7 miejsc na spędzenie Wielkanocy

Image

Od kilku lat Wielkanoc nie kojarzy się już wyłącznie ze święceniem koszyczków, kiełbaską, żurkiem i królikiem. Jest świetną okazją na rodzinny, niezapomniany wyjazd. Poza odwiedzeniem nowych zakątków to również dobry czas na poznanie odmiennych tradycji i kultur.

Podpowiadamy wraz z serwisem Noclegowo.pl jakie miejsca wybrać, aby wyjątkowo spędzić wiosenne święta.

Na Kaszubach

Miłośnicy przyrody koniecznie powinni wybrać się na Kaszuby. Wielki Piątek to w tamtejszych rejonach czas sadzenia drzew i krzewów. Drugą charakterystyczną świąteczną cechą jest świetnie zachowana tradycja śmigusa-dyngusa, choć Kaszubi stawiają na śmigus smagając się po nogach gałązkami jałowca. Ci, którzy nie chcą uczestniczyć w zabawach mogą skorzystać z pięknych krajobrazów oraz napawać się ciszą i spokojem okolicy.

Obrazek

Pobite gary

Poszukiwaczom tradycji polecamy z kolei niedużą miejscowość Pobite Gary, gdzie zamiast pisanek znajdziemy kraszanki. Są to jajka barwione na jeden kolor w których cienkim dłutkiem wyskrobuje się wzorki. Ciekawą tradycją jest także wielkoczwartkowe rozbijanie glinianych garnków z żurem o drzwi domów panien na wydaniu. Wbrew pozorom w tej okolicy ponadprzeciętne zainteresowanie wśród mężczyzn może skończyć się źle, właśnie przy okazji Wielkanocy któraś z urodziwych dziewcząt może zostać oblana zupą. Warto docenić nasz „klasyczny” sposób świętowania lanego poniedziałku.

Na Śląsku

Śląsk to nie tylko cudowne okolice ale także niepowtarzalne wielkanocne palemki. Tutaj wykonuje się je wyłącznie z wierzbowych witek, gdyż to właśnie one jako pierwsze rozwijają się na wiosnę. Co więcej, aby odpędzić gardłowe dolegliwości w nadchodzącym roku należy połknąć jedną kulkę bazi z palemki. Warto wspomnieć również o świątecznym stole na Śląsku, który kusi smakołykami takimi, jak babka majonezowa czy ciasto drożdżowe z nadzieniem z wędzonego mięsa.

Obrazek

Nad jeziorem

Wiosna nigdzie nie jest tak piękna jak na mazurach. Dlatego wszyscy chcący zrelaksować się i zregenerować siły w otoczeniu przyrody powinni wybrać się nad jezioro. Wiele ośrodków przygotowało specjalne oferty świąteczne, gwarantując niezapomnianą atmosferę. Zapewnią ją między innymi: wspólne malowanie pisanek, święcenie koszyczków, uroczyste, rodzinne posiłki oraz gry i animacje na świeżym powietrzu.

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska to bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc w Polsce jeżeli chodzi o przeżywanie Wielkiego Tygodnia. Góra Żar odgrywa rolę Golgoty, na którą podążają tłumy wiernych tuż za niosącym krzyż. To miejsce obowiązkowo powinno znaleźć się na liście tych, którzy pragną uczestniczyć w niezwykłym misterium Męki Pańskiej. Uroczystości rozpoczynają się w Niedzielę Palmową, podczas której poza tradycyjną mszą ze święceniem palm odbywa się odtworzenie wjazdu Chrystusa na osiołku do Jerozolimy. Największe tłumy zbierają się podczas obchodów Wielkiego Piątku, kiedy to o świcie rozpoczyna się sąd nad Jezusem, po którym wyrusza procesja do Piłata i Heroda. Momentem kulminacyjnym wydarzeń jest Droga Krzyżowa. Mogłoby się wydawać, że to wydarzenie zarezerwowane wyłącznie dla osób mocno wierzących. Otóż nie, wiele turystów odwiedza Kalwarię Zebrzydowską traktując zdarzenia jako atrakcję turystyczną i swoiste przedstawienie.

Park Narodowy "Ujście Warty"

To raj dla osób, które chcą uciec przed miejskim zgiełkiem i oddać się sielance. Żyje tu ponad 170 gatunków ptaków, a nad wodą można spotkać także niezwykle rzadkie okazy, jak ohar czy długodzioby kulik wielki. Co więcej jest to także bardzo interesujące miejsce pod względem przyrodniczym, szczególnie wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia. Warto pospacerować po trasach: „Olszynki” czy „Na dwóch kółkach przez Polder Północny”, a także odwiedzić ogród dydaktyczny „Przyrodniczy Ogród Zmysłów”.

Toruń

Z kolei wszyscy którym tradycyjne obchody Wielkanocne nie są bliskie powinni wybrać się do Torunia. Zawsze w okolicach świąt odbywa się Festiwal Nauki i Sztuki podczas którego w różnych punktach miasta można przeprowadzać rozmaite eksperymenty chemiczne, doświadczenia fizyczne, brać udział w imprezach astronomicznych oraz ekologicznych. Wszystko to ku chwale nauki, sztuki i oczywiście dobrej zabawy! Co jeszcze warto zobaczyć przy okazji wizyty w mieście? Orbitarium, Planetarium i Muzeum Żywego Piernika.

Obrazek

W Polsce nie brakuje miejsc, gdzie znajdziemy wyjątkowo barwne i żywe tradycje wielkanocne, jednak osoby, chcące odpocząć i spędzić czas z rodziną również znajdą coś dla siebie. Zawsze można sprawić sobie także wycieczkę w nieznane Bieszczady czy nad morze, gdzie plaże będą jeszcze puste. Alternatywą mogą być również mniejsze, urokliwe miejscowości, jak chociażby Kazimierz Dolny.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Noclegowo.pl. Jeśli szukasz noclegu na Wielkanoc polecamy odwiedzenie strony: www.noclegowo.pl/wielkanoc/.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~aut

A któż na Wielkanocne Świeta wyjeżdża na wycieczkę? Świeta to dom, pojście na Rezurekcję, barszcz, pasztet i radość z bycia razem.

~jan

To wszystko ma glebszy sens. Przeciez wyraznie proponowany jest Torun, a tam jak wiadomo sedzibe ma rodzina radia maryja. Wiec wszystko sie zgadza, swieta spedzone w gronie rodzinnym. Moze nawet wpadnie mikro-naczelnik albo antoni na wyklady, to tadeo sprzeda swoim wiernym wejsciowki na prelekcje.

~puknijcie sië

Święta spędzamy w gronie rodzinnym przy stole wielkanocnym .
Tak spędzają święta katolicy.
A to co wy oferujecie to jest imprezka dla LEMINGÓW!!!;!😎

~puknijcie sië

Święta spędzamy w gronie rodzinnym przy stole wielkanocnym .
Tak spędzają święta katolicy.
A to co wy oferujecie to jest imprezka dla LEMINGÓW!!!;!😎