Uroczyste rozpoczęcie sesji RM
1 września obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej. W związku z tym, przed rozpoczęciem sesji Rady Miasta, przed budynkiem na Kwiatkowskiego odbyły się uroczystości...
Obchody miały miejsce przed nowym gmachem miejskim, budynkiem po dyrekcji naczelnej Huty Stalowa Wola. Wzięli w nich udział radni miejscy na czele z prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym. Po wprowadzeniu sztandaru Rady Miejskiej odśpiewano hymn Polski. Następnie na maszt wciągnięto flagi Polski i miasta. Odśpiewano również hymn Stalowej Woli.
Na zakończenie odbył się Apel Poległych. Radni udali się na obrady...
Przed wojną Stalowa Wola liczyła 3900 mieszkańców. Byli to ludzie pochodzący z różnych stron Polski m.in. ze Starachowic, Sosnowca, Ponizania, Warszawy, Katowic, Radomia, Wilna, Łodzi i wielu innych miejscowości. We wrześniu 1939 roku część mieszkańców była powołana do wojska. Inni, pracownicy Zakładów Południowych, uczestniczyli w ewakuacji. W październiku 1939 r. ze wschodu, z wojennej wędrówki wracali pracownicy ZP z rodzinami, przybywali też pierwsi Niemcy- cywile, sprowadzeni przez Niemców fachowcy ze Śląska i Zagłębia. W 1942 roku w Stalowej Woli mieszkało już 6199 osób, w tym 5624 Polaków, 294 Niemców, 108 Volksdeutsche’ów oraz 172 Ukraińców. Rok później ludność ogółem wynosiła 6518 osób: 5853 Polaków, 486 Niemców, 139 Volksdeustche’ów i 31 Ukraińców.
Komentarze
Kotulski też był
Apelu smoleńskiego nie było
pisie a Zaremba był?
Definicja "poległy" (słownik języka polskiego PWN)
poległy I «taki, który zginął w walce»
poległy II «żołnierz zabity w walce»
polec, polegnąć «zostać zabitym, zginąć w walce, bitwie itp.»
apel smoleński???? czy oni są normalni??? masakra.
wtedy volksdojcze teraz ormowcy przy korycie, ale zmiana
Alek smoleński odczytano ?