Gmina gotowa na rok szkolny


Do zmian w systemie oświaty przygotowały się już gminy z powiatu stalowowolskiego. W Gminie Radomyśl nad Sanem żadna ze szkół nie została zlikwidowana, a nauczyciele nie stracą pracy.
Do reformy szkolnictwa przygotowała się już Gmina Radomyśl nad Sanem. Jak czytamy na gminnych stronach "żadna ze szkół nie została zlikwidowana, a dotychczasowe gimnazja zostają włączone od 1 września br. do szkół podstawowych. Wszystkie szkoły będą miały pełną strukturę organizacyjną (klasy I-VIII) i pozostaną w dotychczasowych budynkach".
Żaden z 85 nauczycieli, w wyniku wejścia w życie reformy, nie stracił pracy. W roku szkolnym 2017/2018 naukę realizować będzie 596 uczniów (460 w szkołach podstawowych, w tym 54 w klasach „0”, 136 uczniów klas gimnazjum). Do przedszkola w Radomyślu nad Sanem, po jego włączeniu w Zespół, można było przyjąć aż 74 dzieci, w tym 24 do „zerówki”. W całej gminie są aż 3 punkty przedszkolne, prowadzone przez lokalne stowarzyszenia w: Chwałowicach, Antoniowie i Woli Rzeczyckiej. Będzie też i 4 (w 2018 roku) w Rzeczycy Długiej, a pieniądze na jego założenie pochodzić będą w części z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.
W czasie wakacji gmina dokonała kilku remontów w poszczególnych placówkach edukacyjnych, malowane były sale, kładzione płytki, montowana była wentylacja, zakupiono także nowe meble, zabawki i pomoce dydaktyczne. Dzieci z tej gminy mają zapewnione bardzo dobre warunki do nauki. Zadbano szczególnie o infrastrukturę sportową. Baza szkolna z obiektami sportowymi to: 4 pełnowymiarowe sale gimnastyczne, 1 hala sportowa, 3 boiska Orlik, boisko wielofunkcyjne. Warto wspomnieć, że w 2018 roku wybudowane zostanie kolejne nowoczesne boisko szkolne, tym razem przy szkole w Woli Rzeczyckiej.
"Nasza Gmina nie jest wyjątkiem w finansowaniu oświaty ze środków własnych ponad kwotę otrzymywanej subwencji oświatowej. Dla przykładu można podać, że na 2017 rok subwencja oświatowa z Ministerstwa Finansów to kwota 5 mln złotych, natomiast bieżące koszty funkcjonowania gminnego szkolnictwa to wydatek rzędu 8 mln złotych. Zatem różnica będzie pokryta z dochodów własnych Gminy. Niemniej jednak uznajemy, że obecny układ sieci szkół jest korzystny dla społeczności lokalnej i warto go nadal utrzymywać bez zmian"- czytamy na stronie Gminy Radomyśl nad Sanem.
Zdjęcia: UG Radomyśl nad Sanem
Przewiń do komentarzy





Komentarze
Ja nie rozumiem, po co tworzono gimnazja, tylko po to żeby teraz je zlikwidować ? Ja pamiętam, że gimnazja wprowadził rząd Jerzego Buzka, za czasów świetności Akcji Wyborczej Solidarność (AWS).
Potem AWS się stoczyła, i władzę przejęło SLD, potem PiS, potem PO, teraz znów PiS...
Czy Becia tym razem też maluje ściany w jakiejś szkole gminnej?😁