150 lat tradycji i lokalny charakter
Polski kapitał, tradycje sięgające ponad 150 lat i znajomość rynku lokalnego to tylko nie-które z atutów polskich banków spółdzielczych, które 25 czerwca 2017 roku obchodzą Święto Spółdzielczości Bankowej.
W Polsce funkcjonuje 558 banków spółdzielczych, które poprzez 4 602 placówki umożliwiają dostęp do usług bankowych w każdym miejscu w kraju.
W regionie stalowowolskim jednym z czołowych banków spółdzielczych jest Nadsański Bank Spółdzielczy, który posiada 24 placówki, gdzie w samej Stalowej Woli znajduje się Centrala i 9 placówek, w tym Oddział, który dostępny jest dla swoich klientów również w soboty.
Jak podkreśla Stanislaw Kłapeć Prezes SANBanku walory banków spółdzielczych to nie tylko lokalny charakter ich działania, ale również zaangażowanie w rozwój lokalnych inicjatyw. Dbają one o edukację finansową dzieci i młodzieży, wspierają gospodarkę, sponsorują wydarzenia kulturalne, imprezy sportowe, czy też inicjatywy podejmowane przez mieszkańców w ramach społecznych organizacji
Czerwiec to miesiąc, w którym banki spółdzielcze organizują w ramach Święta Spółdzielczo-ści Bankowej liczne atrakcje w całej Polsce. W tym dniu można się spodziewać udziału ban-ków spółdzielczych w różnych festynach, imprezach sportowych czy spotkań doradczych. - Dla naszego banku rok 2017 jest rokiem wyjątkowym ze względu na obchodzony jubileusz 90-lecia. Swoje święto rozpoczęliśmy już w kwietniu, stąd nasz udział w imprezach i przed-sięwzięcia oświatowych, edukacyjnych, kulturalnych, sportowych i charytatywnych rozpoczął się znacznie wcześniej. Przed nami również wiele imprez lokalnych, takich jak pikniki, dożynki, zawody sportowe. - dodaje Stanisław Kłapeć.
Banki spółdzielcze wypełniają misję społeczną poprzez działanie na rzecz swoich klientów, członków oraz środowiska lokalnego. To odróżnia je od banków komercyjnych, których na-czelnym celem jest przeważnie maksymalizacja zysku. Często zapobiegają wykluczeniu fi-nansowemu, wspomagają rozwój lokalny i służą budowaniu lokalnych więzi społecznych. Siłą sektora jest indywidualne podejście do klienta, umiejętność budowania relacji, w której klient jest rozpoznawany niemalże imiennie i sprawnie obsługiwany. Lokalność działalności polskich banków spółdzielczych może istotnie definiować ich tożsamość na konkurencyjnym rynku finansowym.
Działalność Nadsańskiego Banku Spółdzielczego również nie ogranicza się do statutowych zadań. Jest instytucją finansową, lecz jako spółdzielnia realizuje cele społecznościowe. Do nich należy m.in. zaspokajanie potrzeb społecznych, kulturalnych, edukacyjnych swoich członków oraz integrowanie środowiska, w którym istnieje i działa. Dlatego też angażuje się w różnego rodzaju przedsięwzięcia służące lokalnej społeczności. Jak mówi prezes Stanisław Kłapeć – spółdzielnia nie powinna i nie może stać z boku ludzkich spraw i biernie się przy-glądać, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dlatego Bank podejmuje różne wyzwania na płaszczyźnie społecznej, kulturalnej, filantropijnej czy edukacyjno – oświatowej, mimo że nie należy to jego statutowych obowiązków.
Nadsański Bank Spółdzielczy jest najdłużej działającym bankiem w Stalowej Woli. Powstał 90 lat temu, dokładnie 10 kwietnia 1927 roku. Jest ważnym elementem życia gospodarczego regionu oraz angażuje się w działania społeczne na lokalnym rynku.
Artykuł sponsorowany
Komentarze