KUL zwalnia z opłat
KUL będzie zwalniał z opłat za studia studentów wybierających II i kolejny kierunek oraz korzystających z dodatkowego limitu punktów ECTS już od 1 października 2014 r.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że płacenie za studia jest niezgodne z konstytucją. Zasady wprowadzono w 2011 roku i w wielu uczelniach stosowano aż do teraz. Prawo i Sprawiedliwość zakwestionowało ten przepis, a trybunał zgodził się z posłami PiS. Płacić za studia nie będą też studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
- Senat KUL, zgodnie z rekomendacją Kolegium Rektorskiego z ubiegłego tygodnia, zdecydował na dzisiejszym posiedzeniu o rezygnacji z pobierania opłat za studia już od 1 października 2014 r. Zwolnienie z opłat będzie dotyczyło zarówno kształcenia na studiach stacjonarnych na drugim i kolejnych kierunkach studiów w formie stacjonarnej, jak i kształcenia na studiach stacjonarnych, w przypadku korzystania z zajęć poza dodatkowym limitem punktów ECTS- mówi Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.
Rok akademicki 2012/2013 był ostatnim rokiem, gdzie można było podjąć drugi kierunek za darmo. Wówczas odnotowano wzrost tzw. „dwukierunkowców” w Polsce. W kolejnych latach trzeba by już za dodatkowe kierunki płacić (w zależności od nadwyżki tzw. punktów ECTS, przypisywanych do poszczególnych przedmiotów). Zmiany, jeśli chodzi o bezpłatne kształcenie, są wciąż dyskutowane na najwyższym szczeblu. Niektóre uczelnie już zdecydowały, że dadzą swoim żakom możliwość uczenia się na dwóch kierunkach równocześnie za darmo. Od października dołącza do ich grona KUL.
Komentarze
Nie maja wyjscia,jest to orzeczenie Trybunalu Konstytucyjnego,dotyczy wszystkich uczelni.
He he nie zapominajmy o 2 mln dlugow WSE, na pomoc spieszy "grupa wolominska", przy nich KUL to potentat, lepsze jest inne pytanie: dlaczego odpowiedzialna za niezgodne z prawem niejaka pani Kudrycka zamiast przed Trybunal Stanu poszla na miliony do Brukseli SKANDAL!!!!
Cyba czują oddech konkurencji ze strony tj. WSE )))))))))))))