Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Image

28 lutego 2016 r. mieszkańcy Gminy Jeżowe uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. Narodzenia NMP w Jeżowem, po której organizatorzy – władze Gminy Jeżowe, wraz z zaproszonymi gośćmi, udali się na plac przy Gminnym Centrum Kultury, gdzie odbyła się uroczysta akademia patriotyczno – narodowa z udziałem żyjących kombatantów Armii Krajowej. Podczas uroczystości Powiat Niżański reprezentował Starosta Robert Bednarz i Radny Powiatu – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Tomasz Kozak.

Dzień 1 marca został ustanowiony, na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku, jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym doniosłym dniu święta państwowego mamy oddać cześć i hołd bohaterom, Żołnierzom Niezłomnym, Żołnierzom Wyklętym za ich działania niepodległościowe, za dar ich życia.

Częścią obchodów Święta w Jeżowem był „Bieg Pamięci Tropem Wilczym” na dystansie 1963 metrów. Dystans, o tak symbolicznej liczbie, upamiętniał rok śmierci sierż. Józefa Franczaka "ostatniego z Wyklętych”. Wzięło w nim udział około 100 osób. Dla wszystkich uczestników biegu przygotowano pamiątkowe medale.

Fot. Zbigniew Bednarz



Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~ajaks

@złomiarz -jesteś gdzieś i co zapomniałeś pisać ??.

~buba

jusek
Prezydent RP objął "patronatem" obchody "święta" żołnierzy wyklętych.Potem Kancelaria pana Dudy oświadczyła że się wycofali (oni-nie Prezydent),Poszło o "Łupaszkę".
Coś do nich dotarło? Dowiedzieli się co robił oprócz walki z komuną?Pod przykrywką walki o ojczyznę rabował i mordował wg własnego uznania.Komunistów tak przypadkiem...


Skąd masz info o Łupaszce"?


Pod naciskiem lewackich i białoruskich środowisk prezydent Andrzej Duda wycofał patronat nad hajnowskim Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się 27 lutego. Punktem zapalnym jest postać kapitana Romualda Rajsa, ps. "Bury", którego komunistyczne władze Hajnówki oraz środowiska białoruskie wciąż jeszcze oskarżają o niepopełnione zbrodnie.

Decyzja prezydenta jest tym bardziej haniebna, że jest to ta sama Czerwona Hajnówka, w której rok temu sądzono młodych ludzi za okrzyk "Precz z komuną!" wzniesiony podczas 3-majowych uroczystości. Ta sama, której władze wywodzą się ze środowisk PZPR-owskich i całkowicie podtrzymują linię swojej dawnej partii (lub - w niektórych przypadkach - partii swoich tatusiów), udając że od czasów Bieruta nie zmieniły się ani prawo, ani władza. Szkoła w pobliskiej Narewce wciąż nosi imię współpracownika gestapo i NKWD, który wydał na śmierć rodziców sanitariuszki Danki Siedzik, "Inki"! Tym bardziej więc są tam potrzebne symbole takie jak oficjalny patronat władz państwowych.

Na stronie kancelarii decyzja o cofnięciu patronatu dla I Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie jest w żaden sposób uzasadniona. Tuż obok widnieje natomiast inny wpis:

"Z okazji piątej rocznicy ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci «Żołnierzy Wyklętych» Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podjął decyzję o objęciu Patronatem Narodowym tegorocznych obchodów ku czci bohaterów powstania antykomunistycznego. Prezydent RP pragnie w ten sposób oddać hołd uczestnikom podziemia niepodległościowego z lat 1944-1963 oraz zachęcić Polaków do upamiętniania ich działań".

Czyżby więc czcić można było tylko oficjalnych "Żołnierzy Wyklętych"? Zatwierdzonych przez odpowiedni resort? Czyżby ci, których historia nadal jest zakłamywana byli niewygodni, czyżby poświęcano ich dla "ocieplania wizerunku prezydenta RP"?

Tymczasem władze Hajnówki łamią ustawę o zgromadzeniach, zezwalając na zorganizowanie kontrmanifestacji na trasie przemarszu. Jest to podejrzane i w obecnej sytuacji zakrawa na prowokację, zarówno bowiem w internecie, jak i innymi kanałami krążą pogłoski o przygotowywanej przez lewacko-białoruskie środowiska zadymie. Winę za nią ma się zrzucić na "narodowców" - i tym samym uniemożliwić organizację marszy upamiętniających Żołnierzy Wyklętych w przyszłości.

jusek

Prezydent RP objął "patronatem" obchody "święta" żołnierzy wyklętych.Potem Kancelaria pana Dudy oświadczyła że się wycofali (oni-nie Prezydent),Poszło o "Łupaszkę".
Coś do nich dotarło? Dowiedzieli się co robił oprócz walki z komuną?Pod przykrywką walki o ojczyznę rabował i mordował wg własnego uznania.Komunistów tak przypadkiem...

~ajaks

@złomiarz.Piszesz "głąbie" i na wzajem. Ale napisz głąbie kto jest autorem tej głupiej nazwy WYKLĘCI no kto głąbie?? Pewnie nie wiesz bo jesteś właśnie głąbem nie obrażając tych żołnierzy .

~złomiarz

ajaks , to głąbie nie czekaj, tylko na necie poszukaj jezyk
"...Otóż wyklęcie to potępienie. I tak żołnierze walczący o wolną Polskę po wkroczeniu wojsk sowieckich byli traktowani przez zaprzedaną Moskwie władzę w Polsce. Ale naród polski przecież ich nie potępił, nie „wyklął"." Aż się roi od tekstów na ten temat.

~złomiarz

Ciekawe że piszą o biegu w Jeżowem, a o biegu w Stalowej nie. Może na stronie o Jeżowem będzie o biegu w Stalówce smiech2

~ajaks

Nadal nie doczekałem się jakiejkolwiek odpowiedzi dlaczego nazwano tych ludzi wyklętymi i kto był autorem .