Niewiele osób pamięta o Wołyniu
11 lipca 2016 przypada 73. rocznica ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce wschodniej. W związku z tym wydarzeniem odbyły się obchody upamiętnienia ofiar tej nieludzkiej rzezi.
Dziś pierwszy dzień obchodów rocznicy. O godz. 18.00 w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej odbyła się msza święta w intencji ofiar, a po niej miał miejsce cichy przemarsz na cmentarz komunalny pod krzyż poświęcony pomordowanym Polakom i zapalenie zniczy.
W uroczystościach udział wzięło niewielu mieszkańców Stalowej Woli. Ci, którzy przyszli nie wyobrażają sobie, by móc nie pamiętać, nie modlić się za pomordowanych i nie domagać się, by prawda, nawet po latach, była przekazywana wciąż i wciąż kolejnym pokoleniom, bo jak mówią, nie o zemstę, lecz o pamięć tu chodzi.
- To wielkie wyzwanie, przed którym stoimy jako naród, bo wciąż ta pamięć o Wołyniu nie jest powszechna. Prawda na temat tego wielkiego ludobójstwa, niespotykanej tragedii, która spotkała naszych rodaków w tamtym czasie wciąż jest zbyt mało znana, nie tylko na świecie, wśród naszych sąsiadów, ale u nas, w Polsce. Dlatego musimy się dopominać prawdy, musimy sami pogłębiać wiedzę na ten temat, musimy się również dopominać tego, by zbrodnia ludobójstwa była w odpowiedni sposób uznana, w odpowiedni sposób upamiętniona. Jak widać po dzisiejszym dniu, to wielkie zadanie dla nas wszystkich. Wciąż frekwencja jest zbyt mała, zbyt niska jest świadomość wśród nas, jako społeczeństwa o tym, co się stało 73 lat temu na Wołyniu, o skali tej zbrodni, o tym że to było zaplanowane, że to było z wielką determinacją i okrucieństwie przeprowadzone ludobójstwo- mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.
Jak podkreśla Mirosław Tarka, kilka lat temu zaledwie garstka osób upamiętniała Żołnierzy Wyklętych, dzisiaj uroczystości odbywają się już w całej Polsce. Stowarzyszenie Stalowi Patrioci będzie prowadzić edukację na szeroką skale, by pamięć o ofiarach rzezi wołyńskiej nie umarła.
- Chcemy oddać hołd i pamięć ofiarom, które bestialsko zostały zamordowane i o których naród polski tak naprawdę zaczyna się upominać. Uważamy, że nie wolno zapominać o tym, co się stało. Trzeba dążyć do bardzo dobrych relacji polsko- ukraińskich, ale one muszą przede wszystkim być oparte na prawdzie- mówi Mirosław Tarka.
- W latach 1942- 1947 doszło do masowych mordów na Polakach. Ocenia się, że w następnie represji śmierć poniosło 120 tys. obywateli Polski. Był to konflikt o charakterze narodowym, ci ludzie zostali zabici tylko dlatego, że byli Polakami. Przez długie lata ta kwestia, w imię poprawności politycznej, była traktowana „po macoszemu”, ponieważ byliśmy pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy. W związku z tym, ze względu na dobre stosunku, narzucano nam, by o tym głośno nie mówić. Były środowiska, które starały się o tym pamiętać, tę sprawę nagłaśniać. Dopiero teraz, w zasadzie w tym roku, uroczystości nabrały takiego charakteru- mówi zastępca przewodniczącego stowarzyszenia Stalowi Patrioci Lucjan Małek.
W organizację obchodów 73. rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zaangażowali się: Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wraz ze Stowarzyszeniem Stalowi Patrioci i Fundacją Ratujmy Pamięć, środowiska patriotyczne. Podczas dzisiejszych uroczystości służbę pełnili rycerze Kolumba.
A już jutro, 12.07.2016 o godz. 17.00, w Bibliotece Międzyuczelnianej odbędzie się wykład „Ludobójstwo Polaków na Wołyniu w czasie II wojny światowej”, wyświetlony zostanie także film „Niepamięć”. Wykład będzie prowadził Leon Popek, historyk, archiwista, doktor nauk humanistycznych, pracownik IPN, opiekun polskich miejsc pamięci na Wołyniu, współorganizator ekshumacji szczątków ofiar OUN-UPA w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej.
Od 11 do 23 lipca 2016 dostępna będzie wystawa przy kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej pod tytułem „Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary”.
Komentarze
aju riedy? aju riedy? tu się jes.
aju riedy? aju riedy? tu się jes.
aju riedy? aju riedy? tu się jes.
aju riedy? aju riedy? tu się jes.
aju riedy? aju riedy? tu się jes.
aju riedy? aju riedy? tu się jes.
aju riedy? aju riedy? tu się jes.
aju riedy? aju riedy? tu się jes.
aju riedy? aju riedy? tu się jes.
aju riedy? aju riedy? tu się jes.
aju riedy? aju riedy? tu się jes.
aju riedy? aju riedy? tu się jes.
Manek masz rację, popieram cię w całej rozciągłości,jesteś bardzo mądrym człowiekiem.Zyczę dużo zdrowia.
Były nadzieje związane z PiS. Były...ale oni obściskują się z neobanderówą Nadią Sawczenko, wysyłają pieniądze na Ukrainę na której ulice nazywa się imieniem Stepana Bandery. Nie chcą w Sejmie uznać, że było ludobójstwo na Wołyniu. Już nigdy nie zagłosuję na PiS. Politykiem się bywa Panie Prezydencie Nadbereżny, a Polakiem się jest.
A gdzie, są te wszystkie tępe łyse główki ze stalówki noszące na co dzień "patriotyczny" dres lub "zielono-czarną" gównianą koszulkę, gdzie Ci wszyscy oberwańce wychowani na ulicy się podziali? dlaczego nie widać "bladych" twarzy tych największych i zarazem najgłupszych patriotów!
Mieszkaniec popieram Cie, bo przecież wszyscy krytykujacy to modele z i modelki z okładk casopism. Swoją drogą to my Polacy jesteśmy beznadziejnym narodem, wiecznie wszystko jest bee.
Mieszkaniec popieram Cie, bo przecież wszyscy krytykujacy to modele z i modelki z okładk casopism. Swoją drogą to my Polacy jesteśmy beznadziejnym narodem, wiecznie wszystko jest bee.
...ale zaRadna,.. i okrągłorocznicowo wygląda
Ojej to jest radna?
Szanowni przedmówcy! Wasza krytyka wyglądu pani radnej jest nie na miejscu, żeby nie powiedzieć prostacka. I robicie to pod takim artykułem ... Mózgi wam wyprało???
Bardzo to zacne, że uczczono pamięć o pomordowanych na Wołyniu.
po wpisach poniżej widać, iż potomkowie Bandery komentują...
Dyżurni panowie w biało-żółtych szarfach. WSZYSTKIE rocznice wami zapychają. WSTYD.
A co tam szuka ten malarz pokojowy p. Ziutek ze zniczem?Doborowe towarzystwo.
Ta pani widywana jest ostatnio na wszelkiej maści pochodach,przepasana szarfą.Czyli jest to czynnik partyjny.Ale zastanawiam się,dlaczego inne, elegantsze panie też partyjniaczki nie defilują.Być może zostanie prezesem PIS-u w Stalowej Woli po nowych wyborach,bo bardzo lansuje się !A może doszlusuje do kolegów wyżej.
oj czepialscy co się z kobity naigrawacie pewnie ma pod górkę z seksem to przynajmniej se podeżre
Przepraszam bardzo, pomijając lekko tematykę artykułu... To czy ta "pani" stojąca obok prezydenta nie ma żadnego poczucia estetyki i wstydu?
Ludzie drodzy... tłuszcz sie wylewa na lewo i prawo, a ta wciśnięta w przymałą kiecke jak baleron. Budowa i gabaryty jej ciała przypominają raczej transwestyte podnoszącego ciężary aniżeli kobietę. Czy ona nie widzi się w lustrze? Nikt jej nie może doradzić w kwestiach garderoby?
Nie chciałam być niemiła, ale to tak bije po oczach, że nie mogłam poprostu zostawić tego bez komentarza.
Nadbereżny zapewne będzie miał telefon od kota prezesa i usłyszy op.....l, ciekawe jak się wytłumaczy
To zacnie, że Pan Prezydent Nadbereżny uczcił pamięć ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Tylko, że dopóki partia Pana Nadbereżnego będzie popierać Ukrainę na której buduje się pomniki Banderze i w podręcznikach szkolnych uczy dzieci, że ludobójcy z UPA to bohaterowie dopóty będzie to hipokryzja PiS i pijar. Panie Nadbereżny: kiedy Pana szef Jarosław Kaczyński przeprosi za to, że na banderomajdanie stojąc obok Oleha Tiahnyboka - lidera neobanderowskiej "Swobody" wznosił ku uciesze neobanderowskiej gawiedzi banderowskie zawołanie: "Sława Ukrainie"? Kiedy Pan Panie Prezydencie wezwie do przeprosin za to haniebne zachowanie swojego partyjnego szefa?
A kto to jest ta opasła pani,bo widać ją ciągle koło prezydenta.Chyba to nie jest jego żona?Napiszcie co to za monstrum,które pokazuje się nagminnie.
Jeżeli ktoś chce to może pisać durnowate komentarze, a jak ktoś chce aktywnie działać to zapraszamy do kontaktu : www.stalowipatrioci.pl
Tarcie etniczne między ludnością ukraińską a polską, to nie tylko okres walk na Wołyniu (1943-1945). Ciągnęły się od XVII wieku aż do 1947 roku.
Powstanie Kozaków pod wodzą hetmana Chmielnickiego (i wiele innych), wojna polsko-ukraińska w latach 1918-1919, wreszcie czystki etniczne na wspomnianym Wołyniu których ofiarami padła ludność obu stron.
Po zakończeniu II wojny światowej, w okresie 1945-1947, z terenów dzisiejszej Polski wysiedlono 500 tysięcy Ukraińców. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat (2014-2016) do Polski przyjechało za pracą i lepszym życiem około miliona obywateli Ukrainy.
@wolyniak dokladnie tak. Tyle sie widzi w Stalowej Woli "Patriotów" w koszulkach Polski walczacej... a przy tak waznej okazji nie ma nikogo...
ps.
Bardzo dobra inicjatywa prezydenta. Podoba mi sie to.
Jeszcze nie wszyscy wiedzą o tej rzezi, więc chyba dobrze, że o tym mówią. No w domu też można...
A może to ze względu na udział władz miejskich i niejako przejęcie inicjatywy społecznej frekwencja jest niewysoka?
lans aż przykro patrzeć. bez kamer nie mogło być? a przedostatnie zdjęcie to totalna żenada i hańba.
Z frekwencją coś nie wyszło?????
... lepiej pomodlić się w domu, niż wspólnie z taką władzą, a tym bardziej dać sfotografować.
Drogi redaktorze nie ma stowarzyszenia i fundacji Stali Patrioci i Ratujmy Pamięć, co wy tam piszecie.
Czy po raz pierwszy odwazne samomyslenie, czy moze niezrozumienie instrukcji?
Co na to powie partia panie prezydencie ?
A pański kolega Weber a obecny poseł, który był przeciw w głosowania o upamiętnienie tego ludobójstwa.
Brawo Stalowi Patrioci.