Przebadano już 800 osób
To właśnie ty możesz zachorować na raka jelita grubego. Skorzystaj z programu badań przesiewowych i zyskaj pewność co do stanu twojego zdrowia...
W stalowowolskim szpitalu od 2014 r. realizowany jest program badań przesiewowych wykrywania raka jelita grubego. Przez ten okres łącznie przebadano 800 pacjentów. W 2017 r. poddano badaniu 450 osób. Dzięki przychylności Ministerstwa Zdrowia jeszcze w tym roku zostanie wykonanych 200 kolonoskopii. W przyszłym roku zostaną wykonane kolejne badania 450 osób.
- W tym programie chodzi o to, żeby bezobjawowych pacjentów namawiać do kolonoskopii dlatego, że jest to badanie, które pozwala wykrywać preludium raka jelita grubego jakim są polipy. Niewiele mamy schorzeń nowotworowych, gdzie możemy reagować na etapie stanu przednowotworowego, tak jak w kolonoskopii. Tym stanem przednowotworowym jest polip. W trakcie kolonoskopii do pewnej wielkości może być od razu usunięty i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. By polip stał się nowotworem potrzebuje około 10 do 15 lat- mówi Tomasz Kiszka, kierownik pracowni endoskopowej.
Do badań przesiewowych kwalifikowane są osoby w wieku 50-65 lat (ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego, jak również inne choroby nowotworowe wzrasta po 65 roku życia). Druga grupa pacjentów, którym dedykowane są te badania to osoby w wieku 40- 50 lat, u których w rodzinie było zachorowanie na raka jelita grubego.
- Prosimy zgłaszać się do naszej pracowni endoskopowej. Najlepiej jeśli pacjent zgłosi się osobiście i wypełni ankietę. Od razu dostanie też środek przeczyszczający, który jest refundowany przez ministerstwo. Jedyne co ma poświęcić pacjent to swój czas- mówi kierownik pracowni endoskopowej.
Poza programem badań przesiewowych pracownia endoskopowa realizuje również badania diagnostyczne.
- Na te badania powinny zgłaszać się osoby z objawami niepokojącymi ze strony przewodu pokarmowego: obecność krwi w stolcu, nagłe zaburzenie rytmu wypróżnień (przewlekłe biegunki, problemy z wypróżnieniem - stolce oddawane rzadziej niż co 3 dni). Kolejnym objawem pacjenta do kolonoskopii diagnostycznej jest niepokojące chudnięcie pacjenta, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych (niedokrwistość)- mówi Tomasz Kiszka.
Wśród pacjentów panuje opinia, że kolonoskopia jest badaniem nieprzyjemnym. Jak podkreśla Tomasz Kiszka badanie nie jest bolesne, można je wykonać w znieczuleniu ogólnym, w niektórych przypadkach jest one wykonywane z anestezjologiem. Jest to badanie wstydliwe, dlatego też pacjenci otrzymują jednorazowe spodenki do badania, które zapewniają im komfort.
Jak wynika ze statystyki 30% pacjentów ma stan przednowotworowy, który w przeciągu 10- 15 lat, w zależności od wielkości polipa, doprowadziłby do zachorowania na choroby nowotworowe. Mężczyźni są bardziej narażeni na raka jelita grubego, jednak zgłaszalność na badania jest tu „odwrotna”, bo częściej do pracowni zgłaszają się panie.
Komentarze
A mnie jak miałam skierowanie na badania jelita grubego to dostalam od dr Kiszki termin 5 miesięcy czekania lub za opłatą do prywatnej przychodni w Janowie Lubelskim. Koszt 350 zl i zapłaciłam bo sprawa była pilna. Szkoda zdrowia i się denerwowac .Taka jest prawda o szpitalu w Stalowej Woli. Kasa, kasa i tylko kasa do prywatnych kieszeni. Pozdrawiam.
pozdrawiam wszystkich którzy maja opory przed tym badaniem,mnie namówiła koleżanka. Strach mój był wielki, ale nie żałuję naprawdę nie boli. było bez znieczulenia, wyszłam zadowolona bo usunięto mi trzy polipy. Na kolejne po 3 latach badanie kontrolne pójdę bez nerwów i stresu, to nic nie boli. W niektórych krajach osoby po 50 roku to badanie wykonują przy okresowych w pracy.
Zachęcam bo warto.
rak jelita grubego przeważnie jest w genach oraz sposobie odżywiania,trzeba też dokładnie obserwować swój oraganizm
.....i dlatego sie nie przebadam,za co biorę pełną odpowiedzialność
Swietny artykuł, z super info dla potencjalnych pacjentów: uwarunkowania, wiek itd, itd. Szanowni Państwo!!!!! Co trzeba więcej aby w odpowiednim czasie zareagować dla swojego przecież najważniejszego interesu: interesu życia i zdrowia ? Chociaż do grupy ryzyka się na szczęście ja nie kwalifikuję ( wg. opisu danych w artykule) to z pewnością gdy osiągnę 50 wiosen- poddam się kolejnemu profilaktycznemu badaniu , aby mieć spokoj na ok. 10 kolejnych wiosen. Jestem [po takim badaniu i wiem o czym piszę. Pzdr. i naprawdę zachcęcam do badan i profilaktyki. To badanie wcale nie jest straszne. GORSZE JEST WYRWANIE ZEBA
Byłem więc mogę powiedzieć ludzie badajcie się póki czas. Jak trzeba zapłacić to będzie krzyk. Byłem i najgorzej to czas przed gdy trzeba wypić a potem oczywiście jelita. Ludzie badajcie się. Rak nie daje rzadnych oznak