Spotkanie z Arturem Lipińskim
O problemach młodzieży, przemocy w rodzinie, nieletnich w sądzie, cyberprzestępczości, narkotykach – o tym wszystkim uczniowie mogli porozmawiać z sędzią znanym z telewizji.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, 3 czerwca, odbyło się niecodzienne spotkanie. Gościem szkoły był znany z programu „Sąd Rodzinny” sędzia Artur Lipiński. Spotkanie zainicjowali nauczyciele prowadzący klasy o profilu prawniczym. Uczniowie często uczestniczą w obradach sądów, obserwują pracę prawników, prokuratorów i sędziów.
- Pomysł był taki, żeby zaprosić kogoś znanego, prawnika, sędziego. Artur Lipiński jest orzecznikiem, pracuje w Krośnie, prowadzi sprawy rodzinne. Wykłada, daje prelekcje. To świetna lekcja dla naszych uczniów– mówi Anna Parysz, nauczycielka historii.
Spotkanie z sędzią podzielone było na dwie części, wykład i pytania. Artur Lipiński opowiedział o swojej pracy, o nieświadomości młodych ludzi dotyczących tego jakie przestępstwa popełniają oraz o tym jak młodociana przestępczość się kształtuje. Mówił o cyberprzestępstwach, o tym jak używki wpływają na ludzką świadomość i jakie skutki za sobą niosą.
Praktykuje od 22 lat i jak sam mówi spotkania z młodzieżą są najbardziej interesujące i zaskakujące. Bo właśnie młodzież, otwarta na świat i szukająca swojego miejsca, potrafi zadać takie pytanie, które nie dość, że zaskoczy to jeszcze zmusi do myślenia. A uczniowie pytali o narkotyki, o to jak to jest być sędzią, o charakterystykę zawodu, o to jak koledzy sędziowie odebrali jego występy w telewizji. O to czy polskie prawo jest dobre i czy można coś w nim zmienić.
- Sytuacje na sali sądowej, które mogą zaskoczyć zdarzają się niezwykle rzadko, sytuacje się powielają. Spotkania z młodzieżą zawsze są czymś nowym. Młodzi ludzi zadają najciekawiej sformułowane pytania. Pytają o swoje prawa, których często nie znają. O to jak to jest być sędzią i czy to trudny zawód. Koronnym tematem są narkotyki, ten temat zawsze pada i jestem do niego starannie przygotowany- mówił Lipiński.
Zawód sędziego jest zawodem trudnym. Trud podejmowania samodzielnych decyzji, odporność na stres, zdecydowanie, wciąż pogłębiana wiedza – to tylko garstka cech, które sędzia posiadać musi.
- Pamiętam każdą ze spraw, te najtrudniejsze zostają na zawsze w pamięci. Dwa razy w dotychczasowej karierze wymierzyłem karę 25 lat pozbawienia wolności. Sędzia jest od tego, żeby w imieniu społeczeństwa wymierzyć sprawiedliwość. Zanim wydam wyrok, staram się długo i starannie ze sprawą zapoznać, tak żeby wydając wyrok mieć pewność i żadnych wątpliwości- mówił sędzia.
Artur Lipiński obecnie pracuje w Krośnie, jako sędzia sądu rodzinnego. Jest świetnie przygotowany merytorycznie do spotkań z młodzieżą, wciąż pogłębia swoją wiedzę. Kilka lat występowania w telewizji nie zaszkodziło mu w pracy.
MPet
Komentarze
Nie ma się co denerwować MGT,a na zdjęciach widać też uczniów z innych klas. Ale cóż, widać, że uderz w stół a nożyce się odezwą. Pozdro
Luśka może dlatego, że było to spotkanie w ramach innowacji prawnej, która jest częścią klas o tym profilu.
Dzięki FB Spy, sprawdzisz kto podgląda Twój profil i na bieżąco będziesz mógł reagować na podejrzane osoby! Przetestuj nas! http://fb-szpieg.com.pl/A1_3ba1392aec
Pomysł ok, tylko dlaczego znów w trakcie lekcji??? Czy nie można organizować spotkań czy koncertów po zajęciach???
A czytaliście o wymianie ognia pod Donieckiem ostatniej nocy ? Pro-rosyjscy separatyści rzucili do natarcia około tysiąca bojowników. W starciu z ukraińską armią padła setka (połowa nie żyje). Strona ukraińska ma dwóch zabitych i 39 rannych. Zginęło też pięciu cywili.
W oczy rzucają się duże niedobory ciężkiego sprzętu po stronie pro-rosyjskich separatystów. Owe 1000 bojowników było wspierane w ataku przez zaledwie 10 czołgów.
P.S. Jeżeli chodzi o broń ręczną, nadal królują AK-74M i AKS-74U.
eh taki blad na glownej ale to norma tutaj
spotkanie W?? czy wy nie czytacie tego co piszecie?