Politechnika Rzeszowska: Nowy Wydział
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli został przekształcony w Wydział Mechaniczno - Technologiczny. To kolejny krok ku rozwojowi uczelni.
Prodziekanem Wydziału ds. kształcenia został stalowowolanin dr Andrzej Chmielowiec, absolwent LO im. KEN, a także Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, związany z PR od 2013 roku. O tym wydarzeniu poinformowano podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w środę, 8 lutego 2017 roku. Dziekanem Wydziału Mechaniczno– Technologicznego został prof. Aleksander Mazurkow. Oficjalny nabór na nowy wydział nastąpi już 1 września 2017 roku (miejsc: 120 na studia stacjonarne i tyleż samo na niestacjonarne).
- Jeśli chodzi o naszą uczelnię, to musimy sobie zdawać z tego sprawę, że mamy 7 pełnoprawnych wydziałów, kiedyś były 4. To zmienia układ strukturalny szkoły. To są sprawy techniczne, ale też podnosimy parametry uczelni. Zgodnie z ustaleniami, z Radą Programową, która będzie funkcjonować w Stalowej Woli, będziemy ustalać kierunki kształcenia pod teren i przemysł, który jest tutaj na miejscu (…) Myślę, że w ramach specjalności do tej tematyki wrócimy. Takie jest zapotrzebowanie miejscowego przemysłu, które wynika ze spotkań, które prowadzimy na terenie Stalowej Woli. Podczas spotkań rozmawiamy na temat profilu kształcenia studentów, którzy będą tu, w Stalowej Woli studiowali- mówił Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski.
Uczelni- co podkreślił rektor- bardzo dobrze współpracuje się z miastem czego dowodem jest chociażby przekazany do użytku piękny, nowoczesny obiekt uczelniany. Młodzież będzie mogła znaleźć po studiach pracę w przemyśle stalowowolskim, a zapewni to odpowiednio dobrane do potrzeb rynku kształcenie. Dziś też spotyka się po raz pierwszy Rada Programowa. Jak podkreślił dziekan nowego wydziału prof. Aleksander Mazurkow rada ta będzie pomagać w dostosowaniu nauczania do lokalnych potrzeb rynkowych, będzie wsparciem i wyznacznikiem kierunku działań.
- Dane z ZUS-u mówią, że 80- 85% (w zależności od kierunku studiów) stalowowolskich absolwentów PRz w ciągu trzech miesięcy znajduje pracę. Mamy zapewnienie, po rozmowach z przedstawicielami przemysłu w Stalowej Woli, że praktycznie każdą ilość absolwentów, jaką tutaj wykształcimy rynek pracy wchłonie. Można powiedzieć, że dla Stalowej Woli jest to bardzo dobry czas, a tym samym i dla nas też- podkreślił dziekan.
Porozumień i spotkań było już bardzo wiele. Absolwenci uczelni mogą więc być pewni, że ich przyszłość rysuje się w kolorowych barwach. Uczelnia współpracuje również z lokalnymi szkołami średnimi. Absolwenci tych szkół chętnie wybierają kierunki na Politechnice Rzeszowskiej.
- Staramy się być obecni w szkołach, wysłaliśmy informacje do szkół na temat popularnych wykładów, które moglibyśmy prowadzić. Generalnie ściągamy na uczelnię konkursy tematyczne z dziedziny matematyki czy fizyki, żeby ten wydział stał się takim miejscem, w którym ci przyszli maturzyści zdobywają taki pierwszy kontakt z nauką, żeby mogli rozwijać swoje zainteresowania w kierunkach informatycznych, matematycznych, technicznych. Współpracujemy ze szkołami, staramy się uczestniczyć w życiu szkół, żeby podnosić jakość kształcenia na poziomie i gimnazjalnym, i średnim- mówił prodziekan nowego wydziału dr Andrzej Chmielowiec.
Do studiowania na stalowowolskiej uczelni zachęcić może nie tylko otrzymanie dobrze płatnej pracy po ukończeniu nauki, lecz również propozycja stypendialna. Dla przyszłych studentów przygotowano stypendium motywacyjne ufundowane przez Prezydenta Stalowej Woli (przypominamy, że żadne inne polskie miasto nie oferuje tego typu finansowego wsparcia). Na pierwszym roku studiów stypendium motywacyjne otrzymują wszyscy studenci stalowowolskiego wydziału Politechniki Rzeszowskiej, niezależnie od osiąganych wyników w nauce. Na drugim i w kolejnych latach studiów stypendium dostaje każdy student, który osiągnie średnią ocen 3,5 lub 400 zł, gdy średnia jego ocen wyniesie 4,1. Do tego również dochodzą stypendia socjalne.
W skład Rady Programowej weszli: Mariusz Sołtys (Powiat Stalowowolski), Bartłomiej Zając (Huta Stalowa Wola), Mirosław Surowaniec (HSW), Jacek Krzykwa (LiuGong Dressta Machinery), Zygmunt Cholewiński (Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna), Robert Fila (TSSE), Stanisław Cisek (Tauron Wytwarzanie), Jacek Krupa (Uniwheels), Tomasz Grochowski (Rejonowe Przedstawicielstwo Wojskowe), Piotr Żyjewski (Centrum Edukacji Zawodowej), Tadeusz Proszowski (Mista) oraz Antoni Kłosowski (Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców).
Komentarze
?Jaka uczelnia ,takie tłumy.
Przecież oni piszą w tej chwili są prawdopodobnie rozsadzeni celem pisania... A ten w 1 ławce na przedostatnim zdjęciu ściąga...
POco to wszystko szkoda kasy
Normalnie tych stalowowolskich studentów tyle tu siedzi, że aż trudno ich policzyć
Do niedawna zajmowała się kanalizacją i wodociągami w Piasecznie, dziś jest szefową Osrodka Rozwoju Edukacji. Minister Zalewska zadecydowała, że Barbara Rudzińska stanie na czele instytucji zajmującej się szkoleniem nauczycieli. To wpuszczanie instytucji w kanał?
Nie no tłumy!