Dlaczego nie warto być otyłym?

Image

Otyłość to niewątpliwie jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Jej przyczyn jest wiele, a wśród nich wyróżniamy: czynniki genetyczne, niektóre choroby i stosowane leki. Nie ulega jednak wątpliwości, że główną i najważniejszą przyczyną otyłości są niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz zbyt mała aktywność fizyczna. Dołącz do akcji Uwaga Nadwaga i zmień siebie i swoje życie na lepsze!

Obrazek

Otyłość to nie tylko zbyt duże nagromadzenie tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. To przede wszystkim schorzenia, które jej współtowarzyszą, takie jak: zespół metaboliczny, nadciśnienie, miażdżyca, niewydolność krążenia, cukrzyca typu II, choroby stawów, osteoporoza, a nawet niektóre nowotwory. Prowadzą one do znacznego pogorszenia komfortu życia i mogą przyczynić się do przedwczesnej śmierci. Żeby ich uniknąć i cieszyć się dobrym zdrowiem swojej rodziny, warto zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze – zachęca ambasadorka akcji Uwaga Nadwaga! Katarzyna Bujakiewicz.

Jak walczyć o siebie i o własne zdrowie?

Podpowiada Beata Prusińska, dietetyk kliniczny, dietetyk Naturhouse.

1. Walka z samym sobą

W większości przypadków sami swoim trybem życia sprawiamy, że mamy nadwagę lub jesteśmy otyli – wybieramy niezdrową przetworzoną żywność, nie ruszamy się. Walczmy z tym! Podstawą do rozpoczęcia zmian jest ustalenie zdrowych nawyków żywieniowych i zmiana diety. W tym pomoże nam dietetyk, który podpowie jaką metodę wybrać, a przede wszystkim będzie nas wspierał i walczył razem z nami o nasze zdrowie. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, gdyż jak mówią statystyki - 90% diet rozpoczętych na własną rękę kończy się niepowodzeniem. Dzieje się tak, ponieważ wybierane przez nas kuracje nie są dopasowane do naszego trybu życia, często powodują uczucie głodu lub zmuszają nas do spożywania pokarmów, których nie lubimy. Dietetyk dopasuje dietę tak, aby była sycąca, smaczna i nieuciążliwa – uszyta na miarę naszych potrzeb.

Obrazek

2. Badania kontrolne

Otyłość może być nie tylko skutkiem nadmiernej podaży kalorycznej, ale także schorzeń, szczególnie tych związanych z wahaniem poziomu hormonów, takich jak: niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników oraz hiperinsulinizm. – wymienia dietetyk Naturhouse. Jeśli więc obserwujemy przyrost wagi, gdy nasz tryb życia nie uległ znaczącej zmianie, warto wykonać badania profilaktyczne. Odpowiednia farmakoterapia zalecona przez lekarza w połączeniu z planem żywieniowym dopasowanym przez dietetyka pomogą w walce ze zbędnymi kilogramami.

Obrazek

3. Stres

Jest jedną z głównych przyczyn powstawania nadwagi i otyłości. W dzisiejszych czasach przy szybkim trybie życia ciężko go uniknąć. Mało komu nie zdarza się „zajadać” smutków albo po ciężkim dniu w pracy „wymiatać” lodówki. A to prosta droga do powstania nadwagi i otyłości. Warto więcej wypoczywać, pić napary z rumianku i melisy, szałwia, ćwiczyć oddech oraz uczęszczać na ćwiczenia, które pomogą nam pozbyć się negatywnych przeżyć. W miarę możliwości należy unikać sytuacji stresowych.

4. Ćwicz, ćwicz, ćwicz!

Aktywność fizyczna jest niezbędna w walce z nadwagą i otyłością. Przede wszystkim przyspiesza nasz metabolizm, a każdy utracony kilogram to wielka satysfakcja. Spadek wagi powoduje poprawienie stanu naszego zdrowia: odciążenie układu krążenia, zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału i udaru, odciążenie stawów i zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy. – zauważa Beata Prusińska, specjalista ds. żywienia. Udowodniono naukowo, że ludzie stosujący regularną aktywność fizyczną są mniej zestresowani i mają mniejszą skłonność do zachorowania na depresję.

Obrazek

Zacznij odchudzanie od bezpłatnej konsultacji z dietetykiem

Tylko do 30 listopada trwa akcja Uwaga Nadwaga w ramach której każdy może skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dietetykiem w dowolnej placówce Naturhouse (również w Stalowej Woli, Nisku oraz Tarnobrzegu). W ramach spotkania dietetyk wykona pomiary antropometryczne, badania składu ciała, a także przeprowadzi wnikliwy wywiad dotyczący aktualnych nawyków żywieniowych i przebytych chorób. Te elementy pomogą zidentyfikować przyczyny nadmiaru kilogramów lub innych problemów zdrowotnych związanych ze sposobem żywienia. Każdy, kto skorzysta z darmowej konsultacji otrzyma cenne wskazówki żywieniowe i materiały edukacyjne dotyczące prawidłowego żywienia i negatywnego wpływu nadwagi oraz otyłości na nasz organizm. Dodatkowo w trakcie trwania kampanii każdy może zaprosić dietetyka do szkoły dziecka lub swojego miejsca pracy na bezpłatne prelekcje z zakresu zdrowego odżywiania oraz profilaktyki nadwagi i otyłości.

Nie zwlekaj! Zapytaj dietetyka jak nadwaga znika! Zapraszamy do naszej placówki:

Obrazek

Więcej informacji o akcji: www.uwaganadwaga.com

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Abc

Daniel sprawdź tsh może problem z tarczą, np.choroba Hashimoto tak to się objawia.Udaj się do endykrynologa.

~ell

do: daniell5454~ zbadaj cukier

~jan

... każda dieta czy to z internetu czy od dietetyka ma na celu nasz portfel a nie naszą wagę, zwłaszcza jeśli dieta jest cudowna albo skuteczna. Wystarczy poczytać w internecie, przy wysiłku fizycznym do 30 minut organizm pobiera do spalania kalorie gromadzone we krwi, dopiero powyżej tego czasu zaczyna się spalanie tkanki tłuszczowej, można w pół godziny przerzucić kilkaset kilogramów albo przebiec 5-6 km i figę to da poza zmęczeniem i nadwyrężeniem serca. Trzeba mniej jeść, od stołu nie trzeba wstawać z poczuciem sytości, i ruszać się, ja po każdym posiłku jestem trochę głodny, jabłko lub szklanka wody, i ruch, godzina jazdy na rowerze z prędkością 15km/h to 300 kalorii, 20 km/h to 600 kalorii, z jadłospisu wyrzucić tłuste wędliny ( szynkę mieloną też), słodycze i sery żółte. 3 razy w tygodniu rower 1,5 godziny, 3 razy gimnastyka w domu 1 godz. dało mi spadek z 89kg na 77 od 1 maja do 30 września,teraz tylko utrzymuję wagę, na rower za zimno, a od wiosny znowu zrzucanie...

~fakt

Qźwa!!!!!!!!!!!! wiecie co przyciąga na stalowemiasto?!
Oczywiście!!!!!!!Oczywista oczywistość!To,że piszesz comment i się ______________DRUKUJESZ! ! !

~a_propos

Daniel mam podobny wzrost,ważę 78 kg i już się stresuję przy każdym posiłku,bo wiem,że muszę MNIEJ ŻREĆ ....

~emeryt

Nie każdy może biegać.Polecam spacery oraz dietę zgodną z grupą krwi.

Nacht

@ daniell5454

To trzeba trochę przyhamować z jedzeniem... a ty pewnie ciągle zupki chińskie, jedna za drugą...

daniell5454

ja przy wzroscie 175 waze juz 98 kg i mnie nogi bolą stopy jest masakra ,mam ciezka prace fizyczna bo pracuje na odlewni i ciągły stres , waga ciągle w góre idzie i nie moge schudnac ...

~123

Otyli żyją krócej!

Ale za to jedzą dłużej!

~123

Otyli żyją krócej!

Ale za to jedzą dłużej!

~Duch

BMI jest niewiarygodne, poczytaj o tym Nacht.

Nacht

Normalna waga, to BMI wynoszące maksymalnie 25.
Czyli:
- do 64 kg przy wzroście 160 cm;
- do 72 kg przy wzroście 170 cm;
- do 81 kg przy wzroście 180 cm.
- do 90 kg przy wzroście 190 cm.

~otyły

A na czikena do KFC można chadzać codziennie?

~Patryk

Płezydentowi by sie przydala taka sesja. Nie tak dawno biedak nie dal rady sie przelamac na cmentarnym plotku i byl zmuszony upuscic wiazanke w ostatniej fazie.

~kesillo

@ Lena32

Ktoś kiedyś mówił coś o kursie bez jedzenia. Jak się nie je, to nie przybywa kalorii. I nawet wyborcy mówią stanowcze NIE.

Lena32

To przecież sieciówka, która wciska suplementy. Totalna bzdura. Ruch, odpowiednia dieta.I żadnych tabletek i ziółek - to przecież głupota

~WHO

Biegaj a będziesz mógł zeżreć więcej umiech nawet słodycze ci nie zaszkodzą bo to węglowodany umiech

~a_propos

NORMALNA WAGA to:codzienne spacery(minimum 5 km),ale NAJWAŻNIEJSZE:Nie żreć tyle (zwłaszcza wieczorem)-(unikać słodyczy,ciasta)-stosować dietę zależnie od grupy krwi.

~WHO

Ruch jest "za darmo".

~WHO

Ruch jest najlepszym lekarstwem na wszystko.

Nacht

Ja przy wzroście 183 cm, ważę obecnie 82 kg.
Do górnej granicy "normalnej wagi" mam rezerwę jeszcze 1 kilograma umiech

~ali

Ja bez odwiedzania centrum dietetycznego schudłem w ciągu pół roku 6 kg. Recepta to codzienne długie spacery/ok.5 km/ w szybkim tempie lub spokojny bieg. Ograniczona do minimum/najwyżej raz w miesiącu / pizza,kanapki bez szynki, a mięso i to bez ograniczeń w formie dodatku do 2-go dania na obiad. Lubię piwo. Na początku trzeba było się czasami zmuszać do wyjścia na spacer a teraz dzień bez sportu to czegoś brak. A jak poprawiło mi się samopoczucie . BMI spadł mi dopiero do 24,8.