Czy będą zmiany w prawie budowlanym?

Image

26 sierpnia br. wpłynął do Sejmu projekt o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Pierwsze czytanie odbyło się 25 września br., projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Infrastruktury, która 9 października br. skierowała projekt do podkomisji nadzwyczajnej.

Projekt ustawy, między innymi znosi obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którego budowa wymagać będzie dokonania zgłoszenia z projektem budowlanym.

Tryb zgłoszenia będzie możliwy, o ile projektant w projekcie budowlanym określi, iż "obszar oddziaływania" inwestycji (uciążliwości dla terenów sąsiednich) nie będzie obejmował terenu sąsiedniej działki. Jeżeli projektant uzna, iż projektowana budowa lub przebudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego, będzie oddziaływała na tereny sąsiednie, to wówczas inwestycja wymagać będzie uzyskania pozwolenia na budowę.

Zasadnicza różnica w procedurze zgłoszenia i pozwolenia na budowę polega na tym, iż przy zgłoszeniu budowy, sąsiedzi nie będą uczestniczyć w postępowaniu, a tym samym mieć możliwości np. zaskarżenia "zgody" na budowę, która ma formę milczącej zgody organu administracji architektoniczno - budowlanej (Starosty). Dopiero procedura pozwolenia na budowę umożliwia uznanie za strony postępowania właścicieli, użytkowników wieczystych i zarządców nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania, co umożliwia im zapoznanie się z projektem budowlanych, wnoszenia uwag i zastrzeżeń oraz wniesienia odwołania od decyzji udzielającej pozwolenia na budowę. W trybie zgłoszenia sąsiad, co najwyżej, dowie się z Biuletynu Informacji Publicznej organu o tym, iż obok na działce będzie budowany lub przebudowywany budynek mieszkalny. To jednie organ będzie oceniał, czy inwestycja jest zgodna z przepisami i czy nie będzie ograniczała praw sąsiadów. Gdy stwierdzi nie dające się usunąć nieprawidłowości - wniesienie sprzeciw.

Projektant praktycznie zdecyduje , w jakim trybie inwestycja będzie realizowana. Gdy uzna, iż obszar oddziaływania mieści się na działce lub działkach na których została zaprojektowana, dopiero wówczas inwestor będzie miał możliwość dokonania zgłoszenia. Organ do którego zgłoszenie zostanie dokonane, będzie sprawdzał, czy projektant prawidłowo określił obszar oddziaływania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =