W krainie audiobooków

Image

Cotygodniowe spotkania z książką mówioną dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli są cennym wytchnieniem od codziennych problemów. Wspólne słuchanie audiobooków organizowane jest przez Bibliotekę Główną Miejskiej Biblioteki Publicznej im Melchiora Wańkowicza.

Na spotkania przychodzi regularnie kilkanaście osób. Oprócz wspólnego słuchania bibliotekarki częstują wszystkich ciastkami, kawą czy herbatą. – Przynosimy także mieszkańcom DPS-u książki. I do słuchania i do czytania. Wielu z nich nie jest w stanie o własnych siłach dotrzeć do biblioteki i samodzielnie wypożyczyć wybraną pozycję. Dlatego raz w tygodniu, za naszym pośrednictwem każdy z mieszkańców ośrodka przy ul. Dmowskiego może wypożyczyć coś dla siebie – opowiada Ewa Knap z Wypożyczalni Książki Mówionej MBP w Stalowej Woli.

Często zdarza się i tak, że spotkania z książką mówioną w DPS-ie są okazją do wspomnień, dyskusji, dzielenia się wrażeniami.

– Ostatnio rozmawialiśmy o tym, jakie przeżyliśmy najszczęśliwsze dni w naszym życiu. Miło było przypomnieć sobie radosne momenty, których doświadczyliśmy – opowiada Jolanta Argunowa z Wypożyczalni Książki Mówionej MBP w Stalowej Woli.

Na ostatnie spotkanie przyszła kolejna osoba. Kobieta chciała pożyczyć książkę, ale zreflektowała się, że niedawno przeszła operację oka i jest jeszcze zbyt wcześnie, aby czytać i nadwyrężać wzrok. – To może książka w wersji audio – zaproponowała Jolanta Argunowa. Na początek 30 minutowe opowiadanie wystarczy. A za tydzień bibliotekarka obiecała przynieść dłuższą lekturę. Według statystyk połowa Polaków nie czyta książek. Bo za trudne, bo nie ma czasu, bo są inne rozrywki. Część młodych ludzi, których rodzice w dzieciństwie nie zachęcali do czytania, książki uważa wręcz za przeżytek w nowoczesnym świecie. Jednak w ostatnich latach wiele osób bardzo chętnie sięga po audiobooki – książki na nośnikach elektronicznych, czytane przez zawodowych lektorów lub aktorów.

Na półkach Wypożyczalni Książki Mówionej MBP w Stalowej Woli znajdziemy w chwili obecnej około 2000 tytułów. Od klasyki prozy po najnowsze kryminały, sensację czy reportaże. Co konkretnie? Na przykład w mistrzowskiej interpretacji Artura Barcisia lub Jerzego Sthura i Macieja Sthura dzieci (i nie tylko) mogą posłuchać wszystkich przygód Mikołajka. Klasą dla siebie jest Krzysztof Gosztyła czytający trylogię „Millenium”. Zupełnie inny wymiar zyskują popularne opowiadania o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie w interpretacji Janusza Zadury. Aktorka Edyta Jungowska stworzyła całą serię audiobooków z zabawnymi historiami Pippi Pończoszanki i innych bohaterów książek Astrid Lindgren. Mistrzami interpretacji książek są: Jan Peszek, Wiktor Zborowski, Janusz Gajos, Marian Opania i wielu innych znakomitych polskich aktorów czytających audiobooki.

- Sporą popularnością cieszą się lektury szkolne – czytelnicy często dzwonią i pytają o konkretne tytuły, na te najbardziej popularne musimy robić rezerwacje – przekonuje Ewa Knap z biblioteki.

Oprócz beletrystyki wysłuchać możemy znakomitych polskich reportaży, dokumentów, książek historycznych, biografii czy poradników. Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli ma w swojej ofercie także kursy językowe w wersji audio. Cieszą się sporą popularnością. Wybierać możemy spośród kilku języków. Jest angielski, niemiecki, ale i ukraiński.

- Audiobooki można wszędzie ze sobą zabrać i słuchać przy pomocy odtwarzacza mp3 czy też telefonu komórkowego. Podczas jazdy samochodem, sprzątania czy siedząc w fotelu, odpoczywając – przekonują bibliotekarki z Wypożyczalni Książki Mówionej, która czynna jest przez 6 dni w tygodniu – w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =