Już po sprawdzianie

Image

1 kwietnia w całej Polsce uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej przystąpili do sprawdzianów szóstoklasistów. W Stalowej Woli dziś do tego sprawdzianu wiedzy zasiadło 512 uczniów.

Ponad 350 tys. uczniów przystąpiło do sprawdzianu

Punktualnie o godzinie 9.00 350 941 uczniów w całym kraju rozpoczęło sprawdzian szóstoklasisty. Na rozwiązanie testów uczniowie mieli 60 minut, natomiast ci z różnymi dysfunkcjami (np. dysleksją), o 30 minut więcej). Na sprawdzianie badany i oceniany jest poziom osiągnięć uczniów w zakresie pięciu obszarów umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce. Maksymalnie na sprawdzianie można uzyskać 40 punktów.

Prace będą sprawdzane przez okręgową komisję egzaminacyjną. Dobrą wiadomością jest to, że nie można nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne. Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, niezależnie od wyników sprawdzianu, musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie, jeśli nie ukończył 16. roku życia. Warto podkreślić, że uczniowie, którzy do sprawdzianu nie przystąpią w danym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystąpić do sprawdzianu w roku następnym.

Pierwszy sprawdzian szóstoklasistów odbył się 10 kwietnia 2002 roku. Porównując wyniki z pierwszego sprawdzianu a tego, który odbył się w roku ubiegłym, można zauważyć, że uczniowie ostatniej klasy podstawówki wypadli gorzej w 2013 roku. Na 40 maksymalnych punków w 2002 roku uczniowie z Podkarpacia osiągnęli średnio wynik 29,6. 11 lat później średni wynik uczniów z naszego województwa to 24,35. Średnia krajowa też była wyższa, bo wynosiła 29,5 natomiast w roku ubiegłym było to 24,03.

Zmiany w formule sprawdzianu od przyszłego roku

Od 2015 roku będzie obowiązywała nowa forma sprawdzianu (podzielona na dwie części). W pierwszej uczniowie będą musieli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu języka polskiego oraz matematyki, w tym wykorzystywania wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Na rozwiązanie sprawdzianu uczniowie będą mieli 80 minut. W drugiej części trzeba będzie rozwiązywać sprawdzian z języka obcego. Do wyboru będzie 6 języków, począwszy od angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, włoskiego po hiszpański. Na rozwiązanie zadań będzie 45 minut.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~kaka

o czym wy w ogole gadacie? wynik testu nie wplywa na to, do jakiego gimnazjum dostanie sie dziecko. Może mieć nawet 0punktów, a i tak przejdzie czy to do lepszego czy gorszego ;)

~Secret Agent

Te sprawdzian jest o tyle ważny, że jak dziecko źle napisze sprawdzian na koniec "podstawówki", to trafia do kiepskiego gimnazjum. A jak trafi do kiepskiego gimnazjum, to dalej już tylko "zawodówka".
I tak już w wieku 13 lat zaczyna się sito segregacji zawodowej.

padlinka123

pisałam ten sprawdzian dziś i miałam wielkiego stresa nie potrzebnie ,ponieważ test był bardzo prosty a nawet prostszy od próbnych

~glupota

to mega bzdura zeby te sprawdziany robic nic kompetnie to nie daje i tak dzieciarnia do gimnazjum sie dostanie ;-)

~Secret Agent

Mam nadzieję że poszło im dobrze... W wieku 13 lat, jak się nie dostaniesz do gimnazjum, to perspektywy są nieciekawe. Teoretycznie dalsza edukacja jest jeszcze obowiązkowa... ale w takim razie po co te testy na koniec "podstawówki" ?