Mieć zielone pojęcie
Koło Łowieckie „Darz Bór” z siedzibą w Stalowej Woli, jest laureatem konkursu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) 2014. Należy nadmienić, iż Koło „Darz Bór” było jedyną organizacją zrzeszającą myśliwych w Polsce, która otrzymała wsparcie finansowe na wdrożenie autorskiego pomysłu na projekt pn. "Mieć zielone pojęcie" - czyli edukacja społeczna na rzecz zrównoważonego rozwoju. Na w/w konkurs wnioski złożyło łącznie ponad 4 tys. organizacji pozarządowych z całego kraju.
Projekt, na który Koło otrzymało wsparcie finansowe na poziomie ponad 33 tys. PLN, realizowany jest w okresie od sierpnia do grudnia 2014 r. Niniejsze zadanie publiczne podjęte przez Koło „Darz Bór” Stalowa Wola zakłada oddziaływanie edukacyjno-obywatelskie na społeczność dziecięco-młodzieżową i osób dorosłych 5-ciu sołectw wiejskiej gminy Zaleszany pow. stalowowolski, woj. podkarpackie (Zbydniów, Kotowa Wola, Majdan Zbydniowski, Wólka Turebska oraz Dzierdziówka) w obszarze ekologii i dbałości o stan środowiska naturalnego oraz popularyzacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. W ramach realizacji projektu edukacja przyrodniczo-ekologiczna zostanie poparta czynnymi postawami praktycznych działań na rzecz ochrony i dbałości o stan środowiska naturalnego a także poznania zasobów naturalnych regionu w celu ich promocji.
Bezpośrednio działania projektu kierowane są do dzieci i młodzieży z w/w sołectw (około 370-ciu dzieci i młodzieży). Z pomocą tej grupy społecznej nastąpi pośrednie oddziaływanie na rzecz wszystkich mieszkańców w/w obszaru (około 4 tys. osób). Instrumentem działań są powołane i wdrożone do czynnych działań Koła Miłośników Przyrody (Koła zlokalizowane będą w 3 szkołach podstawowych: Publicznej Szkole Podstawowej im. Rodziny Horodyńskich w Zbydniowie, Szkole Podstawowej w Majdanie Zbydniowskim oraz Szkole Podstawowej w Kotowej Woli zaś grupa wolontariatu zrzeszona jest w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Zbydniowie . Ich powstanie i początkowa działalność będzie zainicjowana przez projekt, zaś w założeniach ich dalsze funkcjonowanie będzie kontynuowane również po zakończeniu projektu. Koła funkcjonują w oparciu o system wsparcia specjalnie przeszkolonych i przygotowanych do pracy z dziećmi i młodzieżą Animatorów powołanych z pośród członków Koła „Darz Bór” Stalowa Wola, nauczycieli szkół oraz utworzonej sekcji wolontariatu.
Koła zrzeszają dzieci i młodzież. Cel działań Kół zakłada interaktywny model edukacji i ożywienia obywatelskiego lokalnej społeczności na rzecz popularyzacji ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Narzędziami wykorzystywanymi w tak funkcjonującym modelu są m.in.: przeprowadzone w ramach projektu konkursy na Eko-fotografię i Eko-plakat oraz quiz z wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, prelekcje (podczas edukacyjnych wizyt studyjnych w Roztoczańskim Parku Narodowym, Nadleśnictwie Rozwadów, lokalnym Zakładzie Komunalnym oraz podczas szkoleń w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lasach Janowskich (woj. lubelskie), akcja „Stop dzikim wysypiskom śmieci” - oznaczanie dzikich wysypisk śmieci na obszarze sołectw i zarazem obwodu łowieckiego Koła, tworzenie lokalnych map naturalnych zasobów, kampanie edukacyjno-informacyjne prowadzone przez dzieci i młodzieży na rzecz reszty społeczności pn. „My już wiemy i Wam o tym opowiemy”, wspólne akcje nasadzania drzewek pn. „Zielone płuca mej wsi”, warsztaty artystyczno recyklingowe dla dzieci z wykorzystaniem odpadów, wydawnictwa, akcja „Lisie nory”- czyli wycieczki myśliwych z dziećmi i młodzieżą po okolicy i penetracja wałów przeciwpowodziowych pod kątem kontroli ich stanu, etc.
W ramach dotychczasowo zrealizowanych zadań projektu w miesiącu wrześniu i październiku bieżącego roku Koło Darz Bór było organizatorem dwóch edukacyjnych wizyt studyjnych. Uczestnikami wizyt były dzieci i młodzież gimnazjalna ze szkół z miejscowości Kotowa Wola, Zbydniów oraz Majdan Zbydniowski (woj. podkarpackie), objętych partnerską inicjatywą Koła.
Pierwsza z wizyt odbyła się w Janowie Lubelskim (woj. lubelskie). Przedmiotem dwu-dniowego wyjazdu edukacyjnego było szkolenie z obszaru wolontariatu ekologicznego, adresowane do 12-stu gimnazjalistów i 4 nauczycieli. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasów Janowskich, prowadzonym przez Lasy Państwowe. Dzięki doborowi lokalizacji miejsca wizyty uczestnicy szkolenia po zajęciach mieli możliwość odwiedzić przyrodnicze ścieżki edukacyjne w Kompleksie Promocyjnym (obszar rezerwatów przyrody), gdzie pod okiem myśliwych z Koła Darz Bór poznawali zasoby naturalne środowiska leśnego. Urozmaiceniem pobytu była zorganizowana przez gospodarzy przejażdżka specjalnym autem terenowym po okolicy wraz z prelekcją przewodnika. Dodatkowo uczestnicy wyjazdu mieli możliwość odwiedzić izbę regionalno-przyrodniczą z ciekawą ekspozycją dot. zasobów kultury i przyrody obrębu Lasów Janowskich. Nie obyło się również bez ogniska i gawędzenia o kniei leśnej i przygodach, jakich doświadczyli w niej obecni myśliwi.
Druga z wizyt (jednodniowa) odbyła się w Roztoczańskim Parku Narodowym (woj. lubelskie). Miejscem docelowym wizyty była miejscowość Zwierzyniec, gdzie zlokalizowane jest Muzeum Przyrody oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. W tej wizycie udział wzięło łącznie 42 uczniów z w/w szkół podstawowych i gimnazjum. W ramach wizyty uczniowie wraz z myśliwymi i nauczycielami zapoznali się z ekspozycją Muzeum, obejrzeli zaprezentowany film dot. zasobów kulturalno-przyrodniczych Roztocza, a także wraz z przewodnikiem odwiedzili innowacyjną wystawę przyrodniczą, prezentującą środowisko naturalne i okazy fauny i flory Roztoczańskiego Parku Narodowego. W dalszym etapie wizyty grupa przeszła przez teren Parku specjalną ścieżką edukacyjną pn. Bukową Góra. Po drodze uczestnicy podziwiali zasoby drzewostanu jodłowego i bukowego, niezmienione od setek lat.
Z uwagi na fakt pozyskania środków finansowych przez Koło z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, wizyty studyjne były całkowicie wolne od opłat ze strony ich uczestników. Otwartości Koła Darz Bór Stalowa Wola na działania społeczno-edukacyjne z udziałem zewnętrznych źródeł ich finansowania, stanowi priorytet w dalszym rozwoju tej organizacji społecznej, dlatego też Koło to w niedługim czasie przemianuje się w swej nazwie na Koło Łowieckie Darz Bór Zbydniów (organizacja wiejska), co z kolei ułatwi Kołu dalsze pozyskiwanie środków pomocowych na podobne inicjatywy i pozwoli zacisnąć współpracę z Gminami, na których prowadzi swą gospodarkę łowiecką i działania społeczne.
Dzięki tej inicjatywie dokonuje się bez wątpienia zmiana mentalności społecznej w postrzeganiu zrzeszenia myśliwych, jako ludzi otwartych na potrzeby i problemy społeczne, którzy widzą nie tylko korzyści z realizacji własnych pasji, lecz również dostrzegają głęboką potrzebę edukacji ekologiczno-przyrodniczej (szczególnie młodych pokoleń), dzięki której sukcesywnie postępuje proces poprawy stanu środowiska naturalnego, w którym przecież wszyscy wspólnie przebywamy, żyjemy i żyć będziemy.
Warto również dostrzec fakt, że Koło „Darz Bór” Stalowa Wola, to Koło otwarte na działania społeczne i misję wspierania rozwoju lokalnego w obszarach przyrodniczo-ekologicznych. Przejawy aktywności społecznej, jakiej dowodem jest niniejszy projekt powodują, że organizacja ta robi „krok w przód” łamiąc stereotypy dotyczące postrzegania myśliwych, jako osób skupionych jedynie na gospodarce łowieckiej i pozyskiwaniu zwierzyny łownej. Stąd warto zadbać o wymiar upowszechniania takich inicjatyw podejmowanych przez myśliwych na rzecz mieszkańców.
Komentarze
vbn
Na tym pierwszym zdjęciu to przecież Bąk. To jak on może być autorem tego zdjęcia. Cuda cy cóś?