Wypożyczyli prawie 220 tysięcy książek
Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli podsumowała rok 2016. Jak się okazuje do biblioteki zapisanych było 13.195 osób. Czytelnicy wypożyczyli niemal 220 tysięcy książek oraz 11,5 tysiąca książek nagranych na płytach CD i kasetach, czyli audiobooków. Czytelniczka, która wypożyczyła najwięcej książek w MBP może pochwalić się liczbą 327 przeczytanych egzemplarzy z biblioteki.
Żeby znaleźć się w pierwszej dziesiątce najaktywniejszych czytelników, należało w 2016 roku wypożyczyć ponad 240 pozycji. Udało się to 9 paniom i jednemu dżentelmenowi. Aktualny stan księgozbioru biblioteki to 227.726 książek i 5041 innych dokumentów bibliotecznych – tzw. zbiorów specjalnych. W 2016 roku biblioteka kupiła 9928 nowych pozycji, a 2367 książek otrzymała w darze – m.in. od czytelników. Część zbiorów pozyskano dzięki Wieloletniemu Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa – zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, realizowanego za pośrednictwem Biblioteki Narodowej.
Według wyliczeń, w bibliotecznych czytelniach, wypożyczalniach i czytelniach internetowych odnotowano ponad 163 tysięcy odwiedzin. Czytelnicy skorzystali w naszych czytelniach z prawie 8000 woluminów, a ponad 31.000 razy sięgnęli po czasopisma. Użytkownikom biblioteka może zaproponować 74 tytuły prasowe.
Co czytamy, czego słuchamy?
Z elektronicznego systemu ewidencji funkcjonującego w Bibliotece Głównej i we wszystkich filiach wiemy, że najchętniej wypożyczaną książką 2016 roku w Wypożyczalni Głównej był „Doskonały dzień” Richarda Paula Evansa. Na drugim i trzecim miejscu książki Marii Ulatowskiej: „Domek nad morzem” oraz „Sosnowe dziedzictwo”. W Filii nr 1 Oddział dla Dzieci przy ul. Staszica najchętniej pożyczano „Tajemniczy ogród” F. H. Burnetta, zaś w Filii nr 2 największą popularnością cieszył się „Zaciszny zakątek” Agaty Kołakowskiej. Z kolei „Dom nad brzegiem oceanu” Urszuli Jaksik był najchętniej wybieraną lekturą w Filii nr 3 w Rozwadowie. W Filii nr 5 – na osiedlu „Hutnik” największą popularnością cieszyły się trzy książki: „Wojenna narzeczona” Alyson Richman, „Sprawa Niny Frank” Katarzyny Bondy oraz „Umierasz i cię nie ma” Mariusza Ziomeckiego.
W Multitece Biblioteki Głównej najchętniej wypożyczaną przez dzieci książką były „Pojazdy: książka z szablonami”, a zaraz po niej „Mitologia”. W wypożyczalni audiobooków, podobnie jak przed rokiem zdecydowany lider to „Krzyżacy” H. Sienkiewicza, a na drugim miejscu znalazł się zabawny audiobook „Wilt” Toma Sharpa, w mistrzowskiej interpretacji Artura Barcisia.
Aktywna biblioteka
W 2016 roku zorganizowano w MBP 13 spotkań autorskich. Do Stalowej Woli przyjechała Anna Król, która promowała swoją książkę o Jarosławie Iwaszkiewiczu, autorka głośnych biografii Joanna Siedlecka czy reporter i fotograf, autor książek poświęconych architekturze i przestrzeni - Filip Springer. Swoją twórczość promowali także Arkadiusz Niemirski autor kontynuacji „Pana Samochodzika”, popularna autorka książek dla dzieci i młodzieży Renata Piątkowska, czy autor książek o COP-ie Marian Marek Drozdowski. Oczywiście podczas spotkań autorskich prezentowali się także literaci ze Stalowej Woli i okolic.
W Bibliotece Głównej oraz jej filiach zorganizowano w minionym roku 20 konkursów, czytelnicy mogli obejrzeć 73 wystawy. W MBP gościła min. wystawa „Kiedy Turek napoi konia w Wiśle” czy wystawy poświęcone życiu twórczości Henryka Sienkiewicza oraz z okazji jubileuszu 150-lecia Chrztu Polski. Co miesiąc – oprócz wakacji – spotykają się w MBP członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci czy uczestnicy warsztatów literackich. Niezmiennym powodzeniem cieszą się zajęcia dla dzieci w ramach „Lata w bibliotece” i „Ferii w bibliotece” podobnie jak zorganizowana w Stalowej Woli po raz drugi „Noc w Bibliotece”. Setki dzieci uczestniczyło w różnych kreatywnych zajęciach, tak w siedzibie głównej, jak i wszystkich filiach MBP. Sporym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie kiermasze tanich książek. Bibliotekarki przeprowadziły około 700 lekcji bibliotecznych, pogadanek, dyskusji i spotkań z książką. Stalowowolska MBP włączyła się w szereg imprez współorganizowanych z innymi podmiotami. Wspólnie z Gimnazjum nr 2 zorganizowano Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Była debata „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, co docenione zostało przez kancelarię prezydenta RP. Szachiści z KKS „Victoria” urządzają swoje turnieje, a końcem września MBP była gospodarzem VII Konferencji dyrektorów bibliotek powiatowych i miejskich z Podkarpacia.
Biblioteka nagrodzona
W 2016 r. biblioteka otrzymała II miejsce w konkursie na najciekawsze wydarzenie w ramach programu „Tydzień Bibliotek 2016”, zorganizowanym przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z siedzibą w Warszawie, za Literacki Flash Mob „Czytaj do woli” oraz III miejsce w konkursie „Tydzień bibliotek 2015” zorganizowany przez Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Rzeszowie, za wydarzenie Noc w Bibliotece. Biblioteka ma także swoje miejsce w Internecie. W 2016 roku strona www.biblioteka.stalowawola.pl odnotowała 117 tysięcy odsłon. Można tam nie tylko zapoznać się z bieżącymi wydarzeniami w MBP, ale bez wychodzenia z domu przeglądać katalog książek i zarezerwować wybrane pozycje. Za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej czytelnicy mają m.in. dostęp do archiwalnych numerów „Socjalistycznego Tempa” i „Sztafety”, MBP ma także swój fanpage na Facebooku.
Komentarze
Byłem kilka razy, zawsze kilku wypożyczających było. Nie przynosili jednej książki, lecz całe reklamówki. Niech kilkadziesiąt osób wypożyczy kilkanaście książek dziennie i już niezła ilość wychodzi. Ludzie czytają, wbrew propagandzie i walki z literaturą nieuków z magistratu.
Zawsze jak tam przechodzę to tłumów nie widać to skąd te ponad 700 książek dziennie......pewnie jakieś PISmaki tam robią bo bajki to nieźle wymyslają .... ale igrzyska musza trwac
Kolejne miejsce gdzie sie pisiaki podklejaja pod madra polityke Szlezaka
Te wyliczenia to chyba są z kosmosu !!!!!!
Jest napisane że wypożyczono 220 000 książek o innych pozycjach nie będę się rozpisywał
dajmy na to 220 000 : 300 dni w roku (są niedziele i święta kiedy jest zamknięte) = ~733 książek wypożyczonych i tak codziennie .
Przecież od tych wypożyczających powinna już się wydeptać ścieżka
A ja widzę że te Panie które tam pracują tylko ziewają , tam nawet sprzątaczka nie ma co robić !!! ech ale statystyka musi być !!!
A tu podaję link koleś ze Stalowej lubi czytać https://www.youtu(...)sVSV_luM