Razem zmieniamy Stalową Wolę

Image

Rozwadów i Fabryczne czekają na zmiany

W ostatnich miesiącach mieszkańcy Rozwadowa i Fabrycznego towarzyszyli pracownikom instytucji miejskich w wypracowaniu pomysłów na zmiany, jakich oczekują na swoich osiedlach. Przedstawiane pomysły opracowywane były w trakcie twórczych warsztatów, w prowadzeniu których pomagały również lokalne organizacje pozarządowe. Poza dużymi inicjatywami infrastrukturalnymi dotyczącymi Rynku w Rozwadowie czy Placu Piłsudskiego, do programu zgłaszano również pomysły na animowanie lokalnych społeczności. Pojawiły się m.in. takie działania jak: propozycje zajęć dla dzieci, młodzieży i starszych, pomocy psychologicznej, czy też wykorzystania lokalnej infrastruktury do aktywizacji mieszkańców.

Wsłuchani w głos mieszkańców

Tematem, wokół którego Stalowa Wola budowała swój udział w ministerialnym projekcie tworzenia wzorcowych procesów rewitalizacji, była partycypacja społeczna. W celu jak najsilniejszego zaangażowania mieszkańców przeprowadzono szereg działań, które na wielu płaszczyznach – od festynów i spotkań integracyjnych, poprzez ankietyzację i badania pogłębione, aż po dyskusje na otwartych spotkaniach – służyć miały temu, by usłyszeć, na czym zależy tym, którzy żyją i pracują na podobszarach rewitalizacji

Nadchodzące miesiące i lata mają stać się czasem nie tylko słuchania mieszkańców, ale wręcz rozszerzania ich roli w procesie rewitalizacji. Wyrazem tego stać się ma funkcjonowanie dwóch powołanych niedawno zespołów ds. rewitalizacji, ale również możliwie szerokie zapraszanie działających wśród stalowowolan organizacji pozarządowych do podejmowania inicjatyw aktywizujących mieszkańców.

Lokalny Program Rewitalizacji

Formalne ramy dla prowadzenia procesu rewitalizacji tworzyć mają zapisy Lokalnego Programu Rewitalizacji Stalowej Woli. Właśnie rozpoczął się ostatni etap jego opracowania. Projekt dokumentu jest poddawany ocenie w ramach konsultacji społecznych. Ich celem jest poznanie uwag, opinii i propozycji mieszkańców miasta.

Konsultacje społeczne

Konsultacje potrwają do 12 czerwca. Podstawowym sposobem przekazywania uwag jest droga pisemna. Formularz konsultacyjny, za pomocą którego można zgłaszać wnioski i propozycje, dostępny jest na stronach internetowych Urzędu Miasta i Centrum Rewitalizacji. Wypełnione formularze można przesyłać drogą elektroniczną na adres: rewitalizacja_(at)_stalowawola.pl, drogą korespondencyjną na adres Urzędu Miasta Stalowej Woli (ul. Wolności 7) lub złożyć osobiście w biurze podawczym Urzędu Miasta (pokój nr 1).

By umożliwić bezpośrednią dyskusję z zespołem przygotowującym Lokalny Program Rewitalizacji, zaplanowano dwa spotkania konsultacyjne dla mieszkańców podobszarów: na Fabrycznym odbędzie się ono 6 czerwca 2017 r. (wtorek) o godz. 17:00 w miejscu spotkań i aktywności przy ul. Dmowskiego 11, zaś na Rozwadowie – 7 czerwca 2017 r. (środa) o godz. 17:00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 4 w Stalowej Woli, ul. Rozwadowska 10. Czas na działania [/t][p] Prace analityczne i koncepcyjne, których efektem stało się przygotowanie projektu dokumentu, stanowią zaledwie początek procesu rewitalizacji. Staranny wybór pomysłów służyć ma skutecznemu odmienianiu oblicza obu fragmentów miasta. Mieszkańcy mają jednak w tym momencie prawo pytać: co dalej? Nadeszła bowiem pora na zmianę pomysłów w konkretne przedsięwzięcia.

O stopniu zrealizowania całego Programu decydować będzie między innymi pozyskanie środków europejskich. To niepewny proces, ale nadzieję na zdobycie finansowania można czerpać z faktu bardzo wysokiej w ostatnich latach skuteczności magistratu w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych oraz z tego, że intensywność prac przygotowawczych prowadzić będzie do takiego konstruowania wnioskowanych przedsięwzięć, by mogły one pretendować do modelowych rozwiązań rewitalizacyjnych. Na sporą część projektów zapewnione są już zresztą środki. Należy zatem liczyć na to, że wkrótce pierwsze produkty rewitalizacji podobszarów Rozwadów i Fabryczne będą udostępniane mieszkańcom.

Szczegóły: www.centrumrewitalizacji.pl

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~VIVO

Jeszcze powyżej 50k. Ale przy obecnym cud chłopcu już niedługo. Nikt nie będzie spłacał JEGO długów.

~abs

Na dziś ilu mieszkańców liczy Stalowa Wola?
W 1989 r. było 72000.

~janusz

Właśnie widać jak zmieniamy. Nowa myjnia samochodowa w centrum miasta w budowie obok piękny obiekt z facetem w okularach gdzie ludzie jedzą kurczaki ze skórą, szkoda tych dzieci. Tablica reklamowa którą nikt nie czyta a świeci całą noc ludziom w okna. Laserowy grawer to ważna wiadomość dla ludzi miasta. Obok mini-max do którego nikt nie zagląda. Huczenie po nocach, a miało być zlikwidowane, zakupiono urządzenia pomiarowe. Kto na to zezwala? To jest piękniejące miasto.

~jasio

ale muzeum na szystkim kladzie lape

~jasio

chciałem napisac skansen

~jasio

Razem zmieniamy Stalową Wolę w muzeum