Uniwersytet Otwarty dla wszystkich
14 marca miała miejsce inauguracja Uniwersytetu Otwartego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Stalowej Woli. Projekt ten kierowany jest do dzieci, osób dorosłych, jak i seniorów…
W oficjalnym otwarciu Uniwersytetu Otwartego wzięło udział kilkoro zaproszonych gości m.in. Poseł na Sejm RP Renata Butryn i biskup Edward Frankowski. Zdecydowaną większość uczestników tego spotkania stanowili seniorzy, na sali pojawiło się kilkoro dzieci z rodzicami.
- Uniwersytet Otwarty jest dla wszystkich: dla dzieci, dla młodzieży, dla dorosłych i tych bardzo dorosłych również. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom, które wszyscy mamy w sobie, uczenia się przez całe życie. Chcemy umożliwić zainteresowanym niezależnie od wieku, niezależnie od miejsca zamieszkania, pogłębianie, zdobywanie wiedzy na najwyższym akademickim poziomie[/p] – mówi Anna Tarnowska-Waszak, dyrektor Uniwersytetu Otwartego KUL.Jak usłyszeli uczestnicy spotkania organizatorzy Uniwersytetu Otwartego mają w planie polaryzować osiągnięcia nauki obecne w wielu dziedzinach, umożliwiać spotkania z ludźmi ze świata nauki, jak również z osobami publicznymi. Ideą tego przedsięwzięcia jest również zachęcenie dzieci do tego, by były zainteresowane zdobywaniem wiedzy i by zechciały wykraczać poza formy określone przez zakres nauki formalnej. Wykłady będą prowadzone równolegle dla dzieci i dla dorosłych.
[i]- Zawsze mi się marzyło, żeby to miasto uzyskało przestrzeń do życia, życia takiego duchowego, wewnętrznego, szerszą niż do tej pory i to marzenie się pomału spełnia. To jest miasto wyjątkowe i można tu dużo zrobić. Na pewno będę wspierać takie inicjatywy jak ta- Uniwersytet Otwarty, ponieważ na pewno dadzą dużo takie inicjatywy dla przemiany wewnętrznej społeczeństwa. To miasto powinno rozkwitać kulturowo, rozkwitać w takim wymiarze właśnie duchowym. Uniwersytet to miejsce szczególne. Na uniwersytetach kształtuje się światłe umysły i piękne wnętrza, i tego życzę, żeby kształtował światłe umysły, piękne wnętrze i dobre serce – mówiła Renata Butryn, poseł na Sejm RP.Biskup Edward Frankowski nazwał Uniwersytet Otwarty przedsięwzięciem pięknym, śmiałym, koniecznym oraz ważnym dla inicjatywy naszego środowiska. Biskup ma nadzieję, że spotkania jakie będą odbywały się w Uniwersytecie Otwartym będą przyciągały wiele osób, które będą wychodzić ze spotkań z niedosytem i smutkiem, że trzeba czekać na kolejny raz.
- Nie wystarczy, żeby był Uniwersytet Otwarty. Dla środowiska stalowowolskiego trzeba zrobić wszystko, żeby to środowisko było otwarte na ten uniwersytet. Musi być wzajemna relacja, trzeba znaleźć w tym środowisku osoby, które będą współpracować nad rozwojem, doskonaleniem form tych spotkań , aby były one ku zadowoleniu wszystkich i żeby były owocne. Myślę, że z takich spotkań powstaną też nowe, ciekawe inicjatywy społeczne, kulturowe, religijne. Życzę wszystkiego najlepszego, samych sukcesów, ja się za to będę bardzo modlił - mówił ks. bp. Edward Frankowski.Podczas inauguracji Uniwersytetu Otwartego prof. KUL Ewa Agnieszka Lekka- Kowalik wygłosiła wykład na temat „Uniwersytet klasyczny – locus naturalis twórczego umysłu”.
To dopiero początek wielkiej przygody z nauką. Zajęcia będą odbywały się co czwartek. Podczas pierwszych wykładów dla dorosłych zostaną zaprezentowane następujące zagadnienia: Czym jest i po co istnieje kultura?, Czy miłość i rodzina mają jeszcze sens w dzisiejszych czasach?, Wychowanie chrześcijańskie odpowiedzią na kryzysy ery ponowoczesnej, Problemy bezpieczeństwa człowieka we współczesnym świecie.
Wykłady dla dzieci będą poświęcone następującej tematyce: Ekonomiczny, społeczny i kulturowy wymiar globalizacji, O sprytnym kolibrze Spocie i innych pomysłowych zwierzakach, Angielski?... Bułka z masłem! English?... A piece of cake!, O mądrych sowach, głupich gęsiach i czczonych ibisach, czyli rzecz o ptasim królestwie, Jeszcze „Facebook” czy już „FaceBóg”?, Popołudniowa gimnastyka buzi i języka.
[MagPie]
Komentarze