Dzienny Dom Senior Plus
W Stalowej Woli powstanie Dzienny Dom Senior Plus. Miałby on siedzibę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
- Z naszej inicjatywy wyszedł wniosek, aby dotychczasowy Dom Pobytu, który funkcjonuje w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej od 23 lat przekształcić- i wykorzystać środki, które Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej daje- na Dzienny Dom Senior Plus– mówi Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Piotr Pierścionek.
Pozyskanie środków zewnętrznych pozwoli na przeprowadzenie prac remontowych i adaptacyjnych, a co za tym idzie, wygospodarowanie większej powierzchni użytkowej, co w konsekwencji przyczyni się do zwiększenie liczby miejsc dla osób starszych.
- Dodatkowo pozyskaliśmy też w ramach naszego ośrodka jedno pomieszczenie, które będzie przeznaczone na salę terapii. Senior Plus wymusza przygotowanie określonych pomieszczeń dla Dziennego Domu Pobytu, które są określone i wystandaryzowane. Do tej pory nie było takiego pomieszczenia jak sala zajęć ruchowych, która teraz powstałoby przy tym dofinansowaniu. Większość zajęć, które były prowadzone do tej pory w DDP, były to zajęcia nie tylko opiekuńcze, ale i zajęcia aktywizacyjne- mówi dyrektor MOPS.
Osoby, które korzystają z DDP muszą być samodzielne ruchowo, by każdego dnia móc dotrzeć do ośrodka i wziąć udział w zajęciach. Część osób, którymi zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej nie jest w stanie wyjść z domu. Do nich kierowane są usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. Po uruchomieniu Dziennego Domu Senior Plus otworzy się nowa przestrzeń dla osób starszych.
- Chcielibyśmy, żeby w przyszłości te wszystkie grupy społeczne, które są skupione przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (Klub Integracji Społecznej, Dzienny dom Pobytu, Wesołą Gromadka, Klub Trzeźwego Życia), żeby one mogły korzystać również z tego terenu zielonego, który znajduje się na terenie naszego ośrodka. W przyszłości planowane jest wybudowanie takiej altany, która umożliwi spotkania integracyjne, spotkania tych wszystkich grup, nawet międzypokoleniowych. Dodatkowo w Seniorze Plus jest obowiązek zapewnienia dowozu osób starszych- mówi dyrektor Piotr Pierścionek.
Oznacza to, że do ośrodka trzeba będzie dowozić te osoby, które będą chciały czynnie uczestniczyć w zajęciach. Senior Plus porusza się w ramach grup sformalizowanych, a wielu seniorów woli działać w grupach mniej formalnych. W mieście istnieją np. kluby emerytów przy parafiach. Trudno więc mówić o tworzeniu kolejnych DDP w ramach grup Senior Plus, tak ściśle obwarowanych przepisami.
Komentarze
Wszędzie seniorzy. Co dla młodzieży? Można zignorować, bo nie będzie głosów?
Przydałby się taki ośrodek w innej części miasta bo nie każdy senior może dotrzeć do wskazanego w artykule miejsca.
Na pochwałę zasługuje fakt że myśli się o seniorach w Stalowej Woli.
Oby więcej takich inicjatyw.