Konferencja COP na początek obchodów

Image

Trzydniowe, ogólnopolskie obchody 80- lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego rozpoczęła konferencja naukowa...

8 września 2017 w auli Politechniki Rzeszowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce. Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”. Wzięli w niej udział: samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele świata nauki i biznesu, pracownicy wielu urzędów.

Jak podkreślił prezydent Lucjusz Nadbrzeżny dzięki obchodom 80- lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego mieszkańcy lepiej poznają historię COP i osiągnięcia tego okresu. Okrągła rocznica to także czas na refleksję i podsumowanie. Jak ten wielki potencjał, tę tradycję wykorzystać na rzecz rozwoju Polski?

- Trzeba dokonać diagnozy, którą dokonał Eugeniusz Kwiatkowski i to nie pod koniec lat 30-tych XX wieku, ale już w latach 20- tych, kiedy Polska po 123 latach niewoli rodziła się z niepodległości, kiedy budowała swój fundament. Eugeniusz Kwiatkowski postawił diagnozę budowania Ojczyzny na własnym potencjalne, na wierze w to, że Polska i Polacy potrafią dokonywać rzeczy wielkich, ale muszą w to uwierzyć. Muszą później stworzyć własne podstawy gospodarki, własną koncepcję polityczną oraz przede wszystkim- tworzyć warunki rozwoju dla młodych ludzi. Centralny Okręg Przemysłowy, oprócz strategicznego znaczenia z punktu widzenia budowania narodowej gospodarki, z punkty widzenia doktryny obronności państwa, to również projekt, który miał szczególną dedykację dla młodych ludzi. Lata 30- te XX wieku to wielki kryzys, po części polityczny, ale również społeczny, to wielkie problemy i brak wiary młodych ludzi w to, że Polska może po odzyskaniu niepodległości dać im szansę. Projekt COP-u pokazał, że tak– mówił podczas konferencji Lucjusz Nadbrzeżny.

I to właśnie do tych dawnych tradycji dziś należy nawiązywać nie zapominając o patriotyzmie i oddaniu drugiemu człowiekowi...

- 80 lat temu bardzo mądra decyzja władz państwa polskiego sprawiła, że na terenach ubogich, tam gdzie nie było perspektyw dla życia mieszkańców, pojawiła się szansa dla ludzi i dla państwa. Dlaczego wybrano taki teren? Wszyscy pewnie wiemy- i ze względów natury racjonalnej, i ze względów społecznych, i gospodarczych. Racjonalizm, bo skoro nie ma pracy, nie ma przemysłu. Rolą państwa jest inicjować, inspirować powstawanie tego, co w przyszłości może przynieść miejsca pracy, zapewnić lepszy byt obywateli, z drugiej strony podnieść poziom bezpieczeństwa. Gdzie umiejscowić centrum zbrojeniowe jak nie w sercu państwa? A niewątpliwie teren dzisiejszych województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego jest terenem bezpiecznym z punktu widzenia państwa– mówiła wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Jak podkreśliła wojewoda w dalszym ciągu budowany jest Centralny Okręg Przemysłowy, gdyż decyzją polskiego rządu pracującego pod przewodnictwem premier Beaty Szydło, stworzenie strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest formą projektu jakim był COP.

- Przywołam słowa ministra Kwiatkowskiego: "Istotnym warunkiem powodzenia śmiałych planów gospodarczych jest solidarność narodowa, nie o pojedynczych ludzi bowiem idzie, ale o cały naród, nie o formy, ale o przyszłość wielkiego społeczeństwa i o wielkie założenia polityczne i gospodarcze". Tutaj pan premier, minister Kwiatkowski się nie pomylił. Przecież nie chodzi o przyszłość jednego pokolenia Polaków, ale o przyszłość całego państwa i zobowiązania do budowania państwa, potencjału gospodarczego, potencjału społecznego– mówiła wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

O innowacji technologicznej i organizacji w Centralnym Okręgu Przemysłowym mówił podczas konferencji ambasador Stalowej Woli prof. Marek Drozdowski.

- Ta wielka inwestycja polegała na planie rządowym, na 4- letnim planie inwestycyjnym wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego i 6- letnim planie rozbudowy polskich sił zbrojnych. Integracja tych 2 planów była nowością, innowacyjność polegała na tym, że tu też zastosowano polskie metody technologiczne, szczególnie w przemyśle stalowym. Trzecia innowacja polegała na tym, że Eugeniusz Kwiatkowski uważał, że warunkiem sukcesu ekonomicznego jest przezwyciężenie konfliktów wewnętrznych między obozami politycznymi. Trzeba powiedzieć, że Stalowa Wola korzystała z myśli technicznej Politechniki Warszawskiej, Politechniki Lwowskiej, Akademii Górniczej w Krakowie. Ta myśl techniczna była przede wszystkim rozwijana jako część integralna procesu produkcyjnego wielkich fabryk, czego dzisiaj u nas często nie ma. Dzisiaj po tym kryzysie i zamknięciu wielu fabryk mamy program reindustrializacji, czyli wzrostu zamówień Ministerstwa Obrony Narodowej dla Stalowej Woli, Rzeszowa, Mielca itp. Budzi się nadzieja, że wiele tych idei niezrealizowanych przez Kwiatkowskiego będzie słuszna– mówił Marek Drozdowski.

Podczas konferencji poruszono wiele interesujących tematów m.in. mówiono o innowacjach technologicznych i organizacyjnych w Centralnym Okręgu Przemysłowym na przykładzie Stalowej Woli, roli COP-u w obronności Polski, współpracy z nauką, możliwości zachowania architektonicznego dziedzictwa poprzemysłowego COP-u, innowacji w przemyśle zbrojeniowym na przykładzie Huty Stalowa Wola, drodze rozwoju od COP-u do nowoczesnych, inteligentnych zakładów pracy.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Lucjusz Nadbereżny- Prezydent Stalowej Woli, Fundacja Elementum Art, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Komitet organizacyjny obchodów: Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Lucjusz Nadbereżny Prezydent Stalowej Woli. Partnerzy strategiczni Jubileuszu: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., HSW S.A. PGZ, PKO Bank Polski, LiuGong, Tauron oraz Dressta.

Podczas Ogólnopolskiego Finału Obchodów 80. Rocznicy powstania COP w Stalowej Woli odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Program obchodów został w taki sposób skonstruowany, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Scena plenerowa – MOSiR Stalowa Wola

• 17:00 – Koncerty zespołów Miast COP

- Sagittarius Blues Rock Band (Nowa Dęba)

- Brown (Rzeszów)

- Wes Gałczyński & Power Train (Stalowa Wola)

• 20:00 – Koncert zespołu Goya

• 21:00 – Koncert Maryli Rodowicz

9 WRZEŚNIA 2017 – SOBOTA

Scena plenerowa – MOSiR Stalowa Wola

Miasteczko Industrialne – prezentacja potencjału gospodarczego i społecznego miast i firm z terenu COP;

Familijny Piknik Naukowy

• 17:00 – Lasowiackie pozdrowienia ze Stalowej Woli w wykonaniu: Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy, Chóru Lasowiacy, Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej

• 18:00 – występ kabaretowy

• 19.30 - Stalowowolskie Warsztaty Muzyczne – Koncert Galowy

• 21:00 – Koncert Kamila Bednarka

10 WRZEŚNIA 2017 – NIEDZIELA

Scena plenerowa – MOSiR Stalowa Wola

Miasteczko Industrialne – prezentacja potencjału gospodarczego i społecznego miast i firm z terenu COP

• 11:00 – Familijny Piknik Naukowy

• 15:00 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Budowniczych COP (Ołtarz na boisku bocznym)

• 16:00 – Gala Finałowa Obchodów

- Wystąpienia przedstawicieli Władz Publicznych i Samorządowych

- Uroczysta Gala – Wręczenie statuetek „Innowator COP”

• 18:00 - Koncert muzyki symfonicznej – Krzesimir Dębski z orkiestrą i chórem

• 19:30 - Koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy

• 20:30 - Przedstawienie historii COP w formie spektaklu Teatru Cieni

• 21:00 - Koncert zespołu Modern Talking

Zakończenie Finału pokazem fajerwerków

Obrazek

Przewiń do komentarzy
































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Henio67

Obchody, dożynki, ławeczki, ale nic aby rozwijać gospodarkę, mieszkańców w Stalowej coraz mniej:
prawdopodobnie w 2018 będzie już poniżej 60 tyś.
2014 - 63291 osób
2016 - 60400 osób
prognoza na rok 2025 - 56012 osób
Lansowanie chłopakom wychodzi - bo wybory to jedyny cel.

wyborca

Komary tną.

~80 lat COP

Patrz Kwiatkowski na nas z nieba
- PiSowiec skandował.
I popatrzył się pan Gienio
I się ...zwymiotował.

~niechŻyjeBal

Bal na Tytaniku trwa. Jest to bal kotylionowy jak widać na zdjęciach. Może zjawi się Antoś ze swoim misiaczkiem i ruszą w tany....

~PRZETASOWANIA

Coraz głośniej mówi się o zbliżającej się rekonstrukcji rządu. Co więcej, ze swoim stanowiskiem miałaby pożegnać się Beata Szydło.
Teraz mówi się o tym, że to sam Jarosław Kaczyński chciałby stanąć formalnie u steru władzy. Nie ukrywają tego nawet sami najważniejsi politycy obozu władzy.
To właśnie na ten temat między innymi rozmawiać ma dziś Jarosław Kaczyński z prezydentem Andrzejem Dudą. Powiatowa ma zostać marszałkiem Sejmu, zaś nie wiadomo co obejmie ogrodnik z Przemyśla.

~hehek

siedzą, siedzą misie, śmieją i błyszczą im się pysie umiech

piket

krowa która dużo muczy mało mleka daje. kto zajmuje się własnym lansem, kariera polityczną, pijarem, igrzyskami nie może być dobrym gospodarzem. dobry gospodarz nie pokazuje się ciągle w mediach, nie wygłasza pustych frazesów bo nie ma na to czasu. on działa i rozwija. szkoda, że nam trafił się koleś z lewymi rękami do pracy.

~EDGAY

Organizatorzy zapewnili szeroki zakres gatunków muzyki:

- blues rock - Sagittarius Blues Rock Band
- heavy metal - Brown
- hard rock - Wes Gałczyński & Power Train
- pop - Goya, Maryla Rodowicz
- folk - zespoły pieśni i tańca
- reggae - Kamil Bednarek
- poezja śpiewana - Raz, Dwa, Trzy
- muzyka filmowa - Krzesimir Dębski
- disco - Modern Talking

Dla każdego coś się znajdzie, więc nie narzekać, tylko na stadion marsz good

~hehe

Pieknego mamy prezydenta, pieknie pozuje i nic poza pozowaniem nie umie...