Odchodzą ratownicy - będą nowe kierunki

Image

Działający od 53 lat w Stalowej Woli popularny "Medyk" czyli Medyczna Szkoła Policealna im.Hanny Chrzanowskiej znów przechodzi zmiany.

W tym roku opuszczą szkolne mury ostatni w tym cyklu kształcenia ratownicy medyczni. Reforma szkolnictwa spowodowała, że następny kierunek medyczny po pielęgniarkach, fizjoterapeutach i dietetykach zakończył kształcenie w formule szkoły policealnej i przeszedł na kształcenie w formie studiów licencjackich, a potem i magisterskich.

Szkoła jednak nie przestaje kształcić młodzieży i dorosłych dla potrzeb przyszłych kadr medycznych.

W nowym roku szkolnym 2014/2015 od września zostają otwarte za rekomendacją Powiatowej i Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia i zgodą Urzędu Marszałkowskiego nowe kierunki kształcenia: dzienny – technik elektroradiolog i zaoczne asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej i opiekunka środowiskowa.

Coraz liczniejszy i nowocześniejszy sprzęt medyczny, specjalistyczne pracownie diagnostyczne, lecznicze i różnorodne procedury diagnostyczne wymagają tworzenia stanowisk, na których powinny być zatrudniane osoby profesjonalnie do tego przygotowane. Dla tych, którzy interesują się medycyną, a szczególnie nowoczesną diagnostyką i terapią celowe wydaje się otwarcie kierunku kształcącego techników elektroradiologii. Zadaniem technika elektroradiologii jest przygotowanie sprzętu i aparatury medycznej do badań diagnostycznych lub zabiegów terapeutycznych, przygotowanie pacjenta i wykonanie badań. Technicy niezbędni są w pracowniach diagnostycznych takich jak: ekg, prób wysiłkowych, pracowni holtera, usk, usg, eeg, emg, spirometrycznej, jak tez i w pracowniach rentgenowskich, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, pracowniach elektrofizjologii, blokach operacyjnych itp.

Szkoła otwiera także nowe kierunki opiekuńcze dla osób chcących pracować z osobami starszymi czy niepełnosprawnymi.

Asystent osoby niepełnosprawnej to kierunek kształcenia z pogranicza medycyny i pedagogiki specjalnej. W trakcie nauki uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu pedagogiki i psychologii, poznają język migowy i sprzęt pomocniczy dla osób niepełnosprawnych. Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy zarówno z osobami niesprawnymi fizycznie np. z niedowładami lub porażeniami, po utracie kończyn, chorych na stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce, niewidomych, głuchych jak i niesprawnych intelektualnie. Będą stanowili wsparcie i pomoc dla niepełnosprawnych w różnym wieku zarówno dzieci jak i dorosłych. Po ukończeniu szkoły będą mogli podjąć własną działalność jak też pracować w placówkach oświatowych czy opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych.

Drugim, nowym kierunkiem opiekuńczym jest opiekun osoby starszej. Słuchacze tego kierunku poznają podstawy geriatrii, psychologii i opieki nad osobą w podeszłym wieku. Opieka nad osobami starszymi wymaga specyficznego podejścia- innego w przypadku ludzi zdrowych, innego starych, chorych i niedołężnych. Dlatego też oprócz elementów opiekuńczo pielęgnacyjnych dużo miejsca zajmują elementy terapii zajęciowej, prowadzenia gospodarstwa domowego, kontaktu ze środowiskiem, rozwijania zainteresowań. Absolwenci będą przygotowani do pracy w miejscu zamieszkania podopiecznego jak i w placówkach leczniczo opiekuńczych dla osób starszych.

Jeszcze jednym, zaocznym kierunkiem opiekuńczy w MSP jest opiekunka środowiskowa. Jest to kierunek przygotowujący do pracy w środowisku podopiecznego. Tego typu opieka to wsparcie dla osób samotnych w ich miejscu zamieszkania, ale także wsparcie dla tzw; rodzin dysfunkcyjnych, w których problemem jest choroba, kalectwo lub uzależnienie któregoś z członków rodziny. Opiekun organizuje opiekę, wsparcie, pomaga w prowadzeniu gospodarstwa domowego, jest łącznikiem z urzędami i organizacjami pomocowymi.

Oprócz wymienionych, nowych kierunków szkoła kontynuuje kształcenie na kierunkach dziennym- technik masażysta oraz zaocznych opiekun medyczny i technik usług kosmetycznych. W programie wszystkich kierunków są języki: migowy i obcy zawodowy pomocne w komunikacji z pacjentem.

15.kwietnia 2014r od 13.00 – 16.00 szkoła organizuje DZIEŃ OTWARTY, na który wszystkich zainteresowanych kształceniem serdecznie zaprasza. W programie między innymi: zabiegi kosmetyczne, masaż i nauka alfabetu języka migowego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Zuza

Mojemu tacie aparat Holtera zakładał fizjoterapeuta a nie jakiś elektroradiolog!

~X-ray

"Nie idźcie tą drogą"-zawód technik elektroradiologii musi zginąć śmiercią naturalną , dopiero wtedy będzie ceniony przez pracodawców ,współpracowników tj. lekarzy oraz pacjentów. Inaczej zawsze będzie traktowani nie jak partnerzy w procesie diagnostyki i leczenia ,ale jako zwykłe niedouczone jednostki.

~Ciekawy

Kto będzie w tej szkole prowadził wykłady i zajęcia z rentgenologii i techniki radiografii?

~Kwant

Nie ma aparatów rentegenowskich cyfrowych- tylko cyfrowe metody obrazowania, czyli musisz mieć pojęcie jak zrobić zdjęcie z zastosowaniem promieniowania X, a potem przenosisz "swoje dzieło" na cyfrowy nośnik.
Życzę powodzenia w znalezieniu pracy ,zwłaszcza teraz , gdy radiologia od 1 lipca 2014r pracować będzie nie 5 godzin dziennie jak obecnie , a 7godz35min.

~borysiak

No w reszcie radiologia !!! super kierunek, ciekawy, szybko rozwijajacy sie, RTG w stw bedzie miec teraz cyfrowe aparaty rentgenowskie. Tak wiec wszystko zapowiada sie bardzo dobrze umiech

~pola

I co z tego ze sa kierunki jak etatów i tak nie bedzie...

~Jopik

No to wreszcie Stalowa dogoniła Rzeszówumiech

~gościnnie

jest ten kierunek w Rzeszowie

~Jola

Ciekawy kierunek elektroradiolog, przyszłościowy i w okolicy nie ma.

~Nela

uczęszczałam, zdecydowanie polecam, chociaż widoczne są tam wieczne zmiany.

~Arek

Ciekawa Szkoła, fajnie, że się rozwija, może skorzystam