Bezdomni w przededniu zimy

Image

W siedzibie DPS odbyło się interdyscyplinarne spotkanie dot. problemu bezdomności oraz wypracowania aktualnych procedur postępowania z osobami bezdomnymi wymagającymi pomocy w okresie zimowym.

- Musimy skoordynować prace różnych instytucji, które działają w sprawie osób bezdomnych, dlatego corocznie organizujemy takie spotkania żeby przegadać te wszystkie rzeczy. Każda instytucja ma swoje własne doświadczenia dotyczące osób bezdomnych. Bezdomność ma pewną specyfikę, cały czas to wszystko jest ruchome. Osoby bezdomne prowadzą tułaczy tryb życia w związku z czym oni się pojawiają i znikają. Zazwyczaj widać to po schronisku. Kiedy w okresie wiosennym pojawiają się pierwsze promienie słoneczne schronisko pustoszeje, wtedy te osoby ruszają w miasto- mówi Piotr Pierścionek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli.

MOPS w 2017 roku objął pomocą społeczną 58 osób bezdomnych, w tym 55 mężczyzn i 3 kobiety. Pomocą w formie schronienia została objęta grupa 32 osób, z czego 3 z nich przebywają w schroniskach poza terenem Stalowej Woli. Niektórzy koczują na klatkach schodowych, przebywają w pustostanach, domkach znajdujących się na terenie ogródków działkowych czy w wybudowanym przez siebie prowizorycznym schronieniu np. w szałasie. Zdarza się, że pomieszkują również u różnych znajomych często zmieniając miejsce pobytu.

- Od 1 stycznia do dnia dzisiejszego udzieliliśmy pomocy 62 osobom. Panowie trafiający do nas otrzymują całodobowe wyżywienie, środki czystości, odzież. Zimą pewnie będzie tych osób więcej. W schronisku mamy 18 miejsc, oczywiście, kiedy wystąpią niskie temperatury, w sytuacjach, kiedy policja nam przywiezie kogoś, to ta osoba zostanie w schronisku aż Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zapewni jej miejsce w innym schronisku- mówi Zenon Gielarek, Kierownik Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Stalowej Woli.

MOPS w ramach zadań gminy realizuje zadania skierowane do osób bezdomnych o charakterze profilaktycznym, osłonowym i aktywizującym. Ze strony tutejszego ośrodka podejmowane są przede wszystkim działania osłonowe mające na celu zapobieganie degradacji biologicznej i społecznej. W szczególności jest to pomoc w zapewnieniu schronienia, wyżywiania, niezbędnej odzieży, pomoc w formie zasiłków i pracy socjalnej.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat liczba osób bezdomnych objętych opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest zbliżona.

Głównym powodem bezdomności pozostaje rozpad rodziny spowodowany problemami wewnątrz samej rodziny tj. alkoholizm, uzależnienie od hazardu, substancji psychoaktywnej, przemoc, niedojrzałość członków rodziny. Niestety, coraz częściej mamy do czynienia z bezdomnością wśród osób młodych.

Przewiń do komentarzy








Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~fix

przyjdzie taki smierdzacy nie umyty do klatki to kop i wynocha na pole nie potrafi się dostosować trzeba tak z nimi postepowac!!!!!!!!!!!

~Emeryt

Robić się nie chce. Najprościej to lamentować nad swoim losem i wyciągać rękę po kasę zarobiona przez innych.
Chory kraj, chore prawo, emeryt który przepracował 40 lat dostaje 5 zł podwyżki do emerytur a nierobowi zapewnia się darmowy byt.

~rst

w alutecu jest duzo roboty cetnych brak zglosta sie i juz nie bedzieta bezdomnymi

Licht

Powiem tak: lepiej postawić dom z drewnianych desek, niż nie mieć wcale.

maszynista

Dawniej dom budowało sie bez pozwolen i innych papierow.Teraz wiekszosc kasy zabieraja urzedasy na pozwolenia i pierdoły,a panstwo bierze haracz z vatu na materialy budowlane .Budowa jest droga nie na nasze zarobki.

~xxx

Dawniej na wsi za jajka postawił dom co to się porobiło teraz nie można.

~focia

Ojcze Janie, Ty też zasilasz te szeregi? Takie smutne masz oczęta...

Licht

W schronisku jest 18 miejsc, a upchali tam 29 osób.
Nadliczbowi dostali miejsca na materacach na podłodze i ewentualnie miejsca siedzące na krześle.