Wspaniała wystawa w DPS

Image

Jan Puk, wszechstronnie uzdolniony artysta rzeźbi, pisze poezję, prowadzi kroniki. Mały fragment jego wspaniałych prac można podziwiać do wtorku w Domu Pomocy Społecznej, gdzie prezentowana jest wystawa rzeźby sakralnej jego autorstwa, zatytułowana „Kocham ten świat”.

Wszechstronny artysta

Jan Puk jest rzeźbiarzem, gawędziarzem, poetą, bajarzem ludowym, kronikarzem, kolejarzem oraz strażnikiem. Urodził się w 1940 r. we wsi Wola Rusinowska nieopodal Majdanu Królewskiego, w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Był najstarszy z 8 rodzeństwa, od najmłodszych lat wiedział co to znaczy ciężka praca. Już jako mały chłopiec pomagał ojcu strugać drewniaki i różne sprzęty gospodarcze. Trudne warunki zmusiły go do opuszczenia rodzinnej wsi. Rozpoczął służbę u bogatych gospodarzy, ucząc się w szkole w Lipnicy, a później w Furmanach. W wolnych chwilach strugał zabawki dla młodszego rodzeństwa, dla dzieci i gospodarzy i kolegów.

W 1961 r. rozpoczął pracę na kolei. Obecnie jest emerytowanym kolejarzem. Rzeźbi, gromadzi książki, pamiątki, stare fotografie, prowadzi kroniki, pisze wiersze oraz propaguje kulturę lasowiacką. Pierwszą rzeźbę jaką wykonał był wiatrak, a praca nad nim zajęła mu kilka miesięcy. Rzeźbił też różne postacie, kapliczki oraz zwierzęta. Posiada pokaźną kolekcję swoich rzeźb, które trzyma w domu, gdzie zorganizował prywatne muzeum, tam odwiedzają go liczne wycieczki szkolne. Jego prace zdobią także wystawy muzealne w Polsce i na świecie. Tworząc rzeźby nie używa materiałów łączących elementy powstającej pracy. Wykorzystuje naturalne kształty kawałka drewna, sęki i układy słoi. W jego pracach widać talent, ale także umiejętności stolarskie i ciesielskie. Brał udział w ponad stu wystawach w naszym kraju oraz dwóch wystawach zagranicznych otrzymując liczne nagrody i wyróżnienia.

Na wystawach prezentowane są rzeźby regionu lasowiackiego: zabawki ludowe, rzeźby sakralne i świeckie, kapliczki. Drewniana zabawka artysty zajęła pierwsze miejsce w VII Międzynarodowym Konkursie na Tradycyjną Zabawę Ludową. Wśród drewnianych zabawek jakie wychodzą z jego ręki można zobaczyć m.in. dzięciołki, fujarki, stukające wielkanocne kołatki, furkoczące wiatraczki, wozy z lipowymi konikami. Artysta swoimi rzeźbami wzbogacił wiele zbiorów jak np. Szkolne Muzeum Regionalne w Gorzycach, Szkolną Izbę Etnograficzno-Historyczną w Sandomierzu i Hucie Komorowskiej. Ma własną izbę sztuki ludowej w domu, gdzie mieszka w Trześni, koło Gorzyc. Jak zapewnia sam rzeźbiarz będzie poświęcał się swojej pasji tak długo, jak tylko na to pozwolą mu siły.


Poezja Jana Puka



Kiedy jadę w swoje strony


Kiedy jadę w swoje strony

Witam kawał ziemi ulubiony

Spoglądam na zielone kory drzewa

Z każdym rokiem ich ubywa

Wjeżdżam do wsi swojej

Nie ma strzechy ubogiej

Choć ta wioska była uboga

W sercu moim droga

Stare chaty odchodzą

Piękne kamienice się rodzą

Jeszcze stoi moja biała chatka

A w niej mieszka moja matka



Kie se pojadę w swoje strony


Ziemio mych lat dziecinnych

Tych pól, zagajników leśnych

Myślą cię wkoło obejmuję

Gdziem się urodził to miejsce całuję

Podwórki, po którym latałem

Kocham chatkę, w której się wychowałem

Drogę, po której do szkoły chodziłem

Kapliczki w wieczory majowe, gdzie się modliłem

Kiedy se pojadę w swoje pola

Przypominam jaka była moja dola.




Kocham ten świat


Cieszę się tym światem

Jak żywym kwiatem

Gdzie spojrzę wkoło

Wszędzie miło i wesoło

Spojrzę na błękit nieba

Wszystko mi się podoba

I tych pól prześliczne łany

Świecie mój kochany.



Wystawa w Stalowej Woli

Wystawa rzeźby sakralnej autorstwa Jana Puka „Kocham ten świat” w Domu Pomocy Społecznej im. Józefa Gawła w Stalowej Woli przy ul. Dmowskiego 2 została otwarta 26 kwietnia 2013 r. Oglądać ją można jeszcze do 21 maja br., od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 15:00. Dla tych wszystkich, którzy nie będą mogli osobiście jej zobaczyć, prezentujemy zdjęcia.

Przewiń do komentarzy


































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~marcin

A mi się podoba- szczególnie ten św. Mikołaj z dziećmi. Fajna pasja życiowa, pozdrawiam umiech

~-Ja

Nic szczegolnego, ale to jest kwestia gustu. Nudne: rzezby sa jedynie o tematyce religijnej.