Wielki Finał - Innowatorzy COP

Image

Zwieńczeniem trzydniowych obchodów 80 rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego było wręczenie przedstawicielom zwycięskich firm statuetek "Innowator COP"...

Jubileusz 80- lecia powołania Centralnego Okręgu Przemysłowego, największego przedsięwzięcia gospodarczego II Rzeczpospolitej Polskiej było okazją do wyłonienia spośród wielu firm działających na terenach historycznie związanych z COP, tych w szczególny sposób wyróżniających się innowacjami w swojej działalności gospodarczej.

Konkurs "Innowator Cop" skierowany był do założycieli i szefów firm, którzy wdrażają twórcze rozwiązania oraz mają nowatorskie podejście do biznesu, także do twórców przedsiębiorstw we wczesnej fazie rozwoju, liderów biznesu, którzy prowadząc efektywną działalność gospodarczą, wykazują jednocześnie wrażliwość na potrzeby lokalnych społeczności i im sprzyjają.

Nagrody i wyróżnienia przyznawane przez Kapitułę składająca się z ludzi biznesu, mediów i polityki, zostały wręczone podczas uroczystej Gali Finałowej w ramach Obchodów 80. Rocznicy Powstania COP w Stalowej Woli.

Nagrody otrzymali:

- Huta Stalowa Wola S.A. (2 nagrody za dwa oddzielne projekty),

- Zakłady Porcelany Elektrotechniczne ZAPEL S.A.,

- FIBRAIN Sp. z o.o.,

- CEWAR Sp. z o.o.,

- Delfin Spółka z o.o.,

- FHU PALACARR Michał Pala,

- IC Complex Sp. z o.o.,

- BOSCH SERVICE Dariusz Pawlik,

- Cervi Robotics Sp. z o.o.,

Nagrodę specjalną, przyznaną przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., otrzymała firma ze Stalowej Woli Cerkamed.

Statuetki wręczali: Wojciech Kolarski- Podsekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta RP, Adam Hamryszczak- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Władysław Ortyl- Marszałek Województwa Podkarpackiego, Lucjusz Nadbereżny- Prezydent Miasta Stalowa Wola.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną na płycie boiska w intencji Ojczyzny i Budowniczych COP. Głównym koncelebransem był ks. bp. Edward Frankowski, który urodził się dokładnie 80 lat temu, gdy tworzony był COP.

Następnie rozpoczęła się finałowa część trzydniowych obchodów. Uroczystości poprowadzili: Dorota Szczurek i Krzysztof Ziemiec.

Na obchody do Stalowej Woli przybyli przedstawiciele władz państwowych, samorządów miast, przedstawiciele przedsiębiorstw wywodzących się z tradycji COP, mieszkańcy regionu, mieszkańcy Stalowej Woli. Obecni byli: Podsekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak, Senator RP Janina Sagatowska, Posłowie na Sejm RP: Rafał Weber, Wojciech Buczak, Jerzy Paul; Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej ks. bp. Krzysztof Nitkiewicz, Podkarpacka Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, wojewodowie i marszałkowie poszczególnych województw wraz z radnymi wojewódzkimi i radnymi sejmików samorządowych, przedstawiciele samorządów wywodzących się z tradycji COP- owskich, prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, radni powiatowi, miejscy i gminni.

W lata 30-te, lata COP- owskie publiczność w sposób magiczny przenieśli uczniowie i nauczyciele z PSM I i II stopnia imienia I.J. Paderewskiego. Oprócz batiarskich piosenek, magii niezapomnianego kina tamtych lat można było dowiedzieć się o historii i ideach okresu, o powstaniu Stalowej Woli i rodzeniu się zakładów produkcyjnych.

Listy Andrzeja Dudy i Beaty Szydło

Patronat Honorowy nad Ogólnopolskimi Obchodami Jubileuszu 80- lecia Powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. List od Andrzeja Dudy przeczytał Podsekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Wojciech Kolarski. Czytamy w nim między innymi:

- Świętujemy jubileusz, który napełnia patriotyczną dumą każdego Polaka. Centralny Okręg Przemysłowych to jedno z największych przedsięwzięć gospodarczych odrodzonej Rzeczpospolitej i jeden z najbardziej ambitnych projektów ekonomicznych w naszej historii. Z tego wspaniałego sukcesu czerpiemy dzisiaj lekcję dla polskiej przyszłości. Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego stanowiła zadanie bardzo wymagające, jednak realizacja tej śmiałem inicjatywy wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego przyniosła młodemu państwu ogromne korzyści. Wiedziano już wówczas, że w Polsce potrzeba zrównoważonego rozwoju, troski nie tylko o największe centra, ale i o cały kraj. COP stał się odpowiedzią na najważniejsze ówczesne wezwania do uprzemysłowienia kraju, gospodarczego scalenia ziem do niedawna jeszcze rozdartych zaborami, budowy własnego potencjału obronnego i przezwyciężenia skutków światowego kryzysu ekonomicznego. Imponuje zaangażowanie, z jakim przystąpiono do tego wielkiego dzieła. Wzbudza podziw sprawne zgromadzenie ogromnego, rodzimego kapitału, wykorzystanie polskiej myśli technicznej i zbudowanie od podstaw licznych obiektów nowoczesnej infrastruktury i zakładów przemysłowych, w których znalazło zatrudnienie blisko 100 tys. polskich obywateli. W ciągu zaledwie paru lat Rzeczpospolita dokonała wielkiego skoku gospodarczego. Dziś, u progu stulecia odzyskania naszej niepodległości idea budowy COP przemawia do nas w sposób szczególnie inspirujący. Jest wzorem jak budować silne państwo i sprawną gospodarkę opartą na rodzimych zasobach, jak tworzyć warunki dla inwestycji i rozwoju ekonomicznego, przykładem jak umacniać zdolności obronne i bezpieczeństwo Ojczyzny, jak tworzyć nowe miejsca pracy i dbać o pomyślny byt Polaków. Dokonania związane z COP to wspaniały wyraz polskiej woli samostanowienia i zbudowanej na trwałych podstawach podmiotowości. Potencjał, który zaczął być tworzony 80 lat temu to dzisiaj ogromny atut naszej gospodarki. Mieszkańcy Stalowej Woli mogą być dumni ze swojej tradycji i współczesności. Zarówno Huta Stalowa Wola, jak i Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu mają wielkie zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu. Tutaj również, dzięki odwadze i stanowczości pracowników huty oraz mieszkańców miasta i regionu, ukształtowana została droga do wolnej Polski. Składam wyrazy uznania, szacunku i wdzięczności wszystkim, którzy tworzyli tu i nadal tworzą historię osiągnięć naszego narodu. Cieszę się, że w ramach obchodów 80- lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego odbyła się w Stalowej Woli, mieście- symbolu COP konferencja naukowa poświęcona innowacyjności polskiej gospodarki. To wyzwanie, od którego zależy nasza przyszłość. Gratuluję państwu pięknego jubileuszu i życzę kolejnych znakomitych sukcesów- napisał prezydent RP Andrzej Duda.

List do uczestników obchodów skierowała również Premier Beata Szydło. Odczytał go Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch. Czytamy w nim między innymi:

- Rząd, którym mam zaszczyt kierować podejmuje na nowo cele premiera Kwiatkowskiego, weryfikuje jego plany i marzenia wdrażając nowe narzędzia dynamizujące rozwój Polski. Proponujemy rozwiązania w skali makro, których efekty odczujemy w skali mikro w naszych miejscach pracy, w portfelach, w sprawach urzędowych. To działania, które doprowadzą do pozytywnej i lepszej jakościowo rozbudowy polskiej gospodarki. Stalowa Wola jest swoistym miastem- dzieckiem COP, miastem- symbolem, że Polska i Polacy potrafią, że podejmują racjonalne wyzwania skutkujące wielkimi sukcesami gospodarczymi. Zlokalizowane tutaj zakłady dowodzą przemian polskiej gospodarki zapoczątkowanych przed 80 laty, a perspektywy ich dalszego rozwoju pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość- napisała w liście Prezes Rady Ministrów Beata Szydło.

Wielka praca owocuje również 80 lat później

Adam Hamryszczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju powiedział, że wcześniej stawiano na rozwój dużych miast, teraz pomaga się mniejszym ośrodkom, by z nich młodzi ludzie nie wyjeżdżali i mogli rozwijać swoje talenty. Na najbliższe lata przeznaczono na to zadanie aż 2,5 mld zł, oprócz tego powstał dodatkowy fundusz inwestycji samorządowych, którym również wspierane są inwestycje w średniej wielkości miastach. Rząd tworzy też programy dla polskich przedsiębiorców kierowane do młodych, kreatywnych osób. Na ten cel przeznaczono 3 mld zł. To wszystko ma na celu zatrzymanie Polaków we własnym kraju. Służą temu również programy takie jak Mieszkanie + czy 500 +.

Głos zabrali również senator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Do zebranych zwrócił się także gospodarz uroczystości prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

- Rozpoczęliśmy mszą świętą dziękując za dzieło Centralnego Okręgu Przemysłowego, za ludzi, którzy tworzyli to wielkie dzieło. Chciałbym przypomnieć, że właśnie na tym stadionie, na tej płycie, na której się znajdujemy 14 czerwca 1939 roku, po 26 miesiącach i 26 dniach odbyła się wielka uroczystość rozpoczęta mszą świętą i wspólnym świętowaniem wszystkich pracowników, robotników, inżynierów, władz publicznych. W ten sposób dziś również chcemy świętować ten jubileusz, aby wspólnie, razem przekonać się o tym, jak utalentowanym, jak silnym narodem jest Polska, jak wielka w nim drzemie siła. Jak żadna inna historia, tak COP jest w stanie ukazać nam wielkość i siłę narodu polskiego. Kiedy dziś chcemy odwołać się do wydarzeń sprzed 80 lat, zachwycić się tamtym czasem, kiedy na tych ziemiach tak biednych nagle zaczęto realizować największy plan gospodarczy tamtych czasów, to nie możemy skupić się tylko na tej perspektywie czasowej, bo nie byłoby Centralnego Okręgu Przemysłowego, nie byłoby tamtego wielkiego zrywu patriotycznego, gdyby nie wcześniejsze, bolesne, trudne doświadczenia Polaków. Centralny Okręg Przemysłowy to pierwsze wielkie dziecko polskiej niepodległości uzyskanej w 1918 roku. Musimy pamiętać o tym, że zanim ta niepodległość przyszła, Polacy przez 123 lata niewoli, bez bytu państwowego, bez administracji, poprzez różnego rodzaju prześladowania, męczeństwo, utrzymywali w swoich sercach i umysłach Polskę. Nasze talenty oparte na wierze w to, że Polska jest w stanie dokonywać rzeczy wielkich, a przede wszystkim musi przetrwać aby ukazać to wielkie, polskie marzenie o bezpiecznym, niepodległym, polskim domu, zbudowanym przez Polaków, przez nas samych- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Stalowej Woli, Fundacja Elementum Art, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Komitet organizacyjny obchodów: Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Lucjusz Nadbereżny Prezydent Stalowej Woli. Partnerzy strategiczni Jubileuszu: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., HSW S.A. PGZ, PKO Bank Polski, LiuGong, Tauron oraz Dressta.

Materiał video

Przewiń do komentarzy

























































































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~emigrant

Takich tłumów jakie przewinęły się na tym stadionie przy HUTNICZEJ to ten stadion nie pamięta. Szkoda że ta druga trybuna nie została jeszcze zbudowana bo mieszkańcy oglądali by te uroczystości w wielkim komforcie ale to wina SZLĘZAKA że totalnie olał ten stadion.Do ktoś, trollu przytuła nosił torbę za posłanką Butryn i też dostąpił zaszczytu zostania radnym w STALOWEJ.Do pytajnik o czym ty pleciesz o jakiej dobrej pracy ty piszesz martw się żebyś do łopaty się załapał za najniższą krajową. Bo POLACY najbardziej wykształceni w czasach nierządu PO wyjeżdżali do UNII E. i brali się za zmywanie garów i praca fizyczna wcale im nie przeszkadza.

~WyborcaPO

Jak może Sagatowska inaczej mówić o Nadbereżnym, przecież w jednej spółce GMINY STALOWA WOLA, pracuje synuś JANINY SAGATOWSKIEJ. TO JEST PiS.

~WHO

... dawniej festyny


i nadszedł XXI wiek - obsypując nas koncertami umiech

~ktoś

porównała do Kwiatkowskiego? hahahha. ale jaja. koleś parzył kawę, partia dawała mu stanowiska, nic sam nie osiągnął, nigdzie uczciwie nie pracował, same nadania partyjne a ona porównuje go do jednej z ważniejszych postaci w naszym kraju. oni już odlecieli w samozachwycie. tylko medale, dyplomy, wyróżnienia. masakra jakaś.umiech

~WyborcaPO

Takiego wazeliniarstwa nigdy nie słyszałem. JAK MOŻNA NADBEREŻNEGO porównać do Eugeniusza Kwiatkowskiego ? -Tak Sagatowska odleciała.
"Panie prezydencie, naszego kochanego miasta. Wspaniałego miasta jakim jest Stalowa Wola. Chciałabym się zwrócić przede wszystkim do pana. Serdecznie dziękując za to, że nie zakopuje pan talentów jakimi Pan Bóg, pana obdarzył. Licznymi talentami, z którymi mogłam się przez lata wspólnej pracy w moim biurze dzielić, obserwować. Nie zakopuje pan tych talentów i z całym oddaniem obserwujemy to wszyscy, z całą duszą, sercem, pracuje na to, aby to nasze miasto było coraz piękniejsze. Aby się rozwijało, aby przybywały miejsca pracy, a przede wszystkim wkłada pan w to miasto duszę, żeby to miasto miało charakter. To są te cechy o których właśnie mówił premier Kwiatkowski. Ale co jest bardzo istotne, czego jesteśmy światkiem już trzeci dzień, że pan jednocześnie myśląc o przyszłości prowadząc nas jakby do gwiazd, bo tak trzeba, pamięta pan „poprzeszłość”, bo żeby mierzyć drogę przyszłą należy pomnieć skąd się przyszło".

Sagatowska to GIEREK w spódnicy. Nadbereżny prowadzi nas DO GWIAZD. To są słowa Sagatowskiej.

~Pytajnik

Igrzyska już były. Teraz czas na chleb.Gdzie są liczący się inwestorzy generujący super miejsca pracy dla młodych , zdolnych i świetnie wykształconych , a nie należących do partii, jedynie słusznej?Gdzie są atrakcyjne miejsca pracy dla kobiet, które przeżywają w naszym mieście dramat, chcąc znaleźć dobrą pracę?
Exodus młodych z naszego miasta będzie trwał.Nie zatrzymaja ich obietnice,a tym bardziej igrzyska.I smutek tego wszystkiego...

~Michał

Pani prezydentowa powinna się wyprostować bo nie wygląda za specjalnie. Niestety przypomina mi Komorowską.

~centuś

Niecierpliwie czekam na wieści - ile ten festyn kosztował i kto za to płaci? W sensie które miasta, bo i tak wiadomo, że "Pan za to płaci, Pani za to płaci, ja za to płacę".
A poza tym wystawienie na scenę niejakiego Ziemca - to jak policzek dla widzów. Będziemy się wstydzić za nasze miasto....

~uważny

Liugong, Tauron i Dressta - Liugong Dressta i Tauron. Liugong Dressta to jeda firma. To tak gdyby ktoś miał wątpliwości.

~Zonag

Ale smuteczek, nikt do płezydenta nie przyjechał ☺
Becia i maliniak mieli w głębokim poważaniu tą prowincjonalna "szychę". Nie ma z kim lansu robić, a i fryzjera warto zmienić bo teraz wygląda jakby miał za małą głowę do reszty ciała.

piket

jak zwykle pełno przemówień, pustych słów i mrzonek dla ciemnego ludu. a rzeczywistość zgoła odmienna. dojna zmiana się bawi za nasze. weber wspomniał o potrzebie podniesienia cen paliwa czy zapomniał. pamiętamy. umiech

~maniek

jubileusz bardzo mi się podobał. ale jedno mnie wkurzyło że ,, dobra zmiana" była odgrodzona płotem od ludzi.

~libuhora

Same przekręciarsko-kombinatorskie mordki... A COP-u już nie ma, tacy jak Ci na zdjęciach, a może Ci sami przyczynili się do jego końca.

~Prezudent

Koncert w 2008 roku w bazylice 90 minut kosztował 500 tysięcy

Andrew S.

~Kasjer

Ciekawe czy Pan prezydent miasta Stalowa Wola będzie miał odwagę powiedzieć ile ten cyrk nas kosztował..

~O la Boga!

Ale się babcia S. okropelnie postarzała?

~info

Ło i ten z TVPiS info? Mówią że nie ma nic głupszego....

~cop do

ale ty bycie głupi jesteś

~cccp

No trole dawać dawać za co wam płacą !

~jasio

koniec cyrku - jutro do roboty -za minimalna krajowa nizsza ni minimum egzystencji w UE

~10.2.37.78

🎇🎆🎉🎊😇

~10.2.37.78

Same mordki z PiS. Następne święto przywlaszczyl sobie PiS.. Nóż kuźwa czego ja się znowu czepiam, bogaci jesteśmy jako miasto bawimy się.

~80 lat COP

Patrz Kwiatkowski na nas z nieba - PiSowiec skandował.
I popatrzył się pan Gieniu
I się ...zwymiotował.