Nisko sięga po odnawialne źródła energii


Odnawialne źródła energii wykorzystują w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, wody, biomasy, biogazu itp. Po OŹE sięgać chce także gmina Nisko.
O pozytywnych zmianach, które mogłyby przynieść duże oszczędności mówił podczas sesji Rady Miasta burmistrz Niska Julian Ozimek.
- Jest przygotowywane to informacyjnie. W niedługim czasie zarówno do sołtysów, jak i do mieszkańców roześlemy informację dotyczącą odnawialnych źródeł energii. Taka próba pierwszego sygnału była zrobiona na terenie Racławic i Nowej Wsi. Jest taki oddźwięk nieco negatywny, bo dlaczego w jednym miejscu. Nie chodziło tu o jakieś wyróżnienie, lecz o to co się będzie działo- mówi burmistrz.
Tam, gdzie testowano panele słoneczne, podobało się.
- Jest oddział pozytywny, w związku z tym całość gminy będzie informowana i od tego jakie będzie zainteresowanie tą częścią paneli, tak będziemy do tematu podchodzić. Niedobra informacja z ostatnich dni, że rząd wstrzymał sprawę paneli do końca czerwca, wstrzymane jest finansowane i podpisywanie umów. Ja nie mam szczegółowej wiedzy, ale mam sygnał, że wokół tematu będzie jakaś inna formuła działania, ale to nie przeszkadza abyśmy pomału, technicznie od strony materiałowej to zadanie przygotowywali- mówi Julian Ozimek.
O źródło informacji w sprawie wstrzymania finansowania spytała burmistrza Anna Stępień, ponieważ takich danych nie znalazła na żadnej ze stron ministerialnych. Włodarz Niska odpowiedział, że źródło zaczerpnął z Pulsu Biznesu, programu obejrzanego w telewizji.
[AB]
Komentarze
w Lubelskim dofinansowanie ok.60-80%, a u nas odwrotnie. koszt zwróci się za 20-25 lat gdzie tu sens zakładania fotowoltaniki?
dobrze że w końcu coś rusza w minionej perspektywie taie miejscowości jak Sól k. Biłgoraja i inne coś dla ludnosci zrobili - sa tam panele widoczne na domach