Masz owoce, weź pieniądze

Image

Agencja Rynku Rolnego poinformowała okolicznych producentów owoców i warzyw o możliwości otrzymania kolejnego wsparcia finansowego…

Skorzystaj z dopłaty

Wszyscy ci, którzy stracili w tym roku na handlu owocami i warzywami mogą skorzystać z nadzwyczajnego wsparcia. W tym celu należy składać tzw. „powiadomienia” do właściwego, ze względu zamieszkania lub siedzibę producenta, Oddziału Terenowego ARR. Jak podano na stronach okolicznych gmin, informacja ta wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2014 roku w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem dalszych tymczasowych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw w związku z zakazem ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej. Szczegółowe informacje można uzyskać w telefonicznym punkcie informacyjnym (22) 661 72 72, oddziałach terenowych ARR oraz na stronie internetowej www.arr.gov.pl w zakładce „embargo”.

Ile można dostać?

Wielu producentów nie potrafiło poradzić sobie z przeliczeniami. W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi współczynnika przydziału, wynikającego z przekroczenia limitu przyznanego polskim producentom w ramach drugiego mechanizmu pomocy KE, Agencja Rynku Rolnego wyjaśnia, że wszyscy producenci, którzy złożyli 29 października powiadomienia do Oddziałów Terenowych ARR o zamiarze wycofania lub niezbierania plonów, muszą dokonać przeliczenia ilości zgłoszonych w formularzach według poniższego wzoru:

ilość zgłoszona x odpowiedni współczynnik tj.

- przy zgłoszonych produktach jabłkach i gruszkach , należy pomnożyć ilość przez 0,12 (limit 18 750 ton),

- przy zgłoszonych pozostałych owocach i warzywach, należy pomnożyć ilość przez 0,11 (limit 3000 ton).

Otrzymane, faktyczne ilości, po kontroli ARR, będą się kwalifikowały do złożenia wniosku o rekompensatę Unii.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Edmund

a jak producent mydła nastawiony na zbyt na rynek rosyjski nagle stanie przed faktem że Rosja nałożyła na mydło embargo. To ma domagać się od państwa rekompensat czy wszyscy mu powiedzą że w taki handel wkalkulowane jest ryzyko?

~jkl

Czego masz pretensje Edmund. Sadownikom zaszkodziły dzialania polityczne a nie rynkowe, dlatego też politycy musza im pomóc.

~edmund

Jednego nie rozumiem, jakim prawem ktoś rozdaje pieniądze z podatków rolnikom bo im jabłka nie poszły? Toż to czysty socjalizm jest i kupowanie sobie wyborców za cudze pieniądze. Jeśli np producent mydła nie znajdzie odbiorcy na swój produkt lub istniejący odbiorca zbankrutuje to nikt temu producentowi nie wypłaca odszkodowań. Jedynie ZUS go szturcha z łokcia czy składki opłacił.

~Jeden Taki

A ja zapytam zwolenników rekompensat i dotacji. Skąd wg. Was biorą się te pieniądze, które UE przeznacza na rekompensaty i dotacje?

~xxx

Korwin już tam urzęduje, ale odkąd się dostał do eurokoryta to coś dziwnie zmalał mu zapał do walki z "eurokołchozem".

~PESELOWCY

znowu zawiedli, dostaliśmy figę z makiem rekompensat, mniej niż Belgia

proponuje wysłać Korwina z gwizdkiem przed PE umiech i załatwione. Byle do wyborów bo hipokryzji kolesiów nie daje się już tolerować