Turniej o Puchar Solidarności

Image

Za nami część obchodów 34 rocznicy Porozumień Sierpniowych i powstania „Solidarności”. W sobotę każdy chętny mógł wziąć udział w turnieju szachowym o Puchar Solidarności…

Złożyli kwiaty pod krzyżem

Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” w dniach 29 – 31 sierpnia obchodzi 34 rocznicę Porozumień Sierpniowych i powstania „Solidarności”.

- Zawsze przed 31 sierpnia, w ostatni piątek miesiąca, Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „S” Huty Stalowa Wola organizuje spotkanie rocznicowe połączone z modlitwą pod krzyżem, przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. O godz. 13.00 spotkaliśmy się na uroczystym posiedzeniu komisji w siedzibie „Solidarności” Huty. Przewodniczący „Solidarności” Huty Henryk Szostak nawiązał do tego, co się dzieje w zakładach w Stalowej Woli. Były też refleksje związane z rocznicą „Solidarności”. Było też krótkie wystąpienie naszego duszpasterza ludzi pracy ks. Adama Kopcia- mówi Bogusław Kopacz, rzecznik prasowy Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.

Poczty sztandarowe Huty, Zarządu Regionu, Kuźni Matrycowej, Narzędziowni przeszły pod Narzędziownię. Pod krzyżem, postawionym przez strajkujących pracowników Huty Stalowa Wola w dniu 25 sierpnia 1988 r., odmówiono modlitwę oraz złożono wieńce.

- Taka uroczystość jest organizowana co roku. Jest to okazja do refleksji, do pewnych przemyśleń– mówi Bogusław Kopacz.

Turniej szachowy o Puchar Solidarności

Turniej o puchar Solidarności ma swoją tradycję i organizowany jest już od 1989 roku. Po 1989 odbywał się co pięć lat, od 2013 roku stał się imprezą cykliczną, coroczną. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 21 osób, najmłodszy uczestnik miał 7 lat. Turniej miał charakter otwarty. Wziąć w nim udział mógł każdy, niezależnie od wieku czy płci. Był rozgrywany w systemie szwajcarskim (9 rund). Czas gry wynosił 15 minut.

- Idea jest taka, żeby był to turniej otwarty dla wszystkich. Cieszymy się ogromnie z tego, że dominuje młodzież. Szachy to jest taka gra, w której zanikają różnice wiekowe, pokoleniowe. Szachy rozwijają intelektualnie, to jest coś, co rzeczywiście można by polecać dzieciom, młodzieży, osobom w każdym wieku- mówi Bogusław Kopacz, rzecznik prasowy Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.

Celem turnieju było upamiętnienie kolejnej rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, promocja i upowszechnienie szachów wśród dzieci, młodzieży, mieszkańców miasta i powiatu Stalowa Wola oraz województwa podkarpackiego.

Uczestnicy imprezy uczcili minutą ciszy 2 szachistów, którzy zapisali się w historii jako twórcy drużyn szachowych, byli to organizatorzy turniejów: Marian Spłarzyński oraz Stanisław Witkowski.

- Początki szachów sięgają początków Stalowej Woli. Tak jak wspominaliśmy dzisiaj śp. Mariana Sporzyńskiego, który w ubiegłym roku podczas tego bardziej uroczystego turnieju mówił, że już jego tata, który przyjechał jeszcze przed wojną, przywiózł ze sobą szachy. Ludzie, którzy przyjeżdżali tutaj, tworzyli życie kulturalne, elitę Rzeczpospolitej. To się wiązało ze sportem, czyli również z szachami. Można by wymieniać wiele osób rangi ogólnopolskiej, a nawet europejskiej szachistów wywodzących się ze Stalowej Woli– mówi Bogusław Kopacz.

W ostatnich kilku latach swojego życia Marian Sporzyński prowadził zajęcia w szkole wśród dzieci i młodzieży. Był zarazem przyjacielem i uczniem Józefa Gromka (mistrza Polski w szachach w roku 1955), który najpierw szachową pasję i wiedzę przekazywał młodszemu pokoleniu, zaś to dzieło kontynuował właśnie Marian.

Organizatorami Turnieju byli MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Katolicki Klub Sportowy Viktoria – sekcja szachowa.

Przewiń do komentarzy
















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Majki

Tomasz masz racje. Bardzo podoba mi się też że wszystko odbywa się fair play. Zawodnicy podają sobie rękę przed rozpoczęciem partii i po jej zakończeniu. Nikt nie denerwuje się nawet jak przegra, zawodnicy charakteryzują się wysoką kulturą osobistą. No i faktycznie można niekiepsko się napocić ,nie gorzej niż przy sportach siłowych. Również zachęcam wszystkich do gry w szachy, wspaniała zabawa, rozrywka i wyzwanie.

~Tomasz

Fajnie, że kolejny raz udało się zorganizować i przeprowadzić turniej szachowy w Stalowej Woli. Jest naprawdę wiele osób, które odnajdują w szachach "coś więcej". Cała sztuka to dać im taką możliwość i zachęcać do tego, aby uczestniczyli w tego typu rozgrywkach. Pamiętajmy, że szachy to nie tylko gra (rozrywka), lecz również rywalizacja (sport), odkrywanie i udowadnianie (nauka) czy piękno tworzenia (sztuka).

Do tego dochodzą także wartości edukacyjne, społeczne oraz czynniki integrujące różne grupy. Nie ma tutaj barier typu: płeć, wiek, pochodzenie, status materialny czy społeczny bądź też waga, siła czy też doświadczenie. W szachy mogą grać dowolne dwie osoby (także te, które nazywamy osobami o szczególnych potrzebach bądź niepełnosprawności). Wystarczy nadmienić, że w tym turnieju uczestniczyły takie osoby i świetnie się bawiły. Jeśli chodzi o różnicę wieku to zawodnika najstarszego (66) i najmłodszego (7) dzieliła przepaść blisko 60 lat!

Przy okazji dodam, że przy KKS VICTORIA działa od ponad 2 lat sekcja szachowa, która prowadzi szkolenie szachowe. Dzięki temu osoby chętne do nauki szachów (głównie dzieci i młodzież, ale także starsze osoby jeśli mają czas i ochotę) mogą sprawdzić się w tego typu aktywności. Przy poważnym podejściu i rywalizacji turniejowej jest to nie mniej wymagający sport aniżeli boks. Jedyna różnica polega na tym, że w szachach walczy się na szachownicy za pomocą intelektu.

~robotnik

Panowie z Solidarności. 25 lat tzw. "wolności" dało żenujące efekty: - likwidacja polskiego przemysłu, którego zostały smutne resztki - masowa emigracja Polaków - armia, która tylko z nazwy jest armią - mass media w ręku obcych koncernów, które kreują dzięki temu polską scenę polityczną z samych miernot i zwyczajnych sprzedawczyków - sektor bankowy w obcych łapach - sektor energetyczny w obcych łapach - nawet wasza kolebka Stocznia Gdańsk została zlikwidowana. Solidarności już podziękujemy. Sztandar wyprowadzić!