Wydajny opał - węgiel orzech

Image

Składy węgla przeżywają prawdziwe oblężenie jesienią, ale warto zaopatrzyć się w surowiec grzewczy kilka miesięcy wcześniej. Oszczędzamy wówczas nie tylko czas, ale i nerwy, ponieważ nie musimy czekać, aż dystrybutorzy uzupełnią swoje zapasy. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych rodzajów paliwa jest węgiel orzech, który daje dużo ciepła, mało popiołu i nie szkodzi naszemu zdrowiu.

Wysokokaloryczny czyli jaki

Z uwagi na swoją granulację, która waha się od 20 do 40 mm, orzech zaliczany jest do tak zwanych węgli grubych. Z powodzeniem można go stosować w piecach zasypowych, konwencjonalnych, kuchniach węglowych, a także wszelkiego typu kominkach. Ten rodzaj węgla cieszy się coraz większym zainteresowaniem przede wszystkim z uwagi na wysoką kaloryczność, czyli wartość opałową (29 MJ/kg). Oznacza to, że w procesie spalania oddaje więcej ciepła niż na przykład węgiel brunatny, a tym samym jest bardziej wydajny. Wysoka cena może zniechęcić potencjalnego klienta, ale warto pamiętać, że kupując opał, dokonujemy inwestycji na co najmniej kilka zimowych miesięcy.

Prozdrowotny węgiel

Używając węgla orzecha, nie musimy się martwić o zdrowie swoich sąsiadów. Cechuje się on bowiem niską zawartością siarki (0,7 -1,7%), więc ilość szkodliwych substancji wydzielanych podczas spalania jest znikoma. Innym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy kupnie orzecha, jest popielatość. Niski poziom popiołu wydzielającego się w tym węglu oznacza, że rzadziej będziemy odwiedzać kominek, aby go wyczyścić. Z kolei jego niewielka smolistość sprawia, że wyeliminowane zostaje zagrożenie zapalenia się sadzy w kominie. Estetów przyciągnie natomiast fakt, że jest to opał płomienny, który pali się długim i wyjątkowo jasnym płomieniem.

Węgiel w workach czy luzem?

Węgiel w workach jest rozwiązaniem korzystniejszym niż orzech pozostawiony luzem, ponieważ jest to nie tylko wygodne, ale i praktyczne. Jeśli kupujemy opał workowany, jesteśmy pewni, ile dokładnie węgla otrzymujemy, zaś w razie wątpliwości zawsze możemy je rozwiać, ważąc worek bezpośrednio u dystrybutora. Na koniec ciekawostka – niewielu osób zdaje sobie sprawę, że węgiel orzech można łączyć z innymi paliwami stałymi, m.in. peletem drzewnym czy trocinami. Dzięki temu jeszcze bardziej podnosimy jego wydajność i możemy kontrolować tempo spalania.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Mario

Autor nie wie że orzech to jest granulacja wegla nie majaca nic wspolnego z jego typem. Typ 31 i 32 przy prawidlowym spalaniu czyli od gory nie kopcą, 33 juz troche dymi. Natomiast palac tradycyjnie kazdy bedze smolił. Wiecej na czysteogrzewanie.pl