Rozbudowa niżańskiej Oficyny Pałacowej


Budynek po dawnej Oficynie Pałacowej w Nisku, w którym mieści się Miejska Biblioteka Publiczna już niebawem zmieni swoje przeznaczenie. Lada moment ruszy bowiem gruntowna renowacja wnętrza obiektu i docelowo powstanie w nim Centrum Historii i Tradycji.
Oficyna Pałacowa przy ulicy Kościuszki wpisana jest do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Dzięki temu udało się pozyskać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 4.4 Kultura w wysokości 1 474 131 zł. Rozbudowa Oficyny będzie w całości kosztować około 1 856 727 zł. Różnica pokryta zostanie z Budżetu Gminy i Miasta Nisko.
– Stworzymy nowoczesne Centrum Historii i Tradycji. Będzie to coś na kształt muzeum, miejsca do gromadzenia pamiątek, ale nie tylko. Wreszcie ten budynek zostanie w całości zagospodarowany na cele kulturalne i oświatowe naszej gminy. Cały ten zakres będzie realizowany w najbliższym czasie, czekamy na przetarg. Środki na to zadanie uzyskaliśmy z programu unijnego – mówi Julian Ozimek burmistrz Gminy i Miasta Nisko.
Po remoncie w dawnej Oficynie znajdzie się gabinet sztandarowy, w którym wyeksponowane zostaną wszystkie medale, krzyże i sztandary powiązane z historią Polski, ale przede wszystkim historią regionu i Niska. W zamiarze jest stworzenie w tym budynku sali audio-wizualno-konferencyjnej. Miałyby się odbywać w niej spotkania, prezentacje multimedialne, czy też projekcje historycznych filmów. Przewidywane jest także stworzenie punktu informacyjno-promocyjnego dla osób odwiedzających Nisko, w którym mogłyby się one zapoznać z historią, zabytkami i dostępnymi atrakcjami. W dalszym ciągu w budynku swoją siedzibę będzie miał Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, Centrum Usług Wspólnych oraz Towarzystwo Ziemi Niżańskiej.
Po wyremontowaniu budynek będzie pełnił ponadto funkcję wystawowo-edukacyjną. Zostanie w nim utworzona m.in. sala muzealna Kawalerów Virtuti Militari.
– Dlaczego akurat Kawalerów Virtuti Militari? Ponieważ w tym budynku dawniej mieściło się pierwsze w Nisku gimnazjum, a jego uczniowie i absolwenci byli odznaczeni właśnie orderami Virtuti Militari. Oddając im hołd i cześć mamy zamiar stworzyć salę wystawową ażeby upamiętnić ich bohaterstwo – wyjaśnia Teresa Sułkowska, wiceburmistrz Gminy i Miasta Nisko.
Miejska Biblioteka Publiczna zostanie przeniesiona do PSP nr 5 w Nisku przy ulicy Tysiąclecia 12A.
Prace przy Centrum Historii i Tradycji zakończą się w 2018 roku.
Komentarze
A na Tysiąclecia co się dzieje? Poza oczywiście Tesco, Biedronką i kebabem jak ktoś tu napisał. Po godz.17 w bibliotece umiejscowionej na Tysiąclecia będą tłumy - zapewne klienci dyskontów i kebaba.
A co to za centrum miasta gdzie nic się nie dzieje po 17.00? Ulice pustoszeją, sklepy zamkniete a jedyną atrakcją jest fontanna i to do tego z jakąś mętną wodą? Jak po przymrozkach nie będzie fontanny to zero atrakcji na rynku. Pies z kulawą nogą tu nie chce przebywać.
No jak wyznacznikiem centrum miasta dla jest biedronka, tesco i budka z kebabem, to tak, dla niektórych rzeczywiście osiedle Tysiąclecia jest centrum miasta.
Już się biorą za biblioteki.
Teraz centrum miasta to jest osiedle 1000 lecia. Tu tętni życie praktycznie do północy a stare miasto zamiera o 17.00
Chory pomysł, wywalić bibliotekę z centrum miasta.
wlasnie w takim pałacu to dopiero się można bawic w diktora - więcej takich za nasze forse