Stalowowolska Strefa Gospodarcza
20 marca 2017 roku, w 80 rocznicę ścięcia pierwszej sosny pod Zakłady Południowe, prezydent miasta omówił rozwój Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej. Szykują się wielkie zmiany dla biznesu…
80 lat temu padła pierwsza sosna
W poniedziałek 20 marca 2017 roku prezydent Lucjusz Nadbereżny zorganizował dla dziennikarzy konferencję prasową, podczas której dużo mówił o inwestycjach i rozwoju miasta. Jeśli wszystko uda się zrealizować, Stalowa Wola będzie zagłębiem wielkim przemysłowym. Do tego, by się tak stało, jeszcze daleka droga. Okazją do spotkania było zaprezentowanie przejętego od HSW Budynku Dyrekcji Naczelnej. Część pomieszczeń już pomalowano, część jeszcze trzeba będzie nieco dostosować do potrzeb i odświeżyć. Obiekt ważny jest dla miasta ze względów historycznych. To symbol- przycisk, o którego wystartowała przygoda pt. Stalowa Wola.
- Samorząd miasta chce wziąć szczególną odpowiedzialność za to miejsce. Tutaj, w Stalowej Woli rozpoczęła się historia gospodarki naszego samorządu, rozpoczęła się historia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dzisiaj, po 80 latach na nas spoczywa, jako władzach samorządowych, wielka odpowiedzialność kontynuowania i rozwijania tego dzieła. Zaprosiłem państwa w nieprzypadkowy dzień, bo 20 marca mija dokładnie 80 lat od ścięci pierwszej sosny pod budowę Zakładów Południowych, tym samym pod budowę Stalowej Woli, całego ośrodka gospodarczego, przemysłowego. Właśnie w ten symboliczny dzień chciałbym zaprezentować program gospodarczy dla Stalowej Woli- mówił witając dziennikarzy Lucjusz Nadbereżny.
Logo Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej (SSG)
Program zrodził się po dwuletnich pracach, rozmowach, negocjacjach, podjętych działaniach z różnymi podmiotami zewnętrznymi, no i oczywiście po działaniach mających na celu zdobycie tylu funduszy, ile to tylko możliwe.
- Program zawiera konkrety, które już są w realizacji, konkrety, które są do realizacji w ciągu najbliższych dni, tygodni i miesięcy, a jednocześnie to jest program, który jest poparty liczbami, faktami realności zrealizowania tego programu na rzecz rozwoju gospodarczego dla Stalowej Woli- mówił prezydent.
Ale by biznes się mógł kręcić potrzeba nowych miejsc pod inwestycje, potrzeba budynków, zachęty samorządu i ulg. Takie też się szykują. Na początek włodarz miasta przedstawił logo SSG (Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej).
Logo SSG – pierwsze, zewnętrzne, zielone S (Strefa) odnosi się do lasu, z którego wyłoniła się HSW i miasto. To symbolika zrodzenie się całej strefy pośród Puszczy Sandomierskiej, drugie S jest w kolorze serca i krwi, bo Stalową Wolę mamy w sercu. Wszystko to spaja Gospodarka (G w kolorze stalowym). To nawiązanie do naszej tożsamości gospodarczej.
Priorytety zawarte w ramach SSG
I priorytet- dotyczy tego co jest „krwiobiegiem” strefy gospodarczej. Mowa tu o nowym układzie drogowym, o nowej komunikacji. Ten punkt programu przechodzi już do fazy rzeczowej realizacji.
- To przede wszystkim budowa nowego układu komunikacyjnego dla Stalowej Woli i dla strefy ekonomicznej. To olbrzymie zadanie- wyprowadzenie w sposób bezkolizyjny ruchu samochodów zarówno osobowych, jak i ciężarowych bezpośrednio do kolejnego priorytetu jakim jest obwodnica Stalowej Woli. Ta obwodnica jest bezpośrednim dojazdem do drogi szybkiego ruchu S19, do Via Carpathia i dla Stalowej Woli jest to okno na świat- mówi prezydent.
Stalowa Wola nie ma dostępu do autostrad czy dróg szybkiego ruchu, dlatego też to zadanie „zbliży” nas do drogi ekspresowej. Lada chwila ruszy budowa łącznika od strefy ekonomicznej do ulicy Energetyków. Na to zadanie są już rozstrzygnięte konkursy (pozyskaliśmy 15 mln zł z RPO). Rozstrzygany jest też przetarg na budowę obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Jak mówi prezydent czekamy już tylko na wbicie pierwszej łopaty.
II priorytet- rozgrodzenie HSW. Ten plan stał się już faktem. Dzięki temu od 3 tygodni, kilkadziesiąt firm plącących każdego roku gigantyczne podatki, nie musi już płacić myta za wjazd.
- Nie tylko rozgrodziliśmy teren huty, ale przygotowaliśmy projekt budowy nowej drogi, która będzie komunikować tę część od ulicy COP do ul. Solidarności i wyprowadzając w ten sposób ruch do obwodnicy Stalowej Woli i Niska, do ul. Energetyków- mówił Nadbereżny.
Według prezydenta to był proces konieczny z punktu widzenia równego traktowania podmiotów, gdy mowa o gospodarce.
Lotnisko w Turbi- niewykorzystany potencjał i Technopolis
- Wspomnę o wielkim potencjale, który jest niewykorzystany przez nas. To jest lotnisko w Turbi. I to w naszych priorytetach działań, w perspektywie najbliższych kilku lat musi być dostrzegane, musi być również przez nas brane pod uwagę, jeżeli mówimy o transporcie, o komunikacji. Taki potencjał, który jest ukryty w tym lotnisku musi być wykorzystany przez miasto- mówił prezydent.
III priorytet to stworzenie w Stalowej Woli dzielnicy innowacji i rozwoju. A konkretnie chodzi o ulicę Kwiatkowskiego. Ten obszar funkcjonalny prezydent nazwał Technopolis. To teren w części zagospodarowany, ale wciąż niewykorzystany pod względem możliwości rozwojowych. Będzie się ciągnął wzdłuż ulicy Kwiatkowskiego (obszar od skrzyżowania nowego ronda Ofiar Katynia, od budynku Inżynierii Materiałowej KUL, poprzez budynek Politechniki). Obie uczelnie kształcą inżynierów i mają być docelowo centrami badań i rozwoju. W program wpisuje się Inkubator Technologiczny i Laboratorium Międzyuczelniane. Do tego dołączy nowoczesny obiekt związany z inwestycją i rozwojem. Powstanie na części działki biegnącej od inkubatora do KUL (nowe hale mają być gotowe w latach 2018- 2019).
Nowe przedszkole i żłobek
Prezydent zapowiedział również, że w tej części miasta powstanie przedszkole i swoją działalność wznowi dawny żłobek. Instytucje te działać będą pod nadzorem MZK. Korzystać z nich będą dzieci osób pracujących w Stalowowolskiej Strefie Gospodarczej. Powstanie żłobka i przedszkola będzie uzależnione od naboru w programach Maluch+ (chyba, że pojawią się inne, nowe możliwości).
Działka znajdująca się na przeciwko budynku Dyrekcji Generalnej będzie objęta zmianą planu zagospodarowania (wcześniej miały na niej stanąć hipermarkety). Powstaną tam instytucje badania, rozwoju i produkcji. Do zagospodarowania na podobny cel jest 2 hektarowa zajezdnia autobusowa.
Budynek po Dyrekcji Naczelnej Kuźnią Przedsiębiorczości
Szczególnie ważny w całej Stalowowolskiej Strefie Gospodarczej jest budynek po dawnej dyrekcji Naczelnej HSW. Prezydent nazywa go Kuźnią Przedsiębiorczości. Przede wszystkim ma w nim być miejsce dla prowadzących nowoczesny biznes. Powstanie w nim- jak mówi włodarz miasta- strefa Goworkingu. Możliwe będzie np. korzystanie z pomieszczeń- biur przez właścicieli drobnych firm, którzy nie mają swojej siedziby. Osoba taka będzie miała dostęp do Internetu, komputera, będzie też mogła spotykać się z innymi biznesmenami celem wymiany poglądów. Będzie mogła mieć więc wirtualne biuro z adresem na Kwiatkowskiego, pod którym wcześniej założy sobie firmę. Prezydent chciałby do współpracy zaprosić informatyków i firmy informatyczne. Preferencyjne zasady pracy będą mieli studenci i absolwenci naszych uczelni technicznych. Będą mieć za darmo udostępnione pomieszczenia i będą mogli korzystać z całej infrastruktury. Podobnie uczniowie szkół zawodowych, którzy dodatkowo po ukończeniu 18 roku życia będą nadal korzystać z ulgowych przejazdów miejską komunikacją. Budynek ma też być siedzibą dla startupów. Prezydent mówił też o Parku Kwitnących Idei. Przy gmachu znajduje się teren zielony, zalesiony, tam powstałby ogród inspiracji i wymiany myśli.
Osoby które założą biznes w budynku Dyrekcji Naczelnej będą mieć do dyspozycji 3 sale konferencyjne: sala historyczna im. E. Kwiatkowskiego na I piętrze, II sala- połączona z salą relaksu na II piętrze i kolejna- na tej samej kondygnacji- sala spotkań dla biznesu (mniejsza sala w stylu art. deco).
Biznesmeni mogą liczyć na ulgi i zwolnienia z opłat czynszowych za cały rok, a gdy działalność będzie się rozwijać, z kolejnych ulg na kolejne lata. Dostaną również pomoc księgową, doradczą czy prawną (finansowaną przez UE). W budynku pojawi się Centrum Obsługi Inwestora. Przeniesiony tam będzie Referat Promocji Gospodarczej. Obiekt powinien funkcjonować od 1 października. Do tej pory ma zostać „odświeżony”.
SSG będzie spółką zależną od miasta (MZK). Jej majątek będzie sięgał 17 mln zł (z majątku MZK i Inkubatora Technologicznego). Co najważniejsze, nie będzie generować kosztów w postaci tworzenia kolejnej administracji, bo zarządzać nią będzie Miejski Zakład Komunalny. Będzie mogła sięgać po środki z zewnątrz i współpracować z instytucjami rozwoju, otoczenia biznesu.
Trzy narzędzia wsparcia podatkowego dla przedsiębiorców
Start- program dedykowany dla nowych działalności gospodarczych (zwolnienie do 2 lat z podatków lub do 5 lat, jeśli m.in. w ramach pierwszego etapu wytworzonych zostanie 50 miejsc pracy).
Rozwój- program dedykowany dla tych inwestorów, którzy w Stalowej Woli już odnoszą sukcesy, skutecznie inwestując tworząc miejsca pracy. To zachęta do pozostania w mieście i rozwijania swojej działalności gospodarczej. To docenienie tych, którzy związani są z miastem od lat. Ulgi dotyczą tej grupy przedsiębiorców, którzy nabywają od miasta nowe działki i budynki, stawiają nowe obiekty lub wykupują zakłady pracy ratując je przed zamknięciem. Ci, którzy utworzą co najmniej 50 miejsc pracy będą mogli liczyć na zwolnienie z podatków przez 3 lata, 100 miejsc pracy– 5 lat, 250- 15 lat.
Da Vinci- program dla tych, którzy prowadzą działalność związaną z inwestycjami, tworzą własne linie innowacyjne, produkcyjne, jak również zajmują się komercjalizacją startupów. Taka działalność będzie się wiązać ze zwolnieniami od podatków na minimum 5 lat (o ile będzie się to wiązało z zatrudnieniem minimum 10 osób).
Nowe tereny inwestycyjne
Miasto chce szukać nowych terenów w Stalowej Woli pod inwestycje i tworzyć korzystne warunków działania. Na przełomie maja i czerwca będzie ogłaszać przetargi na zakup działek w strefie ekonomicznej, a w perspektywie kilku lat chce wytworzyć nowe działki dla inwestorów. Patrząc na to, że strefa napięta jest do granic możliwości będzie to niezwykle trudne zadanie. Miasto chciałoby mieć do dyspozycji 175 ha powierzchni, ale uzyskanie ich nie będzie takie proste. Są trzy obszary, na których może jeszcze zadziałać.
Teren Jelni, to obszar niezablokowany, należący w większości do Tauronu. Na 100 ha, w większości podmokłych i zatorfionych, zaledwie 30 nadaje się pod inwestycje. O tych działkach rozmawia miasto z właścicielem. Do nich poprowadzona zostałaby droga (około 1 km) biegnąca od strefy, ale nie ingerująca w osiedle Hutnik. Kolejny obszar mieści się za Kuźnią Matrycową. To 25 ha działka objęta planem miejscowym pod produkcję. Teren jest uzbrojony, ale w zarządzie Lasów Państwowych, podobnie jak 3 inne przyległe do strefy działki, na które ma ochotę miasto (3 ha, 7 ha i 8 ha). Łącznie w tym obszarze do zagospodarowania jest 42 ha gruntu. Jeśli uda się wynegocjować ten obszar od Lasów Państwowych będzie można podjąć rozmowy z naprawdę dużymi inwestorami. Trzeci teren to gigantyczny obszar przylegający bezpośrednio do strefy, a stanowiący 4 działki o powierzchni 103 ha (każda z nich ma wielkość od 25 do 27 ha). Stworzenie tam komunikacji pozwoliłoby scalić rejon strefy, łącznie z obszarem Jelni. Pozostałe działki nie będą dostępne ze względu na obszar chroniony. Gdyby miastu udało się zyskać 175 ha powierzchni dla inwestorów, zabezpieczyłoby to strefę gospodarczą na około 15 lat.
Gospodarkę miasta ma pobudzić również rewitalizacja Rozwadowa i osiedla Fabrycznego. Zarówno w najstarszej dzielnicy miasta, jak i w okolicy Placu Piłsudskiego powinno powstać wszystko to, co związane jest z gospodarką czasu wolnego. Prezydent przypomniał, że miasto chciałoby zwalniać z podatków wszystkich tych rozwadowian, którzy zadbają o elewacje swoich kamienic, jak również tych, którzy rozpoczną działalność rzemieślniczą.
Pobudzić do życia gospodarczego mają również zmiany, które czekają mieszkańców na ulicy Okulickiego. Do końca marca ma być złożony projekt do Marszałka Województwa Podkarpackiego hali warzywno- owocowej. W nowy układ komunikacyjny na targowisku będzie zainwestowanych około 7 mln zł (drogi, parkingi). Wszystko to po to, by rodzimi kupcy mogli rywalizować z dużymi galeriami handlowymi. Temu też będzie służyć tworzone tam centrum przesiadkowe wraz z parkingami (teren obecnie używany na postój busów). Ożywienie ma także nastąpić na ulicy Energetyków. Pomogą w tym inwestycje drogowe.
Komentarze
do www, lemingu nie kompromituj się bo tylko z mafii paliwowej dzięki uszczelnieniu VAT dostaliśmy ponad 10 miliardów złotych. Co ciekawe wszystkie te mafie zawiesiły w tamtym roku działalność bo żyły tylko z okradania POLAKÓW. Już dziś mogę ci zagwarantować że w tym roku będziemy mieli około 60 miliardów złotych tylko z uszczelnienia VATu. Nie zabieraj głosu w sprawach o których nie masz pojęcia, przestań oglądać te ogłupiające stacje TVN24 czy POLSAT NEWS bo te stacje są tak wiarygodne jak GAZETA WYBORCZA czy RZECZPOSPOLITA.
Do vielitz, milion razy już komentowałem że PAN PREZYDENT L.N. w ciągu 2 lat zrobił więcej niż poprzednicy przez 24 lata. Wymieniłem ty wszystkie większe inwestycje żeby nawet lemingi nie mieli żadnych wątpliwości. A ty jak kaban próbujesz dalej swojej propagandy że obecny prezydent nie wiele zrobił. Kiedy trolle zaczniecie pisać prawdę, na co wy liczycie że jak będziecie obrażać PANA PREZYDENTA L. N. to on straci poparcie. Jeżeli na to liczycie to świadczy że jesteście ćwierćinteligenci bo im więcej plujecie na naszego najlepszego prezydenta w historii STALOWEJ WOLI tym więcej ludzi popiera szanownego PANA PREZYDENTA L. N.
Za Gierka przynajmniej sie budowalo. Byle jak ale jednak. Obecne kredyty sa na programy 500+ czyli karmienie patologii. Placacy podatki splacaja to z nawiazka czy sa tego swiadomi czy nie
www obecni tu forumowicze nie pamiętają czasów Gierka kiedy państwo wydawało pieniądze na potęgę zaciągając długi za granicą a społeczeństwu wciskano ciemnotę że Polska jest piątą gospodarką świata!!! W pewnym momencie pieniądze się skończyły i nastała bieda a długów wówczas zaciągniętych po dziś dzień nie jesteśmy w stanie spłacić. Ciemny naród kupi to rozwiązanie.
Czy ja mówię że loty pani premier to przekręt, pisze że nawet jakby uznać za przekręt to są większe. Poza tym zapomnieliście Tuska latającego na pomorze "haratnąć w gałę" co tydzień. Prawda jest taka że premier musi się ruszać a nie siedzieć na tyłku.
Nie zlikwidowano. Wpływy z VAT w 2016 były na podobnym poziomie co w 2015 (wzrost na poziomie nawet mniejszym niż wzrost PKB czy wynagrodzeń które to wpływają na wzrost przychodów z VATu - rzędu 2,8%). VATu uszczelnić się tak naprawdę nie da - i to mówią eksperci finansowi. Cała Europa ma z tym problem. Najlepsze rozwiązanie to zmniejszenie VATu, tak aby te przekręty w Polsce były mniej opłacalne lub wprowadznie zamiast vatu podatku obrotowego. Problemem jest stawka 0% VAT w obrotach między krajami UE. To ona umożliwia takie przekręty międzynarodowym szajkom które rejestrują tutaj firmy na meneli.
Nie wystarczyło. Rząd wziął w 2016 roku 46,3 mld dodatkowego kredytu. (1130 zł w przeliczeniu na każdego Polaka). Przy przychodach budżetowych rzędu 289 mld.
To tak jakbyś zarobił w miesiąc 2 890 zł ale wziął jeszcze 463zł pożyczki i wydał 3 353zł. Możesz powiedzieć że Ci pieniędzy w tym miesiącu wystarczyło? I tak miesiąc w miesiąc. Jak nie zaczną ciąć wydatków to się skończy katastrofą.
Na zdjeciach nasz bohateł kreuje się jako wizjoner. Taki geniusz jak Steve Jobs, to będzie prawdziwa rewolucja 😂
~jkl twój tekst to żenada. ośmiorniczki po przeszkadzały a loty pisu już nie. "moralność pani Dulskiej" czy lepszy sort może?????
Czyli sugerujesz ze sa przekrety lepszego i gorszego sortu?
Nie zartuj tez ze pieniedzy wystarczylo, skoro mamy najwiekszy DEFICYT w historii.
Czyli sugerujesz ze sa przekrety lepszego i gorszego sortu?
Nie zartuj tez ze pieniedzy wystarczylo, skoro mamy najwiekszy DEFICYT w historii.
~jkl - smutna ta Polska, jak za prawych stawia się tych, co w teorii mniej kradną, eh...
Słuchajno gość-iu. Nawet jeśli podróże pani premier to przekręt to jest to przekręt za powiedzmy mln zł. Tymczasem zlikwidowano przekręty na mld zł na VAT i innych podatkach, więc bilans jest i tak sporo dodatni. A wypłacono jeszcze 500+ co kosztuje ok. 20 mld zł a mimo to pieniędzy wystarczyło.
Ta Twoja wiara to najslabsze ogniwo Vielitz. Jako kibic kopaczy zatraciles w tej kwestii instynkt. Ten chlopczyk jest nastawiony na partyjna kariere. Jego dzialania nie maja nic wspolnego z rozwojem miasta, a rysunki i bajeczki to karmienie naiwnych.
Prosze o konkrety jakie gosc wprowadzil w zycie przez te 2 lata. I nie mam na mysli konsumpcji i zapedow dekoratorskich, tylko twarde fakty: nowe tereny inwestycyjne i ekspansja terytorialna miasta, nowi inwestorzy, nowe miejsca pracy, zwiekszone wplywy do budzetu (nie podwyzki podatkow).
@Roksana
Słusznie zauważone - prezydent powinien skutecznie pracować. Tymczasem zamiast działania efektywnego - czyli wzrostu liczby zatrudnionych, liczby przedsiębiorstw czy wysokości zarobków - mamy działanie efektowne - czyli rysunki, prezentacje, konferencje i kolejne dekoracje.
vielitz dobrze piszesz - "Miasto chce szukać nowych terenów w Stalowej Woli pod inwestycje" a ja chce zostać papieżem
Oczywiście tak jak i pochwały tak i oskarżenia i oceny negatywne trzeba powstrzymać - bo na jedno i drugie nie pora.
~Roksana - chciałaś powiedzieć, że tyle nie obiecano (chociaż Szreka pod koniec kariery też fantazja bujna ogarniała), bo zrobić, to nasz Lucek jeszcze nie wiele zrobił (bo duperele typu światełka, lodowiska itp. to fajne sprawy, ale zupełnie pomijalne w rozwoju miasta, tylko umilające życie).
Plan ambitny, obawiam się, że jak to u polityków bywa, zdecydowanie na wyrost i bez przemyślenia "za co". Mimo wszystko, kibicuję Luckowi by jak najwięcej z tych planów zrealizował - ale powstrzymajcie proszę pochwały do czasu, aż coś konkretnego powstanie (bo samo przygotowanie prezentacji to nie cel przecież).
Żenujące jest, że pod pomysłami na rozwój miasta dwóch imbecyli pod różnymi nickami wylewa pomyje. Bo "so z inny parti". Przez ostatnie 20 lat tyle się nie zrobiło co teraz przez 2, a jak to wypali, to Stalowa Wola będzie naprawdę ciekawym i niezwijającym się miastem. Te "szczekaczki" nie byłyby takie ujadające, gdyby przyszło mordki pokazać, oj nie. Panie prezydencie, proszę się kundelkami dwoma nie przejmować, tylko skutecznie pracować dalej. Po owocach ich poznacie... Powodzenia!
Jak w wojsku zostana sami tacy co parasolki nad misiewiczem trzymaja, to nie widze problemu. Sumienie ich nie bedzie gryzlo, chetnie zawioza gdzie trzeba, albo po frytki pojada. Takiego poteznego sojusznika Ameryki nikt nie ruszy. Strach im nie pozwoli.
Jak obliczono koszt kazdego przejazdu Beatki to tyle co przeciętny Polak zarabia przez rok. Najpierw kolumna limuzyn pędzi na lotnisko, gdzie ona przesiada się do wojskowej CASY i leci do Krakowa. Wcześniej na lawecie dociera do Krakowa pancerna limuzyna, a dodatkowe samochody ochrony plus sama ochrona (w sumie około 15 osób) dojeżdżają na kołach. Dalej kolumna z pancerną limuzyną na sygnale pędzi łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego do domu w Brzeszczach. W drodze powrotnej procedura odwrotna. Za każdym razem musi odbyć się komisyjny oblot trasy tym samolotem oraz samolotem zapasowym. Przepisy wojskowe wyraźnie zabraniają wykorzystywania samolotów wojskowych do prywatnych przelotów w formie taksówki. Piloci zamiast ćwiczyć z żołnierzami w trudnych,nieprzewidzianych warunkach muszą spełniać czyjeś fanaberie ...ale co tam, rasa 'PANÓW' pierwszego sortu przecież nie musi się niczym przejmować.
Jak obliczono koszt kazdego przejazdu Beatki to tyle co przeciętny Polak zarabia przez rok. Najpierw kolumna limuzyn pędzi na lotnisko, gdzie ona przesiada się do wojskowej CASY i leci do Krakowa. Wcześniej na lawecie dociera do Krakowa pancerna limuzyna, a dodatkowe samochody ochrony plus sama ochrona (w sumie około 15 osób) dojeżdżają na kołach. Dalej kolumna z pancerną limuzyną na sygnale pędzi łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego do domu w Brzeszczach. W drodze powrotnej procedura odwrotna. Za każdym razem musi odbyć się komisyjny oblot trasy tym samolotem oraz samolotem zapasowym. Przepisy wojskowe wyraźnie zabraniają wykorzystywania samolotów wojskowych do prywatnych przelotów w formie taksówki. Piloci zamiast ćwiczyć z żołnierzami w trudnych,nieprzewidzianych warunkach muszą spełniać czyjeś fanaberie ...ale co tam, rasa 'PANÓW' pierwszego sortu przecież nie musi się niczym przejmować.
PATRZ KWIATKOWSKI NA NAS Z NIEBA
PiSOWOIEC SKANDOWAŁ
I POPATRZYŁ SIĘ KWIATKOWSKI
I SI ...ZWYMIOTOWAŁ
Taaa... strefa gospodarcza.Przed 1989 r.nie było strefy tylko była Huta Stalowa Wola która się liczyła w sferze gospodarczej nie tylko Polski ale i świata. Jeszcze na początku lat 90 chodziłem do szkoły pod hute jako młodociany pracownik z myślą że zostanę pracownikiem tego zakładu bo przecież gdzieś pracować trzeba. Wykształcili mnie fachowcy i nie pracując w zawodzie ślusarza-mechanika potrafię wiele zrobić mimo że robię zawodowo całkiem co innego. No ale po 89 roku nastały przemiany na,, lepsze" bo takie były obiecanki ale też i oczekiwania społeczeństwa. I co? Ci co rozwalili kraj do cna a była to chyba tzw. prawica to teraz niemal ci sami,, próbują" robić coś czego się nie da zrobić. Czyli godziwe miejsca pracy i dostateczne warunki egzystencji w miejscu zamieszkania i pracy. Nie mówiąc już o dobrych warunkach. Wtedy nastały,, lepsze czasy '' i demontaż państwa a pokrój tamtych co demontowali jest taki sam jak w dzisiejszej,, dobrej zmiany". Tak..dać 500 może 1000 zł . A może lepiej miejsce pracy i godziwe zarobki? To by była zmiana.
"piket" mądre stwierdzenie, ale dodam ,że koniecznie trzeba zatrzymać wzrok przy budynkach po byłym sądzie, na chodnikach i nawierzchni ulicy Okulickiego... skaranie boskie taki gospodarz miasta. Czym on chce nas matować? Idzie tą sama ścieżką co Morawiecki, slajdy, wizje i niekończące się obietnice. W jednym i drugim przypadku nic z tego nie wyjdzie dobrego. Wszędzie tylko będą widoczne długi, długi i będzie coraz gorzej.
Żeby cokolwiek zacząć trzeba najpierw zrobić porządek z kontrolerami urzędu skarbowego,najgorszego w rankingu,nowi inwestorzy uciekają ze stalówki po pierwszych kontrolach,masakra.....od tego trzeba zacząć
Hehehehe... Widać że temat przerósł krytykantów. Opadły kopary I tylko cieniutkie kwiki słychać. Oj pieką pupki dzisiaj bardzo pieką...
szklane domy a miałeś .... złoty róg nadbereżny
będą inwestować w turbie a to inna gmina przecież czyli co??
Kiedy uroczyste zerwanie symboli Huty z budynku Dyrekcji ? Nic nie powinno zaklocac proroczych snow Wizjonera.
Odnotować trzeba kolejny sukces: zniknął ławko-kontener obok "Stokrotki"! To też osiągnięcie przecież!