwo Finansów maksymalnych stawek podatków lokalnych, w tym od nieruchomości, od środków transportowych i innych. - Podatki i opłaty lokalne, w tym za użytkowanie wieczyste, podnoszone są co roku przez władze samorządowe związane z PO, m.in. w Warszawie czy gminach województwa śląskiego. - Od 1 września 2010 r. obowiązuje 3,1-procentowa akcyza na quady, meleksy, skutery śnieżne. - Podwyżki mandatów drogowych - rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów RP z 5 listopada 2008 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych dla kierowców. W ROKU 2011: - Podniesienie VAT z 22 do 23%, z 7 do 8% i z 5 do 6%. - Zamrożenie progów podatkowych w PIT na lata 2011-2013. - Wzrost akcyzy na papierosy i tytoń o 4% rocznie do osiągnięcia unijnego minimum w 2018 r. - Likwidacja ulgi w podatku akcyzowym na biokomponenty dolewane obowiązkowo do paliw. - Wzrost VAT na żywność nieprzetworzoną z 3% do 5%. - Wzrost VAT na duże domy (powyżej 300 m2) i mieszkania (powyżej 150 m2) z 7% do 23%. - Wzrost z 7 do 23% VAT na odzież i obuwie dla dzieci. - Podniesienie stawki VAT na książki i prasę specjalistyczną z 0 do 5%. - Planowanie podniesienia składki rentowej w części płaconej przez przedsiębiorców. - Likwidacja odliczenia podatku od paliwa, które jest tankowane do firmowych samochodów - Likwidacja odliczenia pełnego VAT przy zakupie samochodu z kratką.

~Patrycja

Ciekawie może wypaść to "rozliczenie" prezydenta według tego folderu. Bo co będzie jak przekonamy się że wykonał 99% z tego co tam obiecał i wiele innych rzeczy które się w tym folderze nie znalazły?

~Haccp

Odpowiadam Panu Stendiuchowi:

Pieniądze w mieście biorą się z Unii, pieniądze w mieście biorą się z Warszawy, pieniądze w mieście biorą się również z naszych podatków.

manukun

@Adam
Tu mowa o Stalowej Woli, nie o sądownictwie czy 500+.

~Piosenka

Ale to już było i nie wróci więcej...

~Jacek

Nie głosowałem na Nadbereżnego, ale czy nie zauważyliście, że te zarzuty i pretensje są śmieszne? Temu nie podoba się to, tamten uważa siamto, a ten nie chce tego... No i co z tego? Mnie się nie podoba dzisiejsza pogoda!

~Gideon

Przecież na zmienianie I "stop dewastacji Stalowej Woli" oni mieli 12 lat...

~ernest

czas na zmiany

~Widz

Co oni w takich żałobnych nastrojach?

~Adam

Nie głosowałem na PIS i jeszcze nie zagłosuję. Ale co raz to bardziej mi się podoba ich polityka. Zwykły Polak nie ma możliwości dowiedzenia się prawdy bo poprzednicy oszukiwali, nowi oszukują co media to inna wersja i bądź tu Polaku mądry. 
Ale są realne efekty. Bezspornie VAT i jego ściągalność, każdy czuł że mafie się bogacą i nikt z tym nic nie robi na serio.
Rodzina 500+ nie dostaje ale każdy kraj płaci na dzieci więc dlaczego Polska nie musi tego robić. Przyszłość to więcej polek i polaków, a nie na siłę przyciąganie innych narodowości 
Sądy były dla bogatych gdzie Polak nie mógł znaleźć sprawiedliwości. Nie wdaję się w dyskusje dobrze - źle. Jako Polak chciałbym aby przy rozprawie Sędzia miał prawo zastosować odstępstwo od przepisów ze względu na sprzeczność z współżyciem społecznym. A jeśli tego nie zrobi aby został skutecznie ukarany. Wtedy piekarz oddający chleb biednym nie został by ukarany zaległymi podatkami od darowizny, wyrzuceni lokatorzy na bruk nie tułali by się, aby po 5 latach dowiedzieć się że przejęcie było bezprawne budynku itd 
Polityka społeczna hasło jak najbardziej pasujace do nas chcemy aby urzędnicy pracowali dla społeczeństwa. 
Zablokowanie polityki uchodźczej. Dla mnie to kuriozum było ze ot tak jak ktoś chce to może wjechać sobie do UE i już 


A jaka jest PO i reszta korytowego towarzystwa z fotki każdy widzi.

sebastal

Koalicja seniorow

~Bartek

Lista 42 sukcesów koalicji PO-PSL: 1) Afera taśmowa 2) Afera hazardowa 3) Afera wyciągowa 4) Afera stadionowa 5) Afera autostradowa 6) Afera stoczniowa 7) Afera AmberGold 8) Afera Elewarru 9) Afera z informatyzacją MSW 10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru 11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci) 12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy orajach podatkowych 13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł) 14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn 15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów) 16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł) 17) Podniesienie VAT-u na wszystko 18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców 19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych 20) Podniesienie akcyzy na paliwo 21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa) 22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego 23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej 24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!) 25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego 26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego 27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego 28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO 29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej 30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń 31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066) 32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi 33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013 34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych 35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty) 36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie) 37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego 38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej 39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów); 40) Ograniczenie potencjału militarnego 41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej 42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi) . Proszę pamiętać że to się skończyło zaledwie 2 lata TEMU


manukun

Władza absolutna deprawuje absolutnie i szybko. Dziwi mnie tylko postawa radnych, którzy przegłosują każdy, nawet najgłupszy pomysł prezydenta. A szkoda, bo zapowiadali się dobrze.

~Jeremi

Drodzy państwo koalicje koalicjami a i tak suweren zadecyduje. Chcecie rozliczać proszę bardzo nikt nie jest przeciw, ale pamiętajcie że Wy rządziliście i suweren wystawił wam laurkę czy drugi raz się da nabrać wątpię.

~klara

Mimo machlojek PiSu przy ordynacji - można ich odstawić na boczny tor i rozliczyć.
wystarczy się zjednoczyć i schować swoje indywidualne ambicje.
TAK TRZYMAĆ!!!!!!!!!

~klara

Mimo machlojek PiSu przy ordynacji - można ich odstawić na boczny tor i rozliczyć.
wystarczy się zjednoczyć i schować swoje indywidualne ambicje.
TAK TRZYMAĆ!!!!!!!!!

~podatnik

Czas na szczekanie PiSowskich piesków. Bronić stołków od Lucusia

~DJ_PIMPEQ

Same młode twarze, aż serce raduje się na myśl ze tak świeży aktyw zasiądzie w ławach sali rady miasta i powiatu. Jesteście wielką nadzieją dla wszystkich młodych ludzi w naszym mieście! Do walki o rząd dusz i mandaty radnych aktywie młodzieży socjalistycznej! Wasza sprawa jest słuszna!

~Leo

Brawo,wypieprzcie stąd pisiorow.
Też wam nie ufam ale pis nienawidzę