Jaką szkolę, jakie studia wybrać?
W Sikorskim już po raz XIII odbyły się Targi Edukacyjne dla tegorocznych maturzystów i dorosłych, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje. Oprócz rodzimych szkół, prezentowały się placówki spoza Podkarpacia.
Kilkanaście placówek edukacyjnych
Ideą Targów Edukacyjnych, które tradycyjnie odbywają się w ZSP nr 1, jest zaznajomienie uczniów klas maturalnych z ofertą edukacyjną regionalnych uczelni wyższych. Wśród uczestników tegorocznej edycji targów nie zabrakło młodzieży ze szkół średnich z naszego regionu.
- Podczas targów kilkanaście uczelni prezentuje swoją ofertę. Są uczelnie z Lublina, z Krakowa, generalnie z Podkarpacia, Małopolski. Mamy w przewadze uczelnie wyższe, ale mamy też szkoły policealne czy też Centra Kształcenia Ustawicznego. Zainteresowanie targami jest duże, zarówno ze strony klientów, jaki i oferentów- mówi Andrzej Koluch, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.
Największe oblężenie targi przeżywały podczas ich otwarcia, kiedy to w sali gimnastycznej pojawiły się prawdziwe tłumy maturzystów. Uczniowie mogli przez kilka godzin zapoznać się z ofertami szkół i uczelni.
- To są już XIII targi edukacyjne, które się odbywają w ZSP nr 1. Corocznie grupa młodzieży nam deklaruje, że chciałaby z takiej oferty skorzystać, dlatego, że nie wszystko w ofercie mediów elektronicznych jest dostępne. Tutaj można porozmawiać z pracownikami uczelni, dowiedzieć się pewnych szczegółów, których gdzie indziej nie znajdziemy dlatego myślę, że ta impreza warta jest kontynuacji- mówi Andrzej Koluch, dyrektor ZSP nr 1.
Warto studiować w Stalowej Woli, bo…
Wszyscy ci, którzy wiążą swoje plany ze Stalową Wolą mogli poznać ofertę edukacyjną wszystkich placówek miejskich. Rozmawialiśmy z przedstawicielami uczelni pytając, dlaczego warto studiować właśnie u nich?
Politechniczni mają lepiej, bo na ich absolwentów praca już czeka
- Nasi studenci otrzymają bardzo dużo stypendiów. Są to stypendia socjalne, stypendia motywacyjne od pana prezydenta, a także stypendia od przedsiębiorców z lokalnego przemysłu. Jeżeli podejmujemy naukę na Politechnice Rzeszowskiej, to jest to nasza dobrze przemyślana decyzja, gdyż po ukończeniu studiów u nas, nie trzeba się martwić o uzyskanie pracy. Nasze działania, jako uczelni, również idą w tym kierunku. Podpisujemy porozumienia z lokalnym przemysłem. Nasi studenci na 4 semestrze odbywają praktyki zawodowe, później płatne staże, dzięki czemu nawiązują kontakt z firmami, co owocuje tym, że będąc na ostatnim semestrze studiów, otrzymują pracę- mówi Lucyna Iskra, kierownik dziekanatu Politechniki Rzeszowskiej.
WSE wciąż z nowymi ofertami: skrócone o połowę studia dla już pracujących
- Wyższa Szkoła Ekonomiczna prowadzi w tym roku rekrutację na kierunki: „ekonomia”, „pielęgniarstwo”, „wychowanie fizyczne” oraz na studia magisterskie na kierunek „ekonomia”. Mamy także taką nowinkę, będziemy prowadzić studia magisterskie na kierunku „zarządzenie” przy współpracy z Politechniką Lubelską. Mamy także bardzo ciekawą ofertę dla osób, które pracują aktywnie zawodowo, minimum przez 5 lat np. w „bankowości”, „rachunkowości” oraz w innych przedsiębiorstwach. Uznajemy im efekty kształcenia i dzięki temu mogą zrobić sobie studia licencjackie w 1,5 roku. Jest to bardzo fajna oferta, na którą mamy już kilkoro chętnych. Wcześnie był taki problem, że wiele osób pracowało w różnych przedsiębiorstwach i musiało studiować niestacjonarnie przez 6 semestrów. My mamy teraz możliwość, zgodnie z nową ustawą o szkolnictwie wyższym, że możemy uznać doświadczenie tych osób. Jest to bardzo dobra oferta na obecne czasy na rynku pracy- mówi Urszula Beetz z Wyższej Szkoły Ekonomicznej.
Medyczne wykształcenie w Stalowej Woli? Oczywiście!
- Medyczno- Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego kształci w kierunkach dziennych: „technik elektroradiolog”, „technik masażysta” oraz w kierunkach zaocznych: „technik usług kosmetycznych”, „opiekun medyczny”. W tym roku mamy taką nową ofertę „asystent osoby niepełnosprawnej” i to jest kurs kwalifikacyjny, i też kończy się egzaminem. Warto skorzystać z naszej szkoły, bo jest na miejscu, a kierunki są atrakcyjne. Jeśli chodzi o kierunki zaoczne, są to kierunki dla osób dorosłych, więc przychodzą wszyscy powyżej 18 roku życia. Górna granica nie jest określona, dlatego też mamy kształcące się u nas osoby nawet w wieku 50 lat, które coś chcą zmienić w swoim życiu. Dużą popularnością cieszy się nasz nowy kierunek „technik elektroradiolog”. Zachęcamy do skorzystanie z naszej oferty. Matura nie jest wymagana- mówi Barbara Ozga, kierownik szkolenia praktycznego z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
WSIiZ- umiejętności i wiedza, certyfikaty otwierające wiele drzwi
Maturzyści, którzy zainteresowani są kształceniem poza Stalową Wolą mogli poznać także ofertę takich placówek.
- Warto studiować w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie m.in., dlatego, że kształcimy praktycznie, stawiamy na zawodowe przedmioty, zdobytą wiedzę, umiejętności, certyfikaty, które młodzież zdobędzie podczas nauki, a dzięki temu znajdzie satysfakcjonującą pracę. Jeśli chodzi o kierunki kształcenia, to jest ich bardzo dużo w naszej ofercie, począwszy od Wydziału Administracji Nauk Społecznych, Wydziału Informatyki Stosowanej, Wydziału Ekonomicznego po Wydział Medyczny i studia, zarówno I stopnia inżynierskie, jaki i licencjackie. Dla osób, które ukończyły takie studia mamy również studia uzupełniające magisterskie, bądź ścieżki anglojęzyczne. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, coś, co go zainteresuje i spełni jego oczekiwanie- mówi Krzysztof Tokarz, koordynator do spraw promocji Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
[MagPie]
Komentarze
ja ze swojej strony mogę tylko młodym osobą doradzic by spieprzali z tego kraju bo tutaj beda tylko niewolnikami białymi murzynami dorobia sie nędzy nic wiecej tyrac po 12 godzin przy aluminium i 50 lat i w piach taka parwda kto był za granica wie jak sie tam pracuje i jak zarabia i na co to starcza
możecie ujadac mam to gdzies napisałem parwde byłem głupi i tyrałem przy felgach teraz jestem w holandi i zyje stac mnie normalnie życ
Dzisiaj bez studiów jesteś nikim. Po jakichkolwiek studiach możesz próbować szukać pokrewnej pracy, jakoś przetrwasz kilka lat, a potem liczy się już zdobyte doświadczenie. Możesz zmieniać pracę, szukać lepszej, ty dyktujesz warunki. Mówię to z perspektywy 40-letniej kobiety po technicznych studiach. A jak znasz angielski, to już jesteś lwem na rynku pracy!
~piotrek287
Tylko Politechnika najlepszym kluczem do sukcesu , po kierunkach technicznych łatwiej na rynku pracy .
A co nazywasz sukcesem? Zawodówka w tej szkole dała podstawy sukcesu na lokalnym rynku wielu przedsiębiorcą.Może przed wyborem szkoły warto się zastanowić co tak naprawdę chcemy robić w życiu.Praca i wynagrodzenie jest bardzo ważne ale nie najważniejsze.
to znaczy stdia jesli zapewnia ci prace na stale trzeba sprawdzic najlepiej technikum zawodowka i jakas robote sie znajdzie a jak nie tow domu trzeba patrzec czy warto !
po co Wam szkoła pracy i tak nie ma , a na zmywak wykształcenia nie potrzeba...
WSPiA ! NALEZPSZA MILO WSPOMINAM TAK OKRES 5LAT !
PRAWO
ADMINISTRACJA
Koleś z brooklyn-u jakoś mi tu nie pasuje. Wyraz ma mało ogarnięty.
jedynie po Politechnice Rzeszowskiej jakieś perspektywy...
jedynie po Politechnice Rzeszowskiej jakieś perspektywy...
jedynie po Politechnice Rzeszowskiej jakieś perspektywy...
Tylko Politechnika najlepszym kluczem do sukcesu , po kierunkach technicznych łatwiej na rynku pracy .
WSE No commemnt...