Złożyli ślubowanie na sztandar szkoły
W ZSP Nr 2 im. T. Kościuszki odbyła się uroczysta przysięga klasy I LO o profilu edukacji wojskowej i ślubowanie klas pierwszych Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
Wzorem minionych lat uroczystość odbyła się przed budynkiem szkoły, przed pomnikiem patrona Tadeusza Kościuszki. Wydarzenie to zgromadziło m.in. społeczność szkolną, rodziców uczniów, władze powiatowe, przedstawicieli służb mundurowych.
- Drodzy uczniowie klas pierwszych. Za chwilę złożycie uroczyste przyrzeczenie wierności tym wartościom, które zawsze były w tej szkole cenione i szanowane. Przyrzekać, a zwłaszcza przyrzekać publicznie, znaczy nadać swoim słowom rangę zobowiązania, którego wypełnienie jest sprawą honoru, a honor to cnota ludzi wielkich, takich jak patron szkoły i powinna być szczególną cechą każdego obywatela- mówił podczas uroczystości Włodzimierz Smutek, dyrektor szkoły.
Uczniowie wypowiedzieli słowa uroczystego przyrzeczenia tak, jak zrobił to Tadeusz Kościuszko 24 marca 1794 roku na krakowskim rynku. Klasy pierwsze ślubowały wierność ideałom, o które walczył patron szkoły. Obiecano też kierować się szacunkiem i miłością do każdego człowieka.
Dziś przyrzekano strzec wielkiego dziedzictwa Polski, być wiernym tradycjom naszego narodu oraz systematycznie pogłębiać wiedzę i umiejętności praktyczne, by stać się uczciwym człowiekiem, sumiennym pracownikiem i dobrymi obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej.
- Przyrzekamy szanować sztandar szkoły i dbać o jej dobre imię, godnie wypełniać obywatelskie powinności, a także być wiernym tradycjom kościuszkowskim, przestrzegać kodeksu ucznia klasy wojskowej, rzetelnie wywiązywać się ze swoich powinności uczniowskich oraz godnie reprezentować szkołę w środowisku. Tak mi dopomóż Bóg- te słowa usłyszeli obecni na placu szkolnym.
Starosta stalowowolski pogratulował uczniom, którzy złożyli przysięgę oraz podziękował nauczycielom za krzewienie patriotyzmu wśród młodych ludzi.
- Jestem pod wrażeniem uroczystości, której byliśmy świadkiem. To świadczy to tym, że nasza młodzież jest pięknie kształtowana i pięknie przygotowywana do życia dorosłego. Bycie patriotą to jest nasz obowiązek, ale również nasza powinność- mówił Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.
Szkoła otrzymała kamień z wapienia jurajskiego, który pochodzi z domu Tadeusza Kościuszki ze Szwajcarii. Podczas uroczystości został on złożony pod stalowowolskim pomnikiem patrona szkoły. Symbolicznego aktu złożenia dokonała prezes Stowarzyszenia Oświatowego Przyjaciół Szkoły Kościuszkowskiej w Stalowej Woli Longina Ordon wraz z reprezentacją uczniów oraz z zaproszonymi gośćmi.
Uroczystości zakończyła defilada uczniów z klas wojskowych.
MP
Komentarze
Jaka Kościuszkowska? Toż to przebierańcy! W Budowlance zbierano pieniądze na awanturników z banderomajdanu, którzy swoimi rozróbami wynieśli do władzy ludzi, którzy gdy doszli do władzy oficjalną uchwałą parlamentu i prezydenta uznali ludobójców, nazioli z UPA za bohaterów narodowych Ukrainy.
Prawdziwi Kościuszkowcy bili hitlerowców, bili banderowców z UPA w Bieszczadach. A ci w Budowlance to pic na wodę fotomontaż. Dyrekcja Budowlanki za tę zbiórkę pieniędzy na awanturników z banderomajdanu powinna na kolanach zasuwać z pielgrzymką pokutną na Wołyń na groby polskich męczenników bestialsko zakatowanych przez obecnych "bohaterów narodowych" pomajdanowej Ukrainy.
nhfggfnfgnfg
Wykształcenie o profilu wojskowym, może się przydać, pod warunkiem że będzie zawierało informacje praktyczne. Np:
1. - Pękła mi w karabinie sprężyna urządzenia powrotnego. Co robić ?
- Jeżeli masz lutownicę, można zlutować.
2. - Czy jak pojadę pod Donieck i znajdę naboje do rosyjskiego AK-74, to mogę nimi załadować mojego "Beryla" ?
- Nie. Opór sprężyny urządzenia powrotnego w "Berylu" dostosowany jest do amunicji kaliber 5,56 x 45 mm. Jeżeli załadujesz nabój kaliber 5,45 x 39 mm, to karabin przypuszczalnie wystrzeli ale się nie przeładuje. Każdy kolejny nabój kaliber 5,45 mm musiałby być ładowany osobno wprost do komory nabojowej.
Złota Kościuszkowska!
do wafla
ta szkoła przebiła już dno i się topi
Klasy mundurowe w jakiejkolwiek szkole ponadgimnazjalnej to idiotyczny pomysł. Wymuszający na rodzicach kupno mundurów , no ale kiedyś były fartuszki szkolne i tarcze, które obowiązkowo należało nosić. Nikt po tej szkole nie znajdzie pracy w wojsku, policji czy straży pożarnej. Do instytucji tych prowadzony jest nabór na odrębnych zasadach. Jedyny plus tego wszystkiego to może większe zdyscyplinowanie młodzieży, zainteresowanie historią, rozwój fizyczny.
Ładne zdjęcia
Obserwator dczep się od basenu. dziś mielismy super impreze. kolejny raz cala sZkola spiewała piosenki wojskowe. super nauczyciele z pod basenu przygotowali karaoke.
Extra ekipa, i szkoła, i goście. Dobra impreza. Tak trzymać!
Super . widać szkoła się rozwija.W porównaniu z Wami ZSP1 wysiada.
Macie super Dyra bo to pod basenem to miernota
Wow..