Autobusowe pytania i odpowiedzi

Image

Rozmowa z Rafałem Woźniakiem, specjalistą ds. gospodarki biletowej w Zakładzie Komunikacji Miejskiej MZK Stalowej Woli.

- Od 1 stycznia w Stalowej Woli obowiązują nowe, prostsze taryfy i przepisy dotyczące przejazdów autobusami. Mimo tego pasażerowie mają wciąż sporo pytań.

- I wcale mnie to nie dziwi. Jest znacznie prościej, ale skoro są zmiany, to i są pytania. I bardzo dobrze, że pasażerowie pytają. Minie kilka miesięcy nim wszyscy oswoją się ze zmianami i z uproszczeniem taryf. To nic niezwykłego.

- Jakie pytania pojawiaj się najczęściej?

- Te dotyczące darmowych przejazdów. Mieszkańcy chcą upewnić się, czy przysługuje im możliwość bezpłatnego przejazdu, czy nie. Na przykład osoby powyżej 70 lat mają wątpliwości czy powinni mieć bilet wolnej jazdy i czy muszą być mieszkańcami Stalowej Woli? Odpowiadamy, że osoby takie podróżują za darmo na podstawie dowodu osobistego w całej sieci komunikacji miejskiej. Nie muszą wyrabiać biletu wolnej jazdy i nie jest wymagane zameldowanie w Stalowej Woli. Bilet wolnej jazdy powinni wyrobić emeryci i renciści ze Stalowej Woli po 60. roku życia.

- Czy bezrobotni mieszkańcy Stalowej Woli, którzy ukończyli 60. rok życia mogą skorzystać z biletu wolnej jazdy?

- Nie. Ta ulga dotyczy emerytów i rencistów. Stalowowolanie, którzy ukończyli 60. rok życia i są jednocześnie bezrobotni nie mogą korzystać z biletu wolnej jazdy. Podobnie jest z osobami pobierającymi świadczenie przedemerytalne. Osoby te również nie mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów na podstawie biletu wolnej jazdy.

- Czy ta ulga przysługuje tylko podczas podróży autobusem na terenie gminy Stalowa Wola.

- Ulgi przysługują w całej sieci i we wszystkich miejskich autobusach, zarówno w strefie A, B i pomiędzy strefami. Jeśli ktoś ma prawo jeździć za darmo, to wszędzie tam, gdzie autobusy Zakładu Komunikacji Miejskiej docierają.

- Właściwie po co MZK wprowadził bilety wolnej jazdy, nie wystarczy sam dowód i dokument uprawniający do bezpłatnego przejazdu?

- Miasto płaci za te darmowe przejazdy i w związku z tym musi być prowadzona jakaś ewidencja. Dowody osobiste wydane po 1 stycznia 2015 roku nie posiadają adresu zameldowania, co jest konieczne do wydania biletu wolnej jazdy np. dla stalowowolskich seniorów.

- A dlaczego na biletach wolnej jazdy umieszcza się dane pasażera?

- Bilet wolnej jazdy jest biletem imiennym, to znaczy przypisanym do jednego pasażera. Podobnie jak w przypadku biletów okresowych imiennych, może nim posługiwać się tylko osoba, której został on wydany. Służy to identyfikacji osoby okazującej bilet w trakcie kontroli oraz zapobiega nadużyciom, przez osoby, które nie chcą płacić za usługę lub nie są uprawnione do przejazdów bezpłatnych. Zawsze również możemy taki bilet unieważnić w przypadku, gdy zostanie on skradziony lub zagubiony. Taki system obowiązuje od ponad dziesięciu lat i do tej pory nie budził zastrzeżeń.

- Czy uczniom mieszkającym poza gminą, a uczącym się w Stalowej Woli przysługuje ulga?

- Tak, za przejazd płacą bilet ulgowy. 1,50 zł lub 1,10 zł – w zależności czy jadą pomiędzy strefami czy w obrębie jednej strefy. Identycznie za bilety płacą emeryci i renciści z gmin poza Stalową Wolą. Ulgi nie są uzależnione od miejsca zamieszkania poza dwoma wyjątkami: dzieciom z Karty dużej Rodziny oraz grupie osób 60+ (emeryci/renciści).

- Jaki bilet można kupić u kierowcy, ile wynosi opłata manipulacyjna?

- Opłata manipulacyjna nie jest pobierana od kilku już lat, zaś u kierowcy można kupić wszystkie rodzaje biletów, oprócz okresowych. Ale uwaga: bilet kupiony u kierowcy należy kasować w kasowniku, tak jak bilet kupiony w kiosku.

- Jak działa aplikacja SKY Cash?

- To akurat nie jest nowość. Za pomocą telefonu komórkowego bilety jednorazowe można kupić od kilku już lat. Na telefon z dostępem do Internetu należy ściągnąć darmową aplikację, założyć swoje konto i zasilić je pieniędzmi np. z innego przelewu. Jeśli kupujemy za pomocą aplikacji bilet jednorazowy to przed wejściem do autobusu należy wpisać w niej numer boczny pojazdu. W przypadku kontroli uruchamiamy aplikację, a kontroler widzi, czas zakupu biletu, datę i godzinę. Nowością jest zaś możliwość kupienia za pomocą aplikacji biletów okresowych. To również jest proste.

- A co z biletami jednorazowymi, które zostały nam z poprzedniego roku i obowiązywały w starym cenniku?

- Można je wykorzystać, np. łącząc bilety seniora za 1 złoty. Trzy takie skasowane bilety może wykorzystać osoba, której ulgi nie przysługują, a podróżuje poza miejską strefę, gdzie koszt biletu to 3 złote.

- No właśnie, punkt obsługi klienta wydaje bilety z nazwą Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej, w niektórych kioskach są również dostępne bilety, na których widnieje nazwa zlikwidowanego zakładu. Dlaczego?

- Wprowadzenie nowych druków biletów odbywa się sukcesywnie. Do momentu wyczerpania zapasów starych druków biletów jednorazowych oraz okresowych będziemy z nich korzystać, a pasażerowie mogą mieć pewność, że bilety te są honorowane i w trakcie kontroli nie będą mieli żadnych kłopotów. Wynika to po prostu z gospodarności. Druk biletów jednorazowych, legitymacji pasażera oraz znaczków biletów okresowych to koszty sięgające kilkunastu tysięcy złotych w skali roku.

- Gdzie można znaleźć aktualny rozkład jazdy?

- Na stronie ZMKS, a najlepiej zadzwonić do dyspozytora. Posiadaczy smartfonów zachęcam do korzystania z bezpłatnej aplikacji MyBus.

- A co jeśli ktoś ma nadal wątpliwości, jaki skasować bilet lub chce zapytać o inną sprawę dotyczącą komunikacji?

- Warto najpierw zajrzeć na stronę www.zmksstalowawola.pl. lub www.mzk.stalowawola.pl, gdzie znajduje się przekierowanie. W zakładce „przewodnik pasażera” jest całe kompendium wiedzy o nowych taryfach i przepisach. Jeśli tam nie ma odpowiedzi na nurtujące Państwa pytanie, to należy je wysłać mailem na adres: zmks_(at)_stalowawola.pl, albo przez formularz w zakładce „kontakt”. Otrzymacie Państwo zwrotną odpowiedź, która wraz z pytaniem uzupełni „przewodnik pasażera”. W obu punktach obsługi klienta MZK (przy ulicy Wolności i Komunalnej) dostępne są również bezpłatne ulotki, które w prosty i przejrzysty sposób wyjaśniają zapisy nowego regulaminu miejskiego przewoźnika. Znajdziecie tam Państwo również wszystkie niezbędne numery telefonów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Ania

kiedyś były bilety normalne po 70 gr

rst..38

to teraz stalowemiasto i SpAm.SpAm@SpAm to to samo? masakra jaka mafia

dew

kier. czy specjalista, moze teraz inkasent

~njdifh

Co za chamówa! Tylko emeryci i renciści po 60tym roku życia - wstydźcie się! Jak kobieta musiała zrezygnować z pracy żeby zająć się wychowywaniem dzieci (przyszłych obywateli Stalowej Woli- pracujących w tymże mieście) i prowadzeniem domu to już jej się nie należy??? To już można ją z buta potraktować?! Fakt, zawsze można wrócić do pracy smiech2 - nie w tym kraju. Kobietom po 40tym roku życia trudno jest znaleźć prace, a do urzędu pracy (z małej litery bo tak według mnie powinno się to pisać) chodzi się tylko podpisywać i podpisywać i podpisywać... i co ma z tego podpisywania dzisiaj? Kilometrów tylko nabiła jakby nie miała co robić. A teraz nic jej sie nie należy. Chory system!!!

~@@@

Zapłacili to mają artykuł. To proste.
Skąd mieli pieniądze?
Z naszej kieszeni. Przecież nie z nieba.

~uwaga

Identyczny jest na stalowka net