Będzie plac zabaw dla niepełnosprawnych

Image

Wszystkie dzieciaki uwielbiają place zabaw, ale nie wszystkie mogą z nich korzystać. Osoby, z różnymi niepełnosprawnościami często mogły tylko pomarzyć np. o huśtaniu się…

Każdy, kto ma dziecko wie jak ważne dla niego jest korzystanie z placu zabaw. Dzieciaki kochają huśtać się, wspinać po drabinkach, siedzieć w piaskownicy i rozmawiać z rówieśnikami. Każdego młodego człowieka rozpiera energia. Co jednak w sytuacji, gdy dziecko nie jest w pełni sprawne fizycznie, gdy nie może samo podbiec i usiąść na huśtawce, by zobaczyć świat z innej perspektywy? Nie zawsze osoba na wózku może zostać przeniesiona na karuzelę, bo mogłaby się zsunąć i upaść, nie zawsze ktoś dorosły ma na tyle siły, by niepełnosprawnego posadzić w huśtawce.

Place zabaw dla niepełnosprawnych zapewniają bezpieczeństwo oraz radość dzieci podczas zabawy. Z huśtawek można korzystać np. wjeżdżając nań wózkiem inwalidzkim. Również inne zabawki są przystosowane do osób mniej sprawnych ruchowo. Ileż radości jest w samodzielnej zabawie wie tylko osoba opiekująca się niepełnosprawnymi. Każdy przecież młody człowiek chce zdobywać świat samodzielnie, bez pomocy. Na placach zabawa dla osób niepełnosprawnych wybrane zestawy są przystosowane do korzystania przez osoby poruszające się na wózkach. Specjalnie skonstruowane zabawki pozwalają na tworzenie miejsc zabaw dla osób bardzo często pomijanych przy tego typu inwestycjach. Stalowa Wola, jako nieliczne miasto na Podkarpaciu będzie mieć taki plac zabaw. Nasze niepełnosprawne dzieciaki będą miały gdzie się bawić.

- W przyszłym roku będziemy realizować w powiecie taki wniosek przy Zespole Szkół nr 6 Specjalnych. Powstanie tam ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci, przystosowany dla osób z pewnymi niepełnosprawnościami- mówi radna Elżbieta Kulpa.

Pierwszy taki plac zabaw na Podkarpaciu powstał w październiku 2012 roku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Przemyślu.

Place zabaw dla niepełnosprawnych muszą spełniać restrykcyjne normy. Przede wszystkim ich jakość wykonania powinna być na najwyższym poziomie. Muszą to być miejsca bezpieczne i trwałe, ale skonstruowane tak, by dzieci z niepełnosprawnością ruchową mogły z nich swobodnie korzystać. Powinny być więc wyposażone w dodatkowe uchwyty umożliwiające łatwe przemieszczanie się. Huśtawki, drabinki i inne urządzenia nie mogą być zbyt wysokie, żeby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa. Integracyjne place zabaw, z których mogą korzystać równocześnie dzieci sprawne i niepełnosprawne to znakomita forma integracji, to też motywacja do podejmowania pewnych wyzwań, to lepszy rozwój i pewna forma rehabilitacji dla niepełnosprawnych, a lekcja tolerancji i otwarcia się na drugiego człowieka dla pełnosprawnych.

- To ważna informacja- mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Sibiga-bo szczególną troską powinny zawsze być objęte osoby, które są w swoim życiu dotknięte jakimiś niepełnosprawnościami i to poziom samorządu między innymi wynika z tego, jak my jesteśmy w stanie zając się tymi osobami.

Plac zabaw przystosowany do osób niepełnosprawnych powstanie w 2016 roku.

[AB]


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~matka

Świetny pomysł! Tylko mam obawy, że taki ogólnodostępny plac zabaw stanie się wkrótce siedzibą rozwydrzonej młodzieży po imprezie, tak jak to się stało z Ogrodem Jordanowskim. Przykre to, ale jakże prawdziwe. Nie ma wśród nas tolerancji i poszanowania dla innych, niepełnosprawnych też, niestety.

~nnn

dobry pomysł

~abc

nie badz taki figo fago bo w kazdej chwili mozesz zostac osoba niepelnosprawna i wtedy dolaczysz jak to piszesz do "Elektoratu PiS". Skandaliczny jest twoj wpis!!!

~Figo

Elektorat PiS będzie miał się wreszcie gdzie pobawić, zamiast wypisywać głupoty na forum.