Biblioteka KUL już na Popiełuszki
W środę, w budynku Biblioteki Międzyuczelnianej, oficjalnie została otwarta Biblioteka Wydziału Zamiejscowego KUL. Księgozbiór został poszerzony o publikacje potrzebne studentom technicznym.
Bogaty księgozbiór
Przenosiny całego księgozbioru biblioteki (składającego się z 50 tys. woluminów, podręczników, prac naukowych, około 9 tys. prac magisterskich i licencjackich i podobnej liczby czasopism) były dość trudnym przedsięwzięciem logistycznym. Wszystko to trwało kilka miesięcy, podczas których biblioteka funkcjonowała, a jej pracownicy wypożyczali publikacje studentom.
- Biblioteka Wydziału Zamiejscowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jest przystosowana do kierunków, które są prowadzone tutaj, u nas, w Stalowej Woli. Zamierzamy połączyć tą bibliotekę również z zasobami biblioteki KUL-u w Lublinie i wówczas będzie można korzystać z obu połączonych zasobów bibliotek, zamawiając książki i odbierając je w bibliotece. To pozwoli studentom na poszerzenie bazy- mówi Ryszard Sęczyk, kierownik Zespołu Projektowego ds. Funduszy Unijnych w Urzędzie Miasta.
Jak podkreśla Ryszard Sęczyk przy okazji przenosin zadbano o to, aby w ramach projektu unijnego zostały zamówione nowe publikacje. Rektor lubelskiej uczelni ks. Antoni Dębiński zapewnił w środę, że biblioteka będzie doposażona pod kątem kierunków.
- Chcemy być obecni w Stalowej Woli, również przez bibliotekę. Oczywiście to jest projekt miejski, jest to budynek miejski. My korzystamy z możliwości i życzliwości ulokowania w lepszym miejscu, bardziej także dostępnym dla mieszkańców. Chcemy uczestniczyć we wszystkich pracach na rzecz: raz- stabilizacji tej biblioteki, dwa- poszerzania księgozbioru- mówił w środę ks. Antoni Dębiński, rektor KUL.
Wypożyczanie książek
Obecnie Biblioteka Wydziału Zamiejscowego KUL nie korzysta jeszcze z nowego programu katalogowego (VTLS), takiego samego jaki jest w Lublinie. Dzięki niemu student będzie mógł samodzielnie wypożyczać książki, rezerwować publikacje przez Internet itp. Póki co, w bibliotece nie ma wolnego dostępu do książek, obsługują klienta zajmują się bibliotekarze. Pośredniczą w kontakcie między książką a czytelnikiem.
- Na razie wypożyczenia odbywają się na dokładnie takiej samej zasadzie, jakiej były w tamtej bibliotece, czyli na zasadzie wypisywania rewersu na książkę. My odnotowujemy wypożyczenie w wypożyczalni komputerowej- mówi Małgorzata Gędek, kierownik Biblioteki KUL.
Obecny na uroczystości otwarcia nowej biblioteki prezydent miasta podkreślił, że przed nowym samorządem pojawiło się zadanie dotyczące skutecznej realizacji projektu związanego z jak najlepszym wykorzystaniem Biblioteki Międzyuczelnianej. Lucjusz Nadbereżny chciałby, by budynek służył nie tylko uczelni, studentom, ale również był wykorzystywany do szerzenia popularyzacji czytelnictwa wśród mieszkańców miasta i by odbywały się w nim wydarzenia kulturalne.
- Odkąd rozpocząłem swoją pracę na rzecz samorządu robiliśmy wszystko, by do budynku mogła wprowadzić się biblioteka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i mimo wcześniejszych niepokoi, to stało się faktem w tak krótkim czasie- mówi Lucjusz Nadbereżny.
Rekrutacja trwa
W roku akademickim 2015/2016 KUL w Stalowej Woli oferuje siedem różnorodnych kierunków studiów, w tym prowadzone są studia I-go stopnia w systemie stacjonarnym na kierunkach technicznych: inżynieria materiałowa i inżynieria środowiska. Rekrutacja trwa do 30 września. Obecnie na wszystkich kierunkach przyjęto ponad 300 studentów, w dalszym ciągu można się jednak rejestrować.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Stalowej Woli zapewnia najwyższą jakość kształcenie na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie. W ramach pomocy materialnej student może ubiegać się między innymi o stypendium socjalne, stypendium rektora dla najlepszych studentów, stypendium ministra za wybitne osiągnięcia oraz dodatkowe stypendium motywacyjne ufundowane przez Prezydenta Stalowej Woli w wysokości 300 zł/mc (na pierwszym roku otrzymują je wszyscy studenci, niezależnie od wyników w nauce).
Komentarze
Czy nikt nie zauważył, że na czwartym zjęciu od dołu siedzi Maliusz (sic) Potasz - dylektol (sic) KEN. Panie Mariuszu, niech pan przestanie uczestniczyć we wszystkich spotkaniach, na które pana zapraszają, niech się pan wreszcie zajmie swoją szkołą, która z roku na rok spada w rankingach.
Ciekawe dlaczego potem zatrudniaja po KUL tylko wybranych a na pozostałych stolkach emeryci. Panie Nadbereżny może spojrzysz na wykształcenie osób z bezrobocia to zobaczysz jaką masz sytuację w mieście, a nie czeka Pan że się powywieszają bo nie chce Pan im nawet czasu poświęcić.
Ostanio przeczytałem w "Sztafecie , ze gdyby nie Lucjusz Nadbereżny i Weber stalowowolskie wyroby hsw skazaneby były tylko na strzelanie podczas rezurekcji na Wielkanoc. Otóż te dwa wredne typy wszędzie wsadzają swoje łby aby się pokazać. Pojechali specjalnie na targo mspo kielce, nie wiem po co aby się ściskać i całować oraz zjeść obiad z prezydentem Dudą, o produkcji wojskowej nie mają pojęcia. W miescie nie widać żadnych inwestycji, nie licząc "największych" przenośnych łaźni letnich i paru rurek wbitych do piasku w parku za szkołą muzyczną. Nie ma pieniędz z budżetu miasta na inwestycje natomiast są na kampanie najpierw prezydenta Dudy, a teraz do parlamenu pana Rafała Webera. Teraz jeździ z cyrkiem objazdowym po mieście, nic nie robi rozmawia o dupie matynie, a sam Nadbereżny i Weber grubą kase trzepią z budżetu miasta. Dla Webera specjalnie utworzono moiejsce pracy w Tarnobrzeskim Wordzie z-cy durektora, jedyne takie stanowisko w Polsce w struktirach Wordu, nic nie robi a 10000zł bierze, ot i to cała prawda o pisie.
A byłego Prezydenta zaproszono?